Kiedy zdecydowaliśmy się już na to, jaki ekspres Nivona wybrać, możemy teraz zastanowić się nad rzeczą ważniejszą — jak dbać o ekspres, aby służył nam przez długie lata, zamiast co chwilę odwiedzać serwis.
Rodzaje ekspresów Nivona – czy wszystkie mają podobny mechanizm?
Czyszczenie ekspresu Nivona jest banalnie proste — wszystkie serie ekspresów tej firmy mają system pielęgnacji: czyszczenia, płukania i odkamieniania. Dodatkowo ekspresy wyposażone są w system, który informuje nas o potrzebie zmienienia filtra co ułatwia konserwację ekspresu. W ekspresach serii 7, 8, 9 i 10 płukanie dyszy spieniającej jest automatyczne, w reszcie ekspresów ta funkcja jest manualna.
Czego użyć do wyczyszczenia ekspresu Nivona?
Zgodnie z zaleceniami producenta czyszczenie ekspresu Nivona powinno być wykonywane wyłącznie oryginalnymi środkami, na przykład z zestawu Nivona Clean3Box.
Czyszczenie spieniacza w ekspresie Nivona
W ekspresach Nivona czyszczenie spieniacza do mleka powinno być wykonywane codziennie, jeśli ekspres jest w ciągłym użyciu. Regularne czyszczenie zajmuje tylko chwilę, a skutecznie zapobiega blokowaniu się spieniacza i innym nieprzyjemnym konsekwencjom pozostawienia dyszy pełnej resztek mleka. Od 7 serii ekspresów Nivona ta funkcja jest automatyczna, niższe serie wymagają ręcznego czyszczenia.
Czyszczenie ekspresu Nivona
Ogromną zaletą ekspresów automatycznych Nivona jest ich system informowania użytkownika o swoich potrzebach poprzez interfejs. Ekspres da nam znać kiedy będzie potrzebował wymiany filtra, opróżnienia tacki lub gruntownego czyszczenia. Kiedy na wyświetlaczu pojawi się informacja o konieczności wyczyszczenia ekspresu, pomogą nam w tym tabletki czyszczące, dołączone do urządzenia i dostępne na Coffeedesk.pl. Wchodząc w zakładkę Konserwacja na naszym ekspresie, możemy wybrać poszczególne programy czyszczenia, a urządzenie przeprowadzi nas krok po kroku przez cały proces.
Na czym polega konserwacja ekspresu Nivona? Codziennie powinniśmy czyścić tackę oraz spieniacz. Czyszczenie bloku zaparzającego powinniśmy wykonywać raz w tygodniu, dokładnie oczyszczając grupę zaparzającą z resztek kawy. Nie musimy jednak czekać na komunikat ze strony ekspresu — możemy wyznaczyć jeden dzień w tygodniu na gruntowne czyszczenie ekspresu, co pomoże zachować regularność.
Odkamienianie ekspresu Nivona
Bez dobrej wody nie ma smacznej kawy. Dlatego system filtracji wody w ekspresie jest bardzo ważny, aby zapobiec osadzaniu się kamienia na elementach zaparzających. Co około 50l przelanej wody, ekspres poinformuje nas o konieczności zmiany filtra. Wówczas warto też odkamienić ekspres specjalnym odkamieniaczem Nivona.
Co zrobić, jeśli w ekspresie Nivona zablokuje się zaparzacz?
Jednym z elementów cotygodniowej konserwacji powinno być wyjmowanie i czyszczenie grupy zaparzającej z ekspresu Nivona. Zablokowany zaparzacz może nieźle podnieść ciśnienie, jeśli nie podejdziemy do operacji spokojnie. Po otworzeniu drzwiczek serwisowych powinniśmy nacisnąć czerwony przełącznik do góry i obrócić uchwyt w lewo, aż do oporu, póki nie zaskoczy. W żadnym wypadku nie polecamy wyciągania grupy na siłę. Warto pamiętać również, że grupę czyszczącą należy myć wyłącznie bieżącą i zimną wodą!