Wiemy już, że herbata jest dobra na przeziębienie, na ból brzucha, a także na uspokojenie. Czarna herbata, jest dobra nie tylko do picia, możemy wykorzystać ją także jako okład na podkrążone i zmęczone oczy. Okłady z herbaty to domowy sposób na walkę z cieniami pod oczami, który stosowały nasze babcie. Jak zrobić okład z herbaty na oko i czy faktycznie może nam pomóc?
Herbata na oczy – czy faktycznie może zadziałać?
Zwykle herbatę stosujemy wewnętrznie, jednak składniki odżywcze zawarte w herbacie mogą okazać się pomocne także w zastosowaniu zewnętrznym jako okłady. Zawarta w herbacie kofeina i antyoksydanty mają działanie przeciwzapalne, pomagają zmniejszać opuchliznę i działać łagodząco na podrażnione oczy.
Na co dokładnie mogą pomóc okłady z herbaty?
Warto pamiętać, że jeśli problemy z oczami są uciążliwe i nawracające, należy przede wszystkim skontaktować się z lekarzem. Jednak doraźnie, herbata na oczy powinna przynieść nam ulgę. Okłady z herbaty na ropiejące oczy mogą pomóc w ograniczeniu podrażnienia, a także zmniejszyć ewentualny stan zapalny. Skuteczny będzie także okład z herbaty na zapalenie spojówek, a także na podrażnienie wywołane alergią.
Jaką herbatę wybrać do okładu na oczy? Czarną, zieloną czy ziołową?
Czarna herbata na oczy jest z pewnością najbardziej popularnym okładem na zmęczone i podrażnione oczy. Jest bardzo skuteczna, zawiera dużo flawonoidów, które mają działanie przeciwutleniające. Jednak to zielona herbata na oczy może być bardziej skuteczna niż czarna ponieważ zawiera jeszcze więcej flawonoidów. Inną opcją jest zastosowanie herbaty ziołowej jako okładu na oczy. Lawenda, chmiel, rumianek czy rooibos mają działanie przeciwzapalne i mogą pomóc nam podczas zapalenia spojówek.
Okład z herbaty na oczy – jak go stosować?
Okład z herbaty na oczy jest bardzo prosty do wykonania. Wystarczy zaparzyć herbatę i solidnie ją przeparzyć, tak aby uzyskać bardzo skoncentrowany napar herbaciany. Tak przygotowaną miksturą możemy nasączyć płatki kosmetyczne i przemyć nimi podrażnione oczy lub położyć płatki na oczy i pozostawić na kilka minut. Warto pamiętać, aby używać ciepłego, nie gorącego okładu, aby nie pogorszyć naszego stanu. Przed wykonaniem tej operacji powinniśmy zmyć makijaż i ściągnąć soczewki, a także zadbać o to, aby dotykać okolic oczu wyłącznie czystymi dłońmi. Jeśli okłady pogarszają nasze dolegliwości powinniśmy natychmiast przerwać kurację.