To, czy kawa podnosi cukier, często jest niewiadomą, gdy myślimy o jej wpływie na organizm. Wokół wpływu kawy na zdrowie jest wiele mitów. Wbrew jednemu z nich – badania dowodzą, że przyjmowanie około 400 miligramów kofeiny dziennie nie tylko nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, a nawet może być korzystne w zmniejszaniu ryzyka występowania chorób układu krążenia oraz niektórych nowotworów. Dziś jednak przyjrzymy się innemu zagadnieniu: kawa a poziom cukru we krwi – czy kawa podnosi cukier oraz jaki wpływ na zdrowie ma kawa pod kątem cukrzycy?
Zanim przejdziemy do omówienia wpływu kawy na zdrowie, chcemy zaznaczyć, że w przypadku wątpliwości związanych z przyjmowaniem kawy lub kofeiny należy skonsultować się z lekarzem. Wskazania dotyczące spożycia kawy różnią się w zależności od indywidualnego stanu zdrowia, dlatego należy stosować się z zaleceń specjalistów.
Kawa a cukrzyca. Jak można jej zapobiegać?
Poza wpływem na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób układu krążenia, kawa ma również pozytywny wpływ na zapobieganie cukrzycy. Według artykułu “How does coffee affect diabetes?” i na podstawie badania z 2013 roku, picie 3 do 4 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zapadnięcia na cukrzycę typu II. Jak czytamy w artykule, “osoby, które zwiększyły ilość spożywanej kawy o więcej niż 1 filiżankę dziennie w ciągu okresu 4 lat miały o 11% niższe ryzyko rozwinięcia cukrzycy typu II niż te, które nie zmieniły ilości przyjmowania kawy”. Dzieje się tak za sprawą zawartych w kawie antyoksydantów, a także minerałów, takich jak magnez i chrom, którym zawdzięczamy wiele dobroczynnych właściwości.
Kawa a poziom cukru – czy kawa podnosi cukier?
Kawa ma pozytywne właściwości w zapobieganiu cukrzycy, ale jaki wpływ na zdrowie ma ona dla osób z cukrzycą? Jak zmienia się poziom cukru we krwi po wypiciu kawy – czy pod wpływem kofeiny wzrasta cukier? Badania wskazują, że kawa sama w sobie nie podnosi poziomu cukru ani poziomu glukozy we krwi. Zatem wysoki cukier nie jest skutkiem ubocznym po wypiciu kawy. To kolejna dobra wiadomość dla miłośników małej czarnej.
Niestety jednak są inne aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Niektóre badania wskazują, że kofeina w kawie może osłabiać wrażliwość na insulinę, czyli responsywność komórek na hormon, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów i naturalnym procesie obniżania poziomu cukru we krwi. Z drugiej strony, wspomniane już zawarte w kawie składniki (antyoksydanty i minerały) mogą mieć działanie podnoszące wrażliwość na insulinę, wyrównując negatywny wpływ kofeiny. Mimo to, niektórzy eksperci zalecają osobom z cukrzycą picie kawy bezkofeinowej, by korzystać tylko z jej dobroczynnego wpływu na organizm.
Czy kawa z mlekiem podnosi cukier?
Dobroczynne właściwości kawy mają zastosowanie, kiedy mówimy o czarnej kawie, bez żadnych dodatków. Zarówno mleko, jak i cukier podnoszą poziom cukru we krwi, dlatego nie zaleca się tych dodatków zwłaszcza dla osób z cukrzycą. Najlepiej więc sięgnąć po kubek świetnej jakości kawy przelewowej, która mimo braku dodatków posiada wyraziste aromaty i nuty smakowe oraz, w zależności od pochodzenia, również naturalną, czekoladową lub owocową słodycz. Więc odpowiadając na pytanie, czy kawa z mlekiem podnosi cukier, można jednoznacznie stwierdzić, że tak.