Ciąża to niezwykły stan, a oczekujące mamy robią wszystko, by podejmować najzdrowsze wybory dla siebie i rosnących dzieci. Pytaniem, które często pojawia się wśród kobiet w ciąży jest bezpieczeństwo picia różnych napojów, po które chętnie sięgały wcześniej. Herbata jest najpopularniejszym napojem na świecie, dlatego wątpliwości związane z jej spożywaniem w ciąży dotyczą z pewnością bardzo wielu kobiet. Czy w ciąży można pić zieloną herbatę lub czarną herbatę, a może lepiej sięgnąć po ziołowe mieszanki? W tym artykule przyjrzymy się temu jak herbata wpływa na ciążę oraz jaką herbatę pić w ciąży, a jakiej unikać.
Dlaczego herbata może szkodzić w ciąży? Jaka herbata w czasie ciąży będzie właściwym wyborem?
Kubek ciepłego naparu to często pierwsza rzecz, po którą sięgamy intuicyjnie w wielu momentach w ciągu dnia. Dlaczego coś tak naturalnego mogłoby szkodzić kobiecie w ciąży? Jakie herbaty pić w ciąży, aby dbać o bezpieczeństwo swoje i dziecka?
Jednym z powodów szkodliwości herbaty może być zawartość kofeiny. Są różne podejścia do dozwolonej dziennej porcji kofeiny w ciąży, jednak badacze pozostają zgodni co do tego, że oczekujące mamy powinny znacząco ograniczyć jej spożycie. Kofeina jest zawarta nie tylko w kawie, ale również w kilku rodzajach herbaty, kakao, yerba mate i innych substancjach. Przy kalkulowaniu dziennego spożycia należy wszystkie je wziąć pod uwagę.
Zobacz też: Kawa w ciąży – mierzymy się z mitami. Czy kofeina może zaszkodzić?
Więc jakie herbaty można pić w ciąży i co warto wiedzieć o zawartości kofeiny w tych produktach? Niektóre ziołowe herbaty mogą również w inny sposób wpływać na organizm – regulować ciśnienie krwi, gospodarkę hormonalną lub metabolizm. Jaka herbata będzie więc najlepsza w ciąży? Sprawdźmy!
Jaką herbatę pić w ciąży?
- herbaty ziołowe – w ciąży są jednym z akceptowanych wyborów. Wiele ziołowych herbat ma wspaniały smak oraz dobroczynny i bezpieczny wpływ na organizm, między innymi: rumianek, imbir, mięta, liście malin, pokrzywa, koper włoski;
- rooibos – ten napar jest naturalnie pozbawiony kofeiny i bogaty w antyoksydanty;
- zielona herbata (w małej ilości) – choć zawiera kofeinę, ta herbata pełna jest również dobroczynnych antyoksydantów; można także znaleźć bezkofeinową zieloną herbatę, by bez steru cieszyć się jej właściwościami.
Jakiej herbaty unikać w ciąży?
- czarna herbata – w ciąży ze względu na wysoką zawartość kofeiny może być szkodliwa i najlepiej wykluczyć ją lub mocno ograniczyć;
- inne herbaty z kofeiną – zielona herbata, herbata oolong, biała herbata, czerwona herbata – te rodzaje herbaty również zawierają kofeinę, choć w mniejszej ilości, dlatego należy ograniczyć ich spożycie;
- mieszanki ziołowe z niejasnym składem – warto uważnie czytać skład mieszanek ziołowych, a przede wszystkim unikać tych, które nie wyszczególniają wszystkich składników mieszanki.
Jakie herbaty w ciąży pić, a jakich unikać? Podsumowanie
Tak, jak nie wszystkie zioła mają właściwości odpowiednie dla kobiet w ciąży, tak i spożycie niedużej ilości herbaty z niską zawartością kofeiny nie musi być szkodliwe. Jaka herbata owocowa w ciąży będzie odpowiednia? Zioła i herbaty mają wiele różnych właściwości, a ich stosowanie jest indywidualną kwestią, dlatego najlepiej indywidualnie skonsultować się z lekarzem. Wiedza na temat, jakie herbaty można pić w ciąży, pozwoli na bezpieczny wybór odpowiedniej herbaty i da możliwość delektowania się ulubionym napojem w rozsądnych dawkach.