Skandynawowie znają się na kawie i corocznie wypijają jej najwięcej w całej Europie. Nie ma się co dziwić, że na ciemnej i zimnej północy ludzie ratują się gorącą kawą, która dodaje energii i poprawia nastrój. To ze Szwecji pochodzi tradycja krótkiej przerwy na kawę zwanej fika. Jednak kawa z jajkiem brzmi jak niezła przesada. Kawa i jajko? Może kawa do jajecznicy, ale jak inaczej? Kawa po szwedzku, to napój który może Was zaskoczyć.
Kawa z żółtkiem, czyli po szwedzku – kilku słów o tym nietypowym napoju!
Dawno, dawno temu, na początku XX wieku, kiedy kawa była jeszcze słabej jakości i powalała swoją goryczą i cierpkim smakiem, na dalekiej północy wymyślono sposób na to, jak sprawić, aby czarna kawa była nieco smaczniejsza. Do zmielonej kawy dodawano całe jajko, często wraz ze skorupką i dopiero wtedy zaparzano. Jajko łagodzi smak kawy słabej jakości, niweluje gorycz, ale pozostawia kawę delikatnie kwasową i kremową. W teorii zatem kawa z jajkiem ma wiele sensu, także z naszej współczesnej perspektywy pijaczy kawy specialty — wszakże wszyscy szukamy właśnie takiej kawy, naturalnie zbalansowanej, słodkiej, trochę kwaśnej, bez smaku spalenizny i popiołu. Ostatecznie Szwedzi nie są jedynym narodem, który pije taką kawę — kawa z żółtkiem typu kogel-mogel to klasyk w Wietnamie! Warto zatem przygotować kawę po szwedzku choćby raz, dla eksperymentu, aby sprawdzić czy potomkowie wikingów naprawdę odkryli coś niesamowitego.
Którą kawę wybrać do kawy po szwedzku?
Całe szczęście dzisiaj mamy dostęp do kawy najwyższej jakości, których nie trzeba zaparzać z jajkiem, aby nie wykrzywiały nam facjaty przy pierwszym łyku. Nie znaczy to, że każda kawa jest idealna, efekt w filiżance jest składową tak wielu procesów, że nie możemy liczyć na cuda. Do zaparzenia kawy po szwedzku możemy użyć klasycznych kaw z włoskich palarni, a szczególnie interesująca może być mieszanka Arabiki z Robustą, na przykład Margo od Arcaffe.
Przepis na kawę z jajkiem
Pamiętajcie, że ryzyko salmonelli to nie żarty, dlatego jeśli najdzie was ochota na kawę po szwedzku użyjcie jajka ze sprawdzonego źródła i wyparzcie skorupkę przed przygotowaniem kawy!
Do przygotowania szwedzkiej kawy będziecie potrzebować zmielonej średnio-drobno kawy, filtrowanej wody, jajka, drobnego sitka.
Składniki:
- 18 gramów kawy
- 300 ml wody
- jajko
Przygotowanie:
W małym garnku zagotowujemy 300 ml przefiltrowanej wody. 18 gramów zmielonej kawy (zasada 6/100 obowiązuje nawet kiedy robimy takie szalone rzeczy) mieszamy z jajkiem, tworząc kawowo-jajeczną masę. Kiedy woda się zagotuje, dodajemy do niej kawę z jajkiem i pozwalamy się parzyć około 3 minuty. Zmielona kawa powinna zlepić się w jedną masę i opaść na dno garnka. Po 3 minutach odcedzamy kawę od fusów za pomocą drobnego sitka. Kawę po szwedzku pijemy, rozmyślając o ludzkiej pomysłowości i przegryzając słodką bułeczką.