Dobra kawa posiada swój naturalny, nierzadko bardzo złożony profil sensoryczny, który zależy od wielu czynników, takich jak jej odmiana, pochodzenie, uprawa czy sposób obróbki i palenia. Jednak dopiero dobrze zaparzona uwalnia swoje nuty smakowe i można w pełni poczuć drzemiące w ziarnach bogactwo aromatów. Jeżeli dla Ciebie to wciąż za mało i szukasz czegoś więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wzbogacić walory smakowe czarnego naparu za pomocą kilku aromatycznych przypraw i pokusić się np. o przygotowanie kawy z cynamonem i kardamonem, a więc kawy korzennej. Spokojnie, nawet najwięksi pasjonaci kawy miewają ochotę na kawowe eksperymenty i małe odstępstwa od reguły. Oto proponowane przez nas kawy gotowane z przyprawami!
Jaką kawę łączyć z przyprawami?
Zacznijmy od tego, że z przyprawami najlepiej łączą się kawy średnio i odrobinę ciemniej palone. Mocniejsze palenie sprawia, że ziarna tracą częściowo swój naturalny aromat, ale tym samym ich smak staje się głębszy i mocniejszy. Pojawiają się również takie nuty jak czekolada, karmel, migdały oraz orzechy, jednocześnie w dalszym ciągu możemy wyczuć łagodny aromat owoców i kwiatów. Smak kawy doskonale komponuje się z wyrazistym kardamonem, cynamonem i goździkami, anyżem, pikantnym imbirem, chili i słodką wanilią. Co więcej, dobrej jakości napar jest znakomitym punktem wyjścia do pobudzenia naszej kreatywności w kwestii dodatków. Jeśli jednak nie czujesz się zbyt pewnie w tym temacie, możesz inspirować się popularnym kołem smaków i aromatów. Zatem sprawdźmy, jakie przyprawy można wybrać do kawy, aby nadać jej niecodziennego smaku.
Kawa z wanilią
Jeżeli jesteś miłośnikiem słodkości i cenisz łagodne smaki postaw na kawę z wanilią. Niepozorny strąk wanilii kryje w sobie cudowne, balsamiczne ziarenka, które podkreślą karmelowy oraz migdałowy posmak, a także subtelnie podkręcą naturalną słodycz naparu. Co więcej, wanilia świetnie dopełnia się z pozostałymi przyprawami korzennymi, balansując ich ostrzejszy smak i tworząc słodko-pikantną rozpustę dla zmysłów.
Kawa parzona z cynamonem, kardamonem i innymi korzennymi przyprawami
Wanilia to dopiero początek. W końcu nie da się ukryć, że lista przypraw korzennych jest bardzo długa, a każda z nich posiada swój niepowtarzalny aromat. Czasami można się wręcz pogubić, co z czym i do czego, ale chyba każdy zna cynamon. Szczypta cynamonu do kawy wzbogaci napój swoją charakterystyczną słodyczą połączoną z delikatną, przyjemnie rozgrzewającą pikantnością.
Cynamon sprawdzi się zarówno w postaci proszku, jak i kawałka kory, który dodatkowo podbije walory wizualne napoju. Świetnie zagra w kawie z aromatem czekolady, karmelu oraz orzechów, ale także owoców, takich jak np. jabłka.
Zaraz za cynamonem, ale jeszcze silniej kojarzący się z kawą, jest kardamon o subtelnym, ciepłym aromacie z oryginalnym kamforowo-cytrynowym posmakiem, który ciekawie łączy się z kawami o profilu owocowym. Kardamon dostaniemy w formie zmielonej lub w postaci strąków. Zdecydowanie warto wybrać te drugie, ponieważ zmielony podobnie jak inne przyprawy bardzo szybko traci swój intensywny aromat. Kawa z cynamonem i kardamonem będzie oryginalną wariacją w świecie małej czarnej. Te dwie przyprawy łączą się świetnie zarówno z kawą, jak i ze sobą.
Słodko-pikantną trójkę zamyka mniej ostra, ale równie balsamiczna, z przyjemnym orzechowym posmakiem gałka muszkatołowa. Prawdę mówiąc, moja ulubiona.
Kawa z anyżem, goździkami i imbirem
Dalej na liście mamy już zdecydowanie ostrzejsze gagatki, idealne dla kawoszy poszukujących bardziej zdecydowanych, oryginalnych smaków. Anyż gwiaździsty posiada bardzo wyrazisty aromat, znacznie pikantniejszy od poprzedników z wyczuwalnym ziołowym posmakiem zbliżonym do lukrecji. Do kawy wybrać można anyż mielony oraz w postaci uroczych gwiazdek.
A może wolisz słodko-gorzkie, intensywne z delikatnie owocowym zapachem goździki lub ognisty, nieco cierpki imbir? Zapewniam, że cała trójka wzbogaci nie tylko walory smakowe, ale również doda energii i przyjemnie rozgrzeje w chłodniejsze dni. Jaka będzie najlepsza przyprawa do kawy? Sprawdźmy te, które nie są oczywistymi dodatkami, ale również nadadzą się do kawowych eksperymentów.
Ziele angielskie i kawa
Słodko-ostre ziele angielskie to wręcz wybuchowa mieszanka. Łączy w sobie smak gałki muszkatołowej, goździków, kardamonu, imbiru i cynamonu. Wystarczy dosłownie szczypta, aby zupełnie odmienić smak kawy.
Kawa z chili i pieprzem cayenne
Połączenie dla odważnych to kawa z przyprawami chili lub pieprzem cayenne, która rozgrzeje i postawi na nogi, szczególnie z rana. Najlepszą bazą do tego typu napoju będą ziarna z czekoladowym lub kakaowym posmakiem.
Kawa korzenna – przepis
Skoro już wiesz, jakie przyprawy można dodać do kawy, to może teraz podpowiem Ci, jak to zrobić. Aby przyrządzić dobrą kawę korzenną, najlepiej na dno filiżanki wsypać odrobinę przypraw i zalać je gorącym naparem, tak aby pod wpływem ciepła uwolniły swoje wszystkie aromaty. W przypadku mlecznych kaw, takich jak cappuccino, cafe latte czy macchiato, dobrym sposobem jest oprószenie nimi mlecznej pianki.
Tak czy inaczej, możesz postawić na pojedyncze przyprawy albo tworzyć kompozycje. Przyprawy korzenne rewelacyjnie wzbogacą również smakowe napoje kawowe. Na blogu znajdziesz przepis na rozgrzewającą kawę korzenną Pumpkin Spice Latte z dużą porcją korzennych przypraw.
Kawa gotowana z przyprawami
Jednak jest jeszcze jeden sposób na przyrządzenie wyśmienitej kawy – kawa gotowana z przyprawami, która jest nie tylko smaczna, ale również zdecydowanie delikatniejsza dla żołądka od klasycznej wersji. Mogą sobie na nią pozwolić nawet osoby, które nie mogą pić tradycyjnej małej czarnej. Przygotowanie kawy gotowanej z przyprawami, jak sama nazwa wskazuje, polega na zagotowaniu wody, następnie dodaniu świeżo mielonej kawy (odpowiednio do ilości wody) oraz wybranych przypraw i gotowaniu na małym ogniu przez kilka minut. Na koniec całość przelewamy do kubka i gotowe. Do takiej kawy można dodać odrobinę mleka lub miodu. Pycha!
Mam nadzieję, że udało mi się pokazać, iż kawa z przyprawami to nie tylko przesłodzony napój smakowy. Równie dobrze może być aromatycznym, rozgrzewającym naparem, gdzie przyprawy podkreślają, a nie przyćmiewają jego naturalny smak. I chociaż kawa korzenna głównie kojarzy się z chłodniejszymi miesiącami, zapewniam, że może doskonale smakować o każdej porze roku.