Badania krwi są bardzo przydatne w profilaktyce różnych chorób. Możemy łatwo skontrolować stan naszego zdrowia. To badanie powinniśmy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w roku i skonsultować jego wyniki z lekarzem. Jak przygotować się na taką wizytę i czy można pić kawę przed badaniem krwi? Choć w tej sprawie najlepiej skonsultować się z lekarzem, istnieje kilka zasad, których powinniśmy się trzymać.
Czy można pić kawę przed badaniem krwi?
Zatem, czy można pić kawę przed badaniem krwi? Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi — nie. Jednak zanim pozbawimy się przyjemności wypicia swojej ulubionej kawy przed udaniem się do laboratorium warto zrozumieć, jakie działanie ma kawa na nasz organizm. Chociaż kawa przed badaniem krwi brzmi zachęcająco, w tej sytuacji powinniśmy się od niej powstrzymać.
Kawa a jej wpływ na organizm
Najbardziej oczywistym działaniem kawy jest pobudzenie, z którego tak chętnie korzystamy. Trwa ono do 4 godzin, pozwala nam lepiej się skoncentrować i generalnie sprawia, że życie jest trochę prostsze. Umiarkowana dawka kofeiny, czyli do około 400 mg, ma pozytywne działanie na ludzki organizm. Działa stymulująco na układ nerwowy, zapobiega niektórym chorobom układu krążenia, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.
Kawa, a płytki krwi — dzięki kwasom fenolowym zawartym w kawie, zapobiega ona również zlepieniu się płytek krwi. Zatem w profilaktyce miażdżycy może sprawdzić się właśnie kawa. Rozrzedzenie krwi wynika z chwilowego podniesienia ciśnienia, które następuje zaraz po wypiciu kawy. Kawa z mlekiem podwyższa stężenie cukru w organizmie, o czym szerzej pisaliśmy w tym artykule. Dlatego wypicie kawy przed badaniami może sfałszować wyniki — obniżając lub podwyższając niektóre wartości. Jeśli zależy nam na wiarygodności wyników, powinniśmy wykonać badanie krwi na czczo. Kawa w tej sytuacji to zły pomysł.
Kiedy jeszcze unikać picia kawy?
Nieco inaczej sprawa ma się z oddawaniem krwi. Na taką wizytę wskazane jest przyjście dobrze nawodnionym i po posiłku. Kawa przed oddaniem krwi nie jest zabroniona jednak po oddaniu krwi powinniśmy unikać jej przez kolejne kilka godzin — do czasu aż organizm wstępnie się zregeneruje. Warto zjeść coś słodkiego i pić dużo płynów, aby przyspieszyć ten proces. Możemy więc sięgnąć po ulubiony napój, ponieważ w tym przypadku, kawa przed oddaniem krwi nie jest zabroniona.
Ile przed pobraniem krwi można najpóźniej wypić kawę?
Przed badaniem powinniśmy zrezygnować z jedzenia i picia (wyłączając wodę) na 8 do 12 godzin przed badaniem krwi. W dzień poprzedzający badanie nie zmieniajmy diametralnie naszych zwyczajów — może to wpłynąć na zafałszowanie wyników. Co ciekawe, nawet gorzka kawa przed badaniem krwi to zły pomysł, ponieważ nie chodzi tutaj jedynie o cukier, ale również o podniesione ciśnienie lub rozrzedzenie krwi.
Kawa po badaniu krwi – czy można ją wypić?
Znamy już odpowiedź na pytanie, czy przed pobraniem krwi można pić kawę. Oczywiście po badaniu krwi przychodzi czas na zasłużoną nagrodę. Warto zaplanować sobie co zjemy po badaniu, aby uniknąć ryzyka zasłabnięcia. Wówczas możemy bez obaw sięgnąć po ulubioną kawę. Pamiętajmy jednak o tych kilku zasadach. Tym bardziej, jeśli nie jesteśmy fanami badań, warto wiedzieć, czy po wypiciu kawy można zrobić morfologię.