Szczecin ma szczególne miejsce w naszych sercach, po pierwsze dlatego, że jest rzut beretem od Kołobrzegu, a po drugie – ponieważ znajduje się tutaj jedno z trzech naszych coffeedeskowych biur. Podczas wizyt w Szczecinie piliśmy zawsze kawkę w jednej z dwóch czy trzech kawiarni specialty i nie kryjemy radości, że w ostatnich miesiącach zrobiło się ich zdecydowanie więcej! Oto, naszym zdaniem, najlepsze kawiarnie w Szczecinie.
Ciekawe kawiarnie Szczecin
Dobra kawa w Szczecinie koncentruje się głównie na kilku ulicach okalających Plac Grunwaldzki. Poza tym kawowym zagłębiem kawę można też wypić też lokalnie, w dalszych dzielnicach – na Prawobrzeżu, Pogodnie i na ulicy Dubois, gdzie zaczynamy naszą kawową wycieczkę po kawiarniach w Szczecinie.
To Kawa
To kawa to palarnia i kawiarnia w jednym. Pijąc poranną kawę można obserwować proces palenia. Żółty piec i roastera oddziela od klientów tylko niska półka z paczkami kawy do kupienia, co pozwala zarówno podglądać palenie kawy, jak i czuć towarzyszący temu miły zapach. To Lokalna kawiarnia, której klientami są głównie sąsiedzi. Poza kawą – zawsze marki To kawa – wegańskie śniadania, wypieki, mleka roślinne bez dopłaty i zniżka za własny kubek. Program lojalnościowy w chmurze, wszystko, żeby tworzyć mniej śmieci i minimalizować ślad węglowy. To kawa działa w Szczecinie w dwóch punktach – drugi znajduje się na Reymonta na Pogodnie – to mniejsze miejsce, głównie sklep z kawą w ziarnach i na wynos, ale można też napić się jej na miejscu.
Przystań na kawę
Przystań to najstarsze miejsce z kawą specialty w Szczecinie, jeśli liczyć znajdujące się wcześniej w tym samym miejscu Stojaki – kultowe miejsce, które wykształciło wielu przyszłych baristów i roasterów. Na ścianie Przystani widnieje napis – cytat z recenzji niezadowolonego klienta – ciasno, drogo, niewygodnie. Właściciele (i większość gości) Przystani mają do siebie dystans, wiedzą, że miejsca jest mało, a siedzenie na wysokich hokerach nie wszystkim pasuje. Ale taki właśnie urok i wibe tego miejsca, siedzi się blisko siebie, popija pyszną kawę ze zmieniających się regularnie palarni z różnych części Europy albo naturalne wino i rozmawia. Dużo więcej przestrzeni jest w Przystani sezonowo, kiedy otwiera się ogródek, gdzie przy kawie niemalże zawsze spotyka się kogoś ze szczecińskiego świata kawy speciality – właściciela kawiarni, baristę po godzinach. Można przychodzić rano i wieczorem, vibe jest tak samo dobry.
Buenas buenas i Chodzą Słuchy
Tuż obok Przystani jest kawiarnia Buenas buenas, której właściciele mają własną plantację kawy, a kawę przygotowują z ziaren z kilku kolumbijskich mikroplantacji. Wewnątrz jest sklep, a także częste miejsce wernisaży sztuki południowo-amerykańskiej i nie tylko. Naprzeciwko natomiast – ciastkarnia Chodzą Słuchy, gdzie wypijecie kawę specialty w espresso i kawach mlecznych. Alternatyw nie ma, są za to chamskie eklery i inne słodycze z lat 90. i prawdziwa śmietana. Wnętrze pachnie jak domowa napoleonka.
Mozaika
Nadal na tej samej ulicy Rayskiego, najbardziej kawowej w Szczecinie, 3 przyjaciółki ze studiów prowadzą Mozaikę. Tosia zajmuje się ceramiką, Monika biżuterią (w tym też taką dla domu), a Ania odpowiada za część kulinarną. Dziewczyny prowadzą kawiarnię-sklep a także warsztaty. W Mozaice można wypić kawę, nauczyć się tworzyć ceramikę lub biżuterię, kupić kubek, obejrzeć wernisaż, spędzić wspaniale czas..
Miejsce
Nadal w tym samym zagłębiu, chociaż ulicę dalej, od listopada 2022 działa Miejsce. Marzeniem Mikołaja – właściciela było stworzenie przestrzennej kawiarni specialty, bo – jak mówi z uśmiechem – w Szczecinie albo ma się dużo miejsca albo dobrą kawę. Do Miejsca wchodzi się nie jak do kawiarni, a jak do domu znajomych, prosto na wielką, wygodną kanapę. W wystroju dominują zieleń ultra green, brązy, naturalne drewna i kwiaty. Wszystkie meble z ciemnego drewna o wysokim połysku albo pochodzą z drugiego obiegu, albo zostały wykonane przez tatę Mikołaja. Siedząc na drugiej sali zwróćcie uwagę na kształt stolików – mają nieregularne kształty, bo to pozostałości z płyt wykorzystanych do budowy baru. Na młynku Kafar, czasem MAMAM, a kawy pod alternatywy rotują. Jest winko, ale nienaturalne, za to piwko craftowe.
Alternatywnie
Pozostajemy na tej samej ulicy Wojska Polskiego, gdzie od wielu lat działa Alternatywnie. Założone przez Adama i Martynę, którzy jakiś czas temu otworzyli palarnię MAMAM, a Alternatywnie przekazali w ręce kolejnych właścicieli. Ci starają się jednak utrzymać wszystko podobnie, jak było wcześniej, bo po co zmieniać coś, co dobrze działa. Palarnie nadal rotują, na szocie z sympatii MAMAM. Za barem duży Hard Tank, czyli nitro i cold brew latem (też z herbat, czy cascary). Do tego tosty, bajgle na ciepło, w tygodniu kanapki. Ciasta (często wegańskie nerkowniki) i ciasteczka na wszystkie gusty: owsiane na miodzie, keto z czekoladą, miso z białą czekoladą i pistacją. Tonik i syropy do kawy powstają na miejscu.
Lokalnie
Ostatnia kawiarnia wymaga od nas wycieczki na drugi koniec miasta – na Prawobrzeże. Idealne miejsce na kawę, gdy wyjeżdża się z miasta, albo odwiedza szczecińskie outlet. Powstało jednak przede wszystkim dla lokalnych, którzy mogą napić się kawy wychodząc z psem, nie muszą robić wielkiej wyprawy do centrum, ani się szykować – mają po drodze. Lokalne są też produkty: soki z szczecińskich Sadów Rajewskich, granola Wik me, a kawa bywa z Qualii po sąsiedzku, chociaż na co dzień przede wszystkim z Małej Czarnej z Wrocławia, z którą Asia współpracuje już wiele lat. Zanim otworzyła swoją kawiarnię, prowadziła Kafle, obok Stojaków i Alternatywnie najstarsze miejsce na kawowej mapie Szczecina. W Lokalnie można poczuć się jak w domu – zupełnie dosłownie – kawiarnia znajduje się na parterze domu rodzinnego Asi.
Oto naszym zdaniem ciekawe kawiarnie Szczecina, proponujące dobrą kawę. Zapraszamy na wycieczkę i przypominamy, że nie leży nad morzem, ale blisko, przy okazji można nas odwiedzić w Kołobrzegu!