Sencha jest królową zielonych herbat. Otrzymuje się ją z najświeższych i najwyżej rosnących liści. Im wcześniejszy czas zbioru, tym wyższa wartość (zdrowotna, ale też nominalna) tej wyjątkowej herbaty.
Zielona herbata na tle innych herbat
Jak już pisaliśmy w tym artykule, wszystkie znane nam kolory herbat pochodzą od jednej rośliny – camellii sinensis. Zielona herbata jest wersją najmniej przetworzoną, zachowującą najwięcej pozdrowotnych właściwości i zawierającą całe mnóstwo antyoksydantów. Do stworzenia zielonej herbaty nie jest konieczna żadna obróbka, liście należy jedynie wysuszyć.
Sencha właściwości
Sencha ma bardzo wysoką zawartość kofeiny, dlatego tez jej picie polecane jest szczególnie w pierwszej połowie dnia. Japończycy najczęściej zaczynają swój dzień właśnie od filiżanki senchy. Pobudza umysł oraz metabolizm, ale jest przy tym delikatna i łaskawa dla pustego jeszcze żołądka. Zwykle sencha pojawia się na japońskich stołach także po posiłkach ponieważ ułatwia trawienie.
Sencha jest bombą składników odżywczych – zawiera antyoksydanty, beta karoten, witaminę C, a dodatkowo chroni nasz organizm oczyszczając go z toksyn i spowalniając procesy starzenia.
Jak parzyć zieloną herbatę sencha?
- Temperatura. Wrzątek to śmierć dla prozdrowotnych właściwości naszej herbaty. Gorąca woda powoduje też zwiększone uwalnianie garbników, które są odpowiedzialne za gorzki posmak. Najbardziej optymalna temperatura parzenia zielonej herbaty to około 70-80°C. Taka temperatura będzie najbardziej sprzyjać antyoksydacyjnym właściwościom senchy. W przypadku herbaty nie musimy być aż tak restrykcyjni z temperaturą jak przy kawie i nie jest tak, że przy małych zmianach będzie ona niezdatna do picia, przeparzona czy niedoparzona. Wręcz zaleca się dostosowywanie temperatury do własnych preferencji – przy niższej bardziej odczujemy smak umami, przy wyższej – otrzymamy delikatniejszy napar. Wszystko oczywiście w sugerowanych rami od wrzątku trzymamy się z daleka, co najmniej o kilkanaście stopni;.
- Czas parzenia – oscylujemy najczęściej pomiędzy wartościami od 1 do 3 minut. Tu znów pojawia się kwestia garbników – im dłuższy czas parzenia tym będzie ich więcej i znów pojawi się gorycz. Pamiętajmy, że herbata ca.ly czas się parzy dopóki nie usuniemy z wody listków, po upłynięciu sugerowanego przez producenta czasu należy usunąć koszyczek z liśćmi lub przelać cały napar do innego naczynia.
- Ilość – złote proporcje w przypadku kawy to 6g na 100 ml, ale nie zagalopujcie się z taką ilością przy herbacie! Tu mówimy bardziej o wartościach typu 1-2g. Warto też sprawdzić, jakie wartości sugeruje producent, bo mogą się zmieniać na przykład jeśli w herbacie są jakieś dodatki.
- Senchę można parzyć wielokrotnie, a często mówi się, że to właśnie drugie parzenie jest tym najsmaczniejszym i najbardziej wartościowym. Czasami możliwe jest także trzecie parzenie, przy którym można odrobinę wydłużyć czas kontaktu liści z wodą.