Wśród wielu nierozwiązanych zagadek kawowych, wciąż nie znałam pełnej odpowiedzi na odwiecznie pojawiające się pytania: „Kawa w ciąży? Czy można ją pić? Czy aby to na pewno bezpieczne?”. Jako że w Coffeedeskowym biurze nastąpił ostatnio niezły wysyp ciężarnych, to postanowiłam przyjrzeć się aktualnym badaniom na ten temat, by a priori zadbać o nowe pokolenia kawoszy. Dziewczyny – czy w końcu można pić kawę w ciąży czy nie? Sprawdzam!
Picie kawy w ciąży a badania
Okazuje się, że w kwestii kofeiny i ciąży… ciężko jest powiedzieć coś na pewno. W niemalże każdej kwestii badania sobie całkowicie przeczą i nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Część z nich wskazuje potencjalne zagrożenia wynikające z picia espresso w ciąży, ale nie dają pewności, że to akurat kofeina. Inne znów opierają się o szacowane ilości spożytej kofeiny w ciąży przez deklarowaną przez kobiety ilość. Nic z tego nie może być traktowane jako twarde dowody naukowe. Aktualnie nie ma więc badań jednoznacznie wskazujących na zwiększone ryzyko jakichkolwiek powikłań w ciąży przy zachowaniu umiarkowanej dawki kofeiny. Warto nie być też nadmiernie optymistycznym co do picia cappuccino w ciąży lub dowolnej innej kawy, bo brak potwierdzenia nie jest też zaprzeczeniem. Jednak póki co nie ma co popadać w przerażenie na kolejne anty-kawowe nagłówki, niepoparte wartościowymi badaniami – umiarkowane picie kawy w ciąży obecnie nie jest przez środowiska naukowe jednogłośnie uznawane za szkodliwe.
Ile kofeiny można przyjąć, będąc w ciąży? Oficjalne stanowisko światowych organizacji (WHO, Health Canada) zaleca, by w ciąży nie przekraczać 300 mg kofeiny dziennie, choć niektóre kraje sugerują ograniczenie do 200 mg (USA, Unia Europejska). Nie jest to jednak wcale mała ilość, bo w tej puli zmieści się aż 300-400 ml kawy przelewowej lub kilka shotów espresso! W ciąży nie musicie z niego rezygnować.
Sięgnijcie do tekstów Piotrka Jeżewskiego, ile kofeiny znajduje się w espresso, przelewach i cold brew.
Udało mi się ponadto zebrać kilka faktów – to o kawie i kofeinie w ciąży wiemy na pewno:
-
Kofeina w ciąży działa nawet dwa razy dłużej!
Zmiany hormonalne wpływają na metabolizm kofeiny. Przez to, lub dzięki temu, kofeina działa na ciężarne kobiety dłużej, od 8 do nawet 16h dłużej!1 W tym czasie wciąż możecie odczuwać wpływ kofeiny, warto więc zwrócić uwagę na to godziny spożycia, by nie nabawić się bezsenności!
-
Kawa a karmienie piersią – matki karmiące mogą pić kawę!
Do 200 mg kofeiny dziennie nie budzi żadnych zmartwień zarówno w stosunku do matki jak i do karmionego noworodka. Warto wziąć pod uwagę, że podczas karmienia piersią większe ilości kofeiny (od 1 g dziennie) mogą powodować zmiany w składzie pokarmu, skutkujące niedoborem żelaza i anemią. Jeśli więc zastanawiacie się, jak się ma kofeina a karmienie piersią, niech Wam nie przyjdzie do głowy wypijanie 1,5 litra kawy dziennie!
-
Dzieci też mogą pić kawę!
Spożycie kofeiny przez dzieci to całkiem normalna sprawa, bo ta znajduje się przecież także w herbacie, czekoladzie i Coli. Jednak naukowcy dają im na to zielone światło: do 2,5 mg / na kilogram masy ciała dziennie jest akceptowalne. Czyli 20 kg pięciolatek może spożyć nawet 100 mg kofeiny, czyli 3 espresso lub 140 ml czarnej kawy.
-
A te wszystkie straszące badania o piciu kawy w ciąży? Ile kofeiny w ciąży zalecają?
W 2017 roku amerykańsko-kanadyjski zespół badaczy opublikował analizę kilkuset badań z ostatnich kilkunastu lat. Na ponad 60 stronach szczegółowo omawiają wszystkie sprzeczne informacje, generalnie pozostając cały czas w przewidywalnym schemacie: jedno badanie pokazało to, a drugie badanie tego nie pokazało…
Ostateczne wnioski ich analizy, czy w ciąży można pić kawę, sprowadzają się do potwierdzenia braku ewidentnych dowodów na jakiekolwiek negatywne działania kofeiny w ciąży i podtrzymują stanowisko o sugerowanym umiarkowanym spożyciu do 300 mg dziennie.2
-
Na końcu chciałabym pozdrowić spodziewające się dzieci Coffeedeskowe koleżanki!
Beti, Mo, Ania, pamiętajcie, że kawę w ciąży możecie pić całkiem legalnie, a gdy kolejnym razem ktoś na Was krzywo zerknie, przytoczcie mu formułkę:
WHO pozwala mi na 300 mg kofeiny w ciąży dziennie! 🙂
—-
Dowiedz się więcej:
1. The Safety of Ingested Caffeine: A Comprehensive Review, Jennifer L. Temple i inni, Front. Psychiatry, 26 May 2017
2. Systematic review of the potential adverse effects of caffeine consumption in healthy adults, pregnant women, adolescents, and children, Daniele Wikoff et al., published in Food and Chemical Toxicology, Volume 109, Part 1, November 2017
3. European Food Safety Authority, Scientific Opinion on the safety of caffeine, 2015