Lato to czas słonecznych podróży, poznawania nowych zakątków świata, nowych smaków i… nowych rodzajów kawy! Dlatego dzisiaj zapraszamy Was w podróż na Wyspy Kanaryjskie, a dokładnie na Teneryfę, gdzie niemal w każdym barze można napić się barraquito.
Barraquito – co to za kawa?
Barraquito to kawa z Teneryfy. Stanowi połączenie mleczka skondensowanego, likieru cytrusowego, espresso i spienionego mleka, zwieńczone cynamonem oraz skórką z cytryny lub limonki, które z roku na rok zyskuje coraz liczniejsze grono fanów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się jak przygotować kawę barraquito w domu i na co zwrócić uwagę przy doborze składników.
Skąd pomysł na kawę barraquito?
Zgodnie z najpopularniejszą historią barraquito, tę pyszną kawę po kanaryjsku, po raz pierwszy stworzono w XX wieku w barze Imperial obok Plaza de Toros de Santa Cruz na Teneryfie, na życzenie mężczyzny o pseudonimie “Barraco” lub “Barraquito”. Mężczyzna odwiedzał wspomniany bar każdego dnia i codziennie, oprócz śniadania, zamawiał kawę w wysokiej szklance z mleczkiem skondensowanym, z dodatkiem likieru, cynamonu i skórki z cytryny.
Jak się domyślacie, nazwa kawy barraquito pochodzi właśnie od pseudonimu wspomnianego gościa. Przepis wzbogacony o warstwę mlecznej pianki posmakował nie tylko Barraco i na stałe zagościł w menu wielu barów, zdobywając serca miłośników kawy i stając się punktem obowiązkowym na liście “to do” każdego turysty odwiedzającego Teneryfę.
Idealne barraquito – sekret tkwi w szczegółach
Zacznijmy od początku naszego przepisu na kawę z Teneryfy, czyli od mleka skondensowanego. Najlepszym wyborem będzie słodzone mleczko o wysokiej zawartości tłuszczu (np. 8%). Polecam mleczko zagęszczone dostępne w puszce lub tubce.
Kolejnym składnikiem (zdaniem niektórych najważniejszym) jest likier. Jaki likier wybrać do kawy barraquito? Zgodnie z oryginalną recepturą najlepiej sprawdzi się hiszpański likier o cytrusowo-waniliowym smaku i złotym lub pomarańczowym kolorze. Możecie użyć również likieru kawowego, jednak ze względu na swoją barwę nie będzie on wyglądał tak spektakularnie jak wariant cytrusowy.
Następna warstwa kawy barraquito to mocne espresso, które najlepiej przyrządzić w ekspresie ciśnieniowym lub w kawiarce. Jeśli chodzi o same ziarna, w tym przypadku stawiamy na kawę świeżo paloną, dedykowaną pod espresso, mieloną tuż przed przygotowaniem.
Espresso przykrywamy spienionym mlekiem. Tutaj najlepiej sprawdzi się mleko 2% lub 3,5%. Im wyższa zawartość tłuszczu, tym łatwiej będzie je spienić, a pianka będzie trwalsza.
Całość dekorujemy startą skórką z cytryny lub limonki – wybór należy do Was. Zachęcam do wypróbowania obydwu wersji. Warto jednak pamiętać, by wybierać cytrusy niewoskowane, a przed użyciem dokładnie wyszorować skórkę.
Kawa barraquito – przepis krok po kroku
Kawa barraquito ma nie tylko świetnie smakować, ale także cieszyć oko, dlatego polecam przygotować ją w wysokiej, przezroczystej szklance.
Składniki (na 1 porcję):
- 3 łyżeczki mleczka skondensowanego (50 g)
- 40 ml likieru cytrusowego
- 70 – 80 ml espresso
- 50 ml mleka
- cynamon
- pół łyżeczki startej skórki z cytryny lub limonki
Przygotowanie:
- Do szklanki wlewamy mleko skondensowane.
- Następnie po ściance szklanki lub na łyżce ostrożnie wlewamy likier.
- W taki sam sposób, na łyżce delikatnie wlewamy espresso.
- Mleko lekko podgrzewamy do około 60-70 stopni Celsjusza. W tej temperaturze związki laktozy ulegają rozpadowi, nadając mleku naturalną słodycz. Spieniamy i delikatnie przekładamy na espresso. Tutaj również polecam wspomóc się łyżką.
- Mleczną piankę posypujemy cynamonem i startą skórką z cytryny / limonki.
- Kawę przed podaniem dodatkowo można udekorować plasterkiem limonki.
Smacznego!