W 2023 roku światowe spożycie herbaty wyniosło około 7,3 miliarda kilogramów, a szacuje się, że do 2029 roku wzrośnie do 8,3 miliarda kilogramów. Jak te wartości rozkładają się po krajach i kto pije najwięcej herbaty na świecie?
Kto pił herbatę jako pierwszy?
Pierwsze wzmianki o herbacie pojawiają się w Chinach w III wieku przed naszą erą. Legenda głosi, że chiński cesarz siedział pod drzewem herbacianym, podczas gdy jego sługa gotował wodę do picia. Liście strącone z drzewa przez wiatr trafiły do wody, a cesarz postanowił spróbować tego powstałego przypadkowo napoju.
Kultura picia herbaty umacniała się w Chinach przez kilka stuleci, zanim dotarła na Zachód. W Japonii herbata pojawiła się pod koniec VIII wieku i niemal natychmiast stała się ważną częścią japońskiej kultury. W Wielkiej Brytanii herbata także jest uznawana za jeden z ważnych elementów kultury kraju, a przerwa na herbatę to niemal świętość. Herbata jest również popularnym napojem w kulturach Bliskiego Wschodu.
Gdzie pije się najwięcej herbaty?
Chińczycy z pewnością piją herbatę najdłużej, ale czy także najczęściej? Według danych z 2016 roku najwięcej herbaty na świecie pije się w Turcji, gdzie roczne spożycie herbaty na osobę wynosi około 3,16 kg na osobą. W Chinach jest to 5 razy mniejsza ilość na osobę, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wielkość populacji, Chiny są największym rynkiem zbytu herbaty (o wartości 91 mld $), niezmiennie wiodą także prym w jej produkcji. Za Chinami na podium produkcji plasują się Indie i Kenia.
Każdy Turek wypija rocznie około 1300 filiżanek herbaty. To oznacza średnio 3-4 filiżanki dziennie, a liczba ta wzrasta do nawet 10 podczas chłodnej zimy. Napój ten stanowi integralną część tureckiej kultury: ludzie piją herbatę w domach, kawiarniach, na spotkaniach towarzyskich, na pogrzebach i weselach. herbata to także napój powitalny dla gości. Najpopularniejszym rodzajem herbaty w kraju jest herbata czarna (cay). Jednak inne odmiany herbaty, takie jak herbata z dzikiej róży (kuşburnu çayı), herbata z kwiatów lipy (ıhlamur çayı) itp. również zyskują na popularności.
Kolejnymi państwami o bardzo wysokiej konsumpcji są – tu bez zaskoczenia: Irlandia (2,2 kg/ rok) i Wielka Brytania (1,9 kg). Na czwartym miejscu plasuje się Rosja (1,4 kg). Listę pięciu najbardziej herbacianych państw kończy Maroko, gdzie herbatę pija się tradycyjnie z miętą i cukrem.
Źródła:
Global tea consumption 2018-2029, Statista, October 2024
Tea market worldwide – statistics & facts, Statista, December 2023
Tea consumption by country, World Population Review