Wielu kawoszy zastanawia się, jak powiedzieć poprawnie „espresso” czy „expresso”. Choć obie formy często się słyszy, poprawna jest tylko jedna. Co oznacza „espresso” i jaka jest jego prawidłowa wymowa? Rozwiejemy wszelkie wątpliwości, aby raz na zawsze wyjaśnić, jak poprawnie używać tego terminu i jak espresso zamieniło się w ekspresso.
Co to znaczy espresso? Skąd wzięła się nazwa tej kawy?
Zazwyczaj Gość przechodzący przez kawiarnię, a nie przychodzący do kawiarni, pragnie się napić czegoś szybkiego, co by go szybko pobudziło. Najlepiej, żeby obsługę, zapłatę i wykonanie kawy załatwić w niecałą minutę. Tempo iście ekspresowe. Czy właśnie w takiej sytuacji mówimy o „expresso”?
– Ekspresso proszę!
Chociaż espresso jest faktycznie szybką formą przygotowywania kawy jego nazwa pochodzi nie od prędkości, a od włoskiego przymiotnika espressivo co oznacza: wyraźny, wyrazisty. Tak, jak powinno smakować prawdziwe espresso – wyraziście, będąc esencją wszystkiego, co dobre w ziarnie, oczywiście pod warunkiem, że używamy dobrej jakości kawy. Chociaż w sumie może być równie wyraziste w zły sposób. Może być wyraźnie gorzkie.
Więc, choć parzona w ekspresie i do tego w tempie iście ekspresowym, ekspresso (ani ekspreso lub expresso) nie istnieje. Dostaniemy tylko espresso.
Expresso czy Espresso – która wymowa jest poprawna?
Tylko espresso.
Może zamiast ekspresso lepiej już użyjmy, na przykład, skrótu myślowego – strzał, czy chociażby szot. To tylko propozycja, bo jak dobrze wiemy Polacy nie gęsi, swój język mają, i dobrze! Miejmy! Tak, jak Norwid miał w swoich dziełach, w których stosował swoje neologizmy, tak my je miejmy! Tylko żeby znaczenia się pokrywały z rzeczywistością i historią danej rzeczy.
Podsumujmy… espresso czy expresso?!
Kiedy mówimy o małej czarnej, warto pamiętać, że espresso to nie tylko kawa, ale także chwila relaksu i spotkania z bliskimi. Ważna jest poprawna wymowa, bo zrozumienie tego, co to znaczy espresso, pozwala nam lepiej docenić jego wyjątkowość.
Niech każdy łyk espresso będzie chwilą przyjemności, która łączy ludzi i inspiruje do rozmów. Cieszmy się tym smakiem i doceniajmy jakość kawy, niezależnie od tego, jak ją nazywamy!
W krajach „angiesko-jezycznych” uzywa sie formy expresso i jest ona akceptowana, jednak w 1884 roku Angelo Moriondo uzyskal patent na maszyne kawy espresso, pozniej te maszyny byly ulepszane. I tak naprawde powinno sie uzywac formy „espress do kawy” ale ze jestesmy pod wplywem jezyka angieslkiego na calym swiecie ,,,,,, reszte juz Panstwo wiedza.