Ledwo otwierając oczy idziesz do kuchni aby zaparzyć pierwszą kawę, włączasz ekspres przed ważnym spotkaniem w pracy albo otwierasz właśnie zmianę w kawiarni, wciskasz guzik, który powinien sprawić, że pełen kofeiny napar zacznie sączyć się do filiżanki, ale tak się nie dzieje, maszyna ani drgnie i okazuje się, że ekspres nie pobiera wody. Z czego może wynikać ta usterka, czy należy od razu zadzwonić po specjalistę i jak uniknąć tego typu problemów w przyszłości?
Ekspres automatyczny
Ekspres automatyczny może nie pobierać wody z kilku powodów: ma zużyty filtr do wody, jest zakamieniony i tworzy się zator, gniazdo mocowania pojemnika od wody może być zabrudzone i przez to niefunkcjonalne lub zbiornik wody jest niepoprawnie zamontowany i nie sięga gniazda zbiornika.
Co zrobić kiedy ekspres automatyczny nie pobiera wody?
Sprawdzić filtr, pojemnik na wodę oraz dokładnie przyjrzeć się gniazdu od zbiornika wody – może być zakamienione. Istnieje też prawdopodobieństwo, że uszczelka od gniazda może być uszkodzona albo przesunęła się i blokuje dopływ.
Ekspres kolbowy
Ekspres kolbowy nie pobiera wody, kiedy zawór wody lub system filtracyjny jest zakamieniony, kiedy na kryzie tworzy się zator z kamienia, kiedy nastąpi usterka pompy lub w wyniku nieodpowiedniej higieny ekspresu prysznic nie jest drożny.
Co zrobić kiedy ekspres kolbowy nie pobiera wody?
Zacznij od demontażu pryszniców i ich wyczyszczenia. Tę czynność należy wykonywać we własnym zakresie i to bardzo regularnie, najlepiej po każdym cyklu pracy ekspresu (najlepiej dodać to do listy na zamknięcie baru). Demontujemy prysznice, portafiltry i sitka w nich, czyścimy wszystko i składamy ponownie – wtedy pozostawiamy ekspres czysty i gotowy do pracy.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy pompa pracuje, a jeśli pracuje – warto sprawdzić kryzy, ale te czynności doradzamy wykonywać w obecności technika lub oddać ekspres w ręce specjalisty, bo kryzy łatwo uszkodzić. Tutaj potrzebna będzie wiedza wykwalifikowanego serwisanta.
Co jeśli ekspres nie pobiera wody bo jest zakamieniony?
Jeśli kamień sprawia, że woda z grup ledno kapie, niezbędny jest gruntowny serwis, podczas którego technicy rozkręcą go i przeprowadzą gruntowne odkamienianie każdej z części. Możliwe, że proces ten trzeba będzie powtórzyć kilkukrotnie, co oczywiście może rzutować na koszt takiej naprawy. Serwis może też potrwać kilka dni, gdyż zakamienione części zanurza się w roztworze i zostawia w nim na wiele godzin. Zdecydowanie warto dbać o to, by woda, która dostaje się do ekspresu była odkamieniona.
Jak uniknąć problemów z pobieraniem wody i innych usterek ekspresu?
Raz na kilka lat każdy ekspres, kolbowy czy automatyczny, należy oddać na przegląd i czyszczenie. Dbamy w ten sposób o swoje zdrowie (nie wiadomo co w środku takiego ekspresu długo nie serwisowanego kwitnie), o żywotność sprzętu, swoje finanse, no i oczywiście też smak kawy!
Samodzielne czyszczenie
Niektóre automaty jak Nivona czy Melitta mają wyjmowane jednostki zaparzającej, co pozwala użytkownikom częściowo zadbać o higienę ekspresu samodzielnie. Można taki element wyjąć, delikatnie wyczyścić ale uważając na to by nie pozbawić go na elementach ruchomych dedykowanego tym częściom smaru technicznego (z certyfikacją – do kontaktu z żywnością), ewentualnie można go też uzupełnić np. CX80. Pamiętajcie jednak, że takie samodzielne czyszczenie nie daje jednak nigdy 100% pewności że ekspres jest (od środka) zdrowy. Zachęcamy więc do robienia okresowych przeglądów u specjalistów. Powodzenia!