Za aromat w kawie odpowiadają lotne związki chemiczne, które powstają w ziarnie między innymi podczas palenia. Kiedy natomiast faktycznie ulatują oraz co na to wpływa? Czy kawa ma termin ważności? Na te i inne pytania dotyczące świeżości kawy postaram się odpowiedzieć w poniższym wpisie. Do dzieła!
Czy kawa może się przeterminować? Co warto wiedzieć o kawie?
We współczesnym świecie kawy speciality świeżość jest często pierwszą rzeczą, o którą pytają klienci szukając tej idealnej paczki. Wielu zależy, aby kawa była najlepiej dzień po wypale już spakowana, wystawiona i gotowa do sprzedania, ale czy słusznie?
Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to fakt, że na aromat kawy wpływają lotne związki chemiczne, dzięki którym czujemy zapach i różnice np. pomiędzy kawami z różnych krajów. W kawie powstają również gazy, których większość stanowi CO2.
Jak zachowuje się kawa po wypaleniu? Czy kawa ziarnista może się przeterminować?
Po wypaleniu kawa przechodzi proces odgazowania, który uwalnia dwutlenek węgla z wypalanych ziaren. W ciągu pierwszych kilku tygodni, od wypału CO2 uwalnia się szybko, powodując niestabilność podczas ekstrakcji kawy. To w końcu jak jest z tą świeżością? Czy istnieje termin ważności kawy ziarnistej?
Cóż, tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ to zależy 😉 Kawa jest produktem bardzo różnorodnym, ziarna mogą różnić się od siebie praktycznie wszystkim: miejscem pochodzenia, gęstością fizyczną, wielkością, obróbką, kolorem, smakiem itd.
Przez wiele lat bariści trzymali się zasady, że przez 3 miesiące kawa utrzymuje swoje najlepsze walory, jest to po części prawda. Warto jednak pamiętać, że większość walorów smakowych utrzymuje się w kawie znacznie dłużej i najprawdopodobniej niewielu z nas jest w stanie rozróżnić smak kawy parzonej 3 miesiące od daty wypału, od kawy przygotowanej 5 miesięcy po wypaleniu. Niektóre badania mówią o tym, że smak nie zmieni się odczuwalnie nawet do roku po wypaleniu. Wszystko zależy jednak od stopnia wypału i wielu innych czynników, które finalnie wpływają na to, co otrzymamy w filiżance.
Kawa jak wiemy lubi zaskakiwać i tak samo jest również z jej świeżością. Muszę przyznać, że zdarzało mi się pić napary które parzyłem nawet 4 i 5 miesięcy po wypale ziarna i bywały smaczniejsze niż, kiedy miały one miesiąc.
Czy zawsze im świeższa kawa tym lepsza?
Bardzo ważnym etapem, po wypaleniu kawy jest jej odgazowanie. Polega to na tym, że z ziaren ulatnia się dwutlenek węgla, jaki się wytworzył w czasie wypalania, w tym celu kawę umieszcza się w dużych przewiewnych pojemnikach. Co do zasady, kawy palone jaśniej odgazowują się wolniej, dlatego warto poczekać z parzeniem kilka dni od wypału, unikniemy dzięki temu metalicznego posmaku w naszej filiżance. Należy pamiętać, że ponad 40% CO2 jest uwalniane z kawy bezpośrednio po paleniu. Dlatego parzenie świeżo palonej kawy zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Im świeższa kawa, tym bardziej chaotyczna będzie ekstrakcja z powodu nadmiernego uwalniania CO2 podczas procesu mielenia i parzenia. Często zdarza się, że kawa dopiero z czasem nabiera smaku, można to porównać do dojrzewania owoców.
Czy można pić przeterminowaną kawę?
Kawa jest produktem spożywczym, w związku z czym producenci wprowadzając ją w obieg zobowiązani są do oznaczenia jej terminu przydatności. Ciężko na ogół stwierdzić kiedy ten termin wypada, ponieważ dobrze przechowywana kawa może służyć nam bardzo długo. Co do zasady palarnie oznaczają więc rok od daty wypału jako termin do spożycia. Co dzieje się później? Czy przeterminowana kawa szkodzi? Jak podaje większość źródeł kawę można pić również po terminie bez żadnych dolegliwości. Oczywiście ta zasada ma zastosowanie wyłącznie w przypadku, kiedy na naszych ziarnach nie powstały żadne defekty spowodowane np. niewłaściwym przechowywaniem. Pamiętajmy także o różnicy między datą ważności a terminem zdatności do spożycia. Data przydatności do spożycia nie oznacza, że żywność po wskazanym terminie jest do wyrzucenia, to jedynie gwarancja producenta, że do podanego terminu produkt zachowa pewne cechy. W przypadku kawy wysoce prawdopodobne jest, że nie utrzyma się aromat, a kawa zaparzona po terminie będzie w smaku mdła, nudna i nie warta zachodu 🙂
Kawa 3 miesiące po wypaleniu – co robimy w Coffeedesk?
W Coffeedesk wszystkie kawy, które mają ponad 3 miesiące przenosimy do outletu. Jest to moim zdaniem super opcja dla osób, które chcą zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie nie rezygnując z wysokiej jakości ziaren wypalanych przez kultowe palarnie. Zawsze można upolować tam coś pysznego!
Czy kawa może się przeterminować? Podsumowując, w świecie kawy ciężko o rozwiązanie, które będzie miało zastosowanie do wszystkich typów i rodzajów kawy. Data palenia kawy jest ważna, ale nie najważniejsza 🙂 Warto zadbać o odpowiednie przechowywanie kawy, zamiast zamartwiać się terminem palenia dłuższym niż 3 miesiące. Pamiętaj, że to wciąż kubek twojego ulubionego napoju, a nie fizyka kwantowa, więc pij to co lubisz!