Choć kawa jest powszechnie znana jako główne źródło kofeiny, herbata również zawiera pewne jej ilości, choć w zróżnicowanych proporcjach w zależności od rodzaju i sposobu jej przygotowania. Jaki napar ma największe właściwości pobudzające, ile kofeiny jest w herbacie i jak zawartość różni się w zależności od typu herbaty? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tym artykule!
Czy w herbacie jest kofeina?
Tak, oczywiście! Chociaż czasami słyszymy o zawartej w herbacie teinie, w istocie kofeina i teina to ta sama cząsteczka. W związku z tym, niezależnie od tego, czy pijemy kawę czy herbatę, działanie pobudzające napoju wynika z obecności tej samej substancji chemicznej – kofeiny.
Kofeina występuje naturalnie w liściach rośliny camellia sinensis, która jest wykorzystywana do produkcji różnych rodzajów herbat. Jednak zawartość kofeiny w herbacie może znacznie się różnić w zależności od kilku czynników, w tym od typu herbaty i sposobu jej przetwarzania.
Ile kofeiny jest w herbacie?
Choć powstają z tej samej rośliny, nie wszystkie herbaty są takie same – w zależności od sposobu obróbki herbata różni się intensywnością, aromatami, smakiem. Również zawartość kofeiny jest zależna od metody obróbki herbacianych liści. Ile kofeiny ma czarna herbata a ile zielona?
- Herbata czarna: herbata czarna zazwyczaj zawiera największą ilość kofeiny spośród różnych typów herbat – średnio, kubek czarnej herbaty o pojemności 250 ml może zawierać od 40 do 70 miligramów kofeiny.
- Herbata zielona: zielona herbata zazwyczaj zawiera mniej kofeiny niż herbata czarna – kubek herbaty zielonej zazwyczaj dostarcza około 20 do 45 miligramów kofeiny.
- Herbata biała: uważana za jedną z łagodniejszych herbat – kubek tego naparu zazwyczaj zawiera od 15 do 30 miligramów kofeiny.
- Herbata oolong: plasując się gdzieś między herbata zieloną a czarną pod względem zawartości kofeiny, herbata oolong zazwyczaj zawiera około 30 do 50 miligramów kofeiny na kubek.
- Herbata ziołowa: w odróżnieniu od tradycyjnych herbat pochodzących z rośliny Camellia sinensis, ziołowe napary (takie jak rumianek, mięta i rooibos) są wolne od kofeiny, ponieważ są wykonane z różnych ziół, kwiatów i przypraw.
Herbata a kawa: co ma więcej kofeiny?
Jeśli monitorujesz ilość przyjmowanej kofeiny lub chcesz ją ograniczyć, pewnie zastanawiasz się, jaki jest stosunek zawartości kofeiny w herbacie i kawie. Zawartość kofeiny może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak czas i sposób parzenia oraz ilość kawy lub herbaty w stosunku do wody.
Uogólniając, kubek czarnej herbaty może mieć ok. 50 miligramów kofeiny, podwójne espresso o objętości 60 ml to ok. 120 miligramów kofeiny, a 200 ml kawy przelewowej nawet 200 mg kofeiny (co potwierdzają testy udokumentowane w tym artykule).
Podczas gdy herbata zawiera kofeinę, jej poziomy są zazwyczaj niższe w porównaniu do kawy. Sprawia to, że herbata jest popularnym wyborem dla osób szukających łagodnego zastrzyku energii lub ciepłego, kojącego napoju – bez związanej z kawą dawki kofeiny.
Zawartość kofeiny w herbacie może nie dorównywać tej w kawie, ale ważne jest, by być świadomym jest pobudzającego wpływu na nasz organizm. Pamiętaj, że jeśli masz wątpliwość związaną z właściwą dzienną dawką kofeiny dla siebie, najlepiej skonsultuj to z lekarzem.
Zobacz też: W poszukiwaniu kofeiny… Co pić zamiast kawy?