Jakie właściwości kryje herbata z kardamonem? Ta popularna przyprawa w kuchni indyjskiej posiada wiele zalet. Dzisiaj serwujemy dawkę wiedzy o kardamonie oraz dwa przepisy, które pozwolą Wam uatrakcyjnić ulubione napary herbaciane. Podpowiemy również, jaki kardamon do herbaty wybrać, aby receptura zawsze wychodziła najsmaczniejsza.
Kilka słów o kardamonie
Kardamon to aromatyczna przyprawa, która nadaje potrawom charakterystycznego korzenno-słodkiego posmaku. Jest dostępny na rynku w całych nasionach lub jako zmielony proszek. Całe nasiona można łatwo rozdrobnić w moździerzu lub zmielić w młynku. Nie polecamy codziennego młynka do kawy! Olejki eteryczne i aromat przypraw są dosyć mocne i łatwo osadzają się na żarnach. Twoja kolejna filiżanka kawy może mieć smak poprzednio zmielonych przypraw zamiast wyszukanych nut smakowych kaw specialty. Natomiast jeśli po Waszym domu wala się gdzieś stary, nieużywany ręczny młynek, bo już dawno upgradowaliście go na inny sprzęt, to macie jego nowe zastosowanie.
Warto dodać, że podobnie jak w przypadku kawy, aromat kardamonu jest najlepiej wyczuwalny tuż po jego zmieleniu. Wasze kuchnie mogą wypełnić się nie tylko cudownym zapachem kawy o poranku, ale też korzennym aromatem, który wykorzystywany jest nawet w perfumach. Świeżo zmielone nasiona zachowują też swoje najlepsze właściwości. Obróbka mechaniczna bardzo wpływa na szybkość rozkładu wielu związków chemicznych, więc wcześniej zmielony kardamon leżący przez dłuższy czas w opakowaniach może zawierać ich mniej. Z tego powodu polecam samemu mielić kardamon – to świetna przygoda sensoryczna, a jednocześnie robicie coś dobrego dla swojego zdrowia.
Kardamon – właściwości
A co tak właściwie dobrego dla nas może zrobić kardamon? Badania wskazują, że obniża ilość trójglicerydów oraz cholesterolu we krwi. To chroni nas przed rozwojem wielu chorób metabolicznych, takich jak miażdżyca, nadciśnienie, udary. U osób, które już cierpią na te schorzenia, takie obniżenie wspomnianych parametrów jest bardzo ważne. Może mieć znaczący wpływ na ich dalszy przebieg, poprawienie objawów klinicznych czy wspomagać sam proces dojścia do zdrowia. Kardamon wykazuje też inne właściwości – może pomóc obniżyć nasze BMI, będące wskaźnikiem ryzyka rozwinięcia szeregu dominujących na świecie chorób. Zachowanie prawidłowego wskaźnika masy ciała jest bardzo korzystne, jeśli dbamy o zdrowie i nie chcemy obciążać organizmu. Podobne właściwości będzie więc miał kardamon dodany do herbaty. Co więcej, wiele osób uważa, że kardamon również pomaga przy problemach trawiennych, mdłościach, czy podczas choroby lokomocyjnej, więc śmiało możemy zabierać kubek herbaty z kardamonem w trasę. O tym, jak takie połączenie można przyrządzić, przeczytacie w dalszej części artykułu.
Jaki kardamon do herbaty wybrać?
Wybór odpowiedniego kardamonu zapewni nie tylko intensywny smak, ale również pożądane właściwości. Do przygotowania napoju najlepiej wykorzystać kardamon w nasionach i zmielić go na świeżo, chwilę przed użyciem. Zapewni to najwyższą intensywność oraz pozwoli zachować jego najważniejsze właściwości.
Różana herbata z kardamonem – przepis na zimno
Na zbliżające się letnie dni proponuję orzeźwiającą lemoniadę różaną z kardamonem. Wystarczy dzień przed przygotować napar, a następnie odłożyć go do lodówki, aby rano móc cieszyć się wspaniałym domowym napojem. Tak przygotowane cold brew idealnie orzeźwia, a kardamon doda też trochę niebanalnej w zimnych napojach pikanterii. Szczególnie polecam osobom szukających sensorycznych wrażeń.
Składniki
- biała herbata,
- 1 litr wody filtrowanej,
- 3-5 nasion kardamonu,
- syrop różany,
- listki świeżej mięty,
- kostki lodu.
Przygotowanie
- Liście herbaty umieszczamy w serwerze, dzbanku lub butelce do przygotowywania cold brew i zalewamy zimną wodą. W moich proporcjach dobrałam 8 gramów na 1 litr wody, ale pamiętajcie, że zawsze możecie sami eksperymentować z ilością.
- Całe nasiona kardamonu dodajemy do naparu. Z ilością trzeba uważać, gdyż cold brew ma to do siebie, że proces “parzenia” trwa znacznie dłużej. Przez to walory smakowe dłużej uwalniają się w wodzie i z każdą godziną są coraz bardziej intensywne.
- Nasz kardamonowy napar umieszczamy w lodówce i nie pozostaje nic innego, jak poczekać. Dla mnie minimum to 4 godziny, a dla mocniejszych doznań możemy zostawić na całą noc.
- Kiedy napar już jest gotowy, do szklanki wrzucamy kilka kostek lodu.
- W dłoni ugniatamy kilka listków świeżej mięty i wrzucamy do szklanki.
- Dodajemy 1 łyżkę różanego syropu, który zwieńczy naszą lemoniadę pysznym, kwiatowym posmakiem.
- Zalewamy szklankę naszym cold brew.
I wszystko gotowe! Przepis na herbatę z kardamonem w wersji mrożonej to nic trudnego. Wystarczy, że zgromadzicie potrzebne składniki. Spróbujcie i sami zobaczcie, jak ciekawie może wybrzmiewać takie połączenie. Białą herbatę można wymienić na zieloną, czarną czy inną ulubioną.
Wariacje na temat chai latte – przepis na ciepło
Mam też prostą propozycję na ciepło, która również może sprawdzić się w najbliższych miesiącach. Świetnie rozgrzewa po chłodnych nockach pod namiotem (jak to się niestety często okazuje) czy w przypadku nietrafionej pogody nad naszym cudownym Bałtykiem (pozdrawiamy z Kołobrzegu!). Ale zachowajcie ten przepis na później, bo dla mnie to najsmaczniejszy wybór w czasie przeziębienia.
Składniki
- czarna herbata,
- mielony kardamon z 3 nasionek,
- mleko roślinne lub krowie,
- syrop cynamonowy, imbirowy lub pomarańcza w czekoladzie.
Przygotowanie
- Zaparzamy herbatę zależnie od rodzaju, jaki posiadamy. Takie wskazówki zwykle znajdują się na opakowaniu, zazwyczaj jest to temperatura od 80-90 stopni, a czas parzenia wynosi około 2-3 minuty. Łącząc herbatę z mlekiem, możemy też użyć troszkę więcej liści niż zazwyczaj.
- W czasie parzenia herbaty wlewamy mleko do rondelka i podgrzewamy.
- Mielimy kardamon i dodajemy do mleka. Przez chwilę mieszamy i czekamy, aż mleko powoli się zagrzeje, ale nie zagotuje! Zbyt wysoka temperatura zazwyczaj jest powodem, dla którego nasz spieniacz nie radzi sobie z tworzeniem pianki.
- Podgrzane kardamonowe mleko spieniamy i przelewamy do wysokiej szklanki (można użyć spieniacza, french pressa, albo po prostu pominąć ten krok).
- Dodajemy zaparzoną herbatę do ciepłego mleka.
- Na sam koniec opcjonalnie dodajemy wybrany syrop według uznania. Ja na rozgrzanie dodaję zawsze cynamon z imbirem, natomiast kiedy mam ochotę na coś słodkiego wybieram pomarańczę w czekoladzie.
Kto jeszcze nie pił herbaty z mlekiem, może się zdziwić. Kardamon doskonale łączy ze sobą te smaki. Nic dziwnego, że jest podstawą słynnego chai latte, o którym na pewno słyszeliście. Ten przepis pozwoli Wam spróbować jego uproszczonej wersji i rozgrzać się na długi czas.
Bibliografia
Asbaghi O, Eslampour E, et all.. Effect of green cardamom on lipoproteins, glycemic control and anthropometric parameters: A meta-analysis of randomized clinical trials. Clin Nutr ESPEN. 2020 Jun.
Azimi P, et all.. Effects of Cinnamon, Cardamom, Saffron, and Ginger Consumption on Markers of Glycemic Control, Lipid Profile, Oxidative Stress, and Inflammation in Type 2 Diabetes Patients. Rev Diabet Stud. 2015 Feb.