Kawa znana jest ze swoich właściwości pobudzających i zwiększających poziom energii w ciągu dnia – ze względu na to często zaczynamy od niej dzień oraz chętnie sięgamy po nią, gdy dopadnie nas popołudniowe zmęczenie. Miłośnicy sportu mogą zastanawiać się, czy wypicie filiżanki kawy przed porannym bieganiem lub popołudniowym wyjściem na siłownię to dobry pomysł. Czy kofeina przed treningiem jest zdrowa? A może lepiej pić kawę po treningu? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom picia kawy przed i po wysiłku fizycznym!
Kawa przed treningiem – czy można ją pić?
Kawa może na kilka sposobów korzystnie wpływać na organizm przed wysiłkiem fizycznym.
- Zwiększa czujność: Kofeina zawarta w kawie jest naturalnym stymulantem, który może zwiększyć czujność i pomóc w zwalczaniu zmęczenia. Kawa może więc sprawić, że chętniej ruszysz na trening oraz poprawi się Twój refleks.
- Poprawia wydajność fizyczną: Badania wykazały, że spożycie kofeiny może poprawić wytrzymałość, siłę i moc podczas treningów dzięki zwiększeniu przepływu krwi do mięśni i serca. Kawa może więc pomóc w wykonywaniu intensywnych ćwiczeń i zwiększyć ogólną wytrzymałość sportową.
- Szybsze spalanie tłuszczu: Kofeina może również wspomagać wykorzystanie zgromadzonego tłuszczu jako źródła energii podczas ćwiczeń. Dzieje się tak dlatego, że kofeina spowalnia proces rozpadu glikogenu – węglowodanów, które stanowią dla sportowców swego rodzaju rezerwę energetyczną. W wyniku tego organizm zmuszony jest do spalania tłuszczu.
Wypicie kawy przed treningiem ma więc wiele zalet, ale jest kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę.
- Indywidualna tolerancja: Każdy człowiek może mieć inny poziomy wrażliwości na kofeinę – niektórzy mogą doświadczać drżenia, przyspieszonego rytmu serca lub dolegliwości żołądkowo-jelitowych po spożyciu kawy, co z pewnością negatywnie wpływa na doświadczenie treningowe.
- Odwodnienie: Kawa działa moczopędnie, co oznacza, że może potencjalnie prowadzić do odwodnienia przy nadmiernym spożyciu i bez odpowiedniego uzupełniania wody. Zachowanie odpowiedniego nawodnienia przed, podczas i po treningu jest szczególnie istotne w przypadku picia kawy.
- Zakłócenie snu: Spożywanie kawy zbyt blisko czasu snu może zakłócić cykl, wpływając na regenerację i ogólną wydajność. Lepiej więc unikać picia kawy na kilka godzin przed snem.
Ile czasu przed treningiem wypić kawę?
Kofeina wchłania się niezwykle szybko – wystarczy wypić kawę 30-60 min przed treningiem, by cieszyć się jej pozytywnym wpływem na nasz organizm. Jeśli ćwiczysz wieczorem a Twoja wrażliwość na kofeinę jest wysoka, pamiętaj, by zachować odpowiedni odstęp między ostatnią filiżanką kawy a pójściem spać.
Kawa po treningu – pić czy nie?
A jak będzie działać kawa po treningu siłowym? Picie kawy po treningu nie przynosi aż tyle korzyści, co jej spożycie przed treningiem. Jest jednak kilka pozytywnych aspektów. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i redukcji bólu mięśni kawa może pomóc w regeneracji po treningu. Jeśli odczuwasz zmęczenie po treningu, kofeina może również pomóc poprawić czujność oraz skupienie. Kawa po treningu może być również przyjemnym i relaksującym rytuałem dopełniającym wysiłek fizyczny.
Kawa po treningu – po jakim czasie można ją wypić?
Kawę najlepiej wypić min. 60 min po treningu – dzięki temu organizm wejdzie już w fazę regeneracji i będzie mógł wykorzystać wspierające właściwości kawy w tym procesie.
Jaką kawę najlepiej pić przed i po treningu?
Nie ma dowodów na to, że określony rodzaj napoju z kofeiną lepiej lub gorzej sprawdza się przed treningiem – warto więc zwrócić uwagę na własną tolerancję kofeiny oraz preferencje.
Dla osób, które redukują wagę, z pewnością lepiej sprawdzi się czarna kawa, bez dodatków takich jak mleko czy cukier. Może to być np. espresso, kawa z kawiarki lub kubek kawy przelewowej. Ta ostatnia szczególnie dobrze sprawdzi się dla osób lubiących spory zastrzyk energii. Niezależnie od metody przygotowania, troszcząc się o zdrowie i dobrą kondycję fizyczną warto wybrać dobrej jakości ziarna speciality.
Kawa przed czy po treningu? Podsumowanie
W zależności od zapotrzebowania organizmu, kawa może być dobrym dodatkiem do okresu treningowego. Można mnożyć jej zalety, ale trzeba pamiętać również o wadach. Jeśli wahasz się nad pytaniem – czy można pić kawę po treningu, a może lepiej wypić ją przed? – musisz pamiętać, że wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji.
Zobacz też: Akademia Coffeedesk: Kawy czarne – kompedium wiedzy