Obecnie rzadko spotyka się ją w polskich kawiarniach, często natomiast widnieje w menu automatycznych ekspresów ciśnieniowych. Espresso lungo – jaka to kawa? Jest to kolejny napój z leksykonu tradycyjnych kaw włoskich – czym jest i jak ją przygotować?
Espresso lungo – co to za kawa? Jak ją zrobić?
Jak wskazuje nazwa, kawa espresso lungo to modyfikacja espresso – kawy przygotowywanej w ekspresie ciśnieniowym, o małej objętości i intensywnym smaku, będącej bazą wielu napojów. Żeby wyjaśnić czym jest kawa espresso lungo, musimy przypomnieć kilka istotnych informacji na temat espresso. Przygotowanie dobrego espresso to złożony proces uzależniony od wielu czynników – szczegółowo opisujemy je w tym artykule. W dużym uproszczeniu jednak, by przygotować espresso, odpowiednia dozę kawy umieszczamy w kolbie, a następnie uruchamiamy przepływ wody przez kawę aż do uzyskania odpowiedniej ilości napoju (zależnej od dozy ziaren). Cafe lungo, bądź espresso lungo, to tak zwane “przedłużone espresso” – oznacza to, że po uzyskaniu objętości espresso, “przedłużamy” przepływ wody przez kawę, zwiększając objętość napoju.
Czym się różni lungo od americano?
Na pozór może wydawać się, że lungo i americano to podobne kawy – w obu przypadkach mamy do czynienia z czarną kawą i objętości większej niż espresso. Zasadnicza różnica to proces przygotowania tych kaw. Americano powstaje poprzez dodanie do espresso odpowiedniej porcji gorącej wody, natomiast w espresso lungo większą objętość napoju uzyskuje się poprzez przedłużenie procesu parzenia kawy (przepływu wody przez kawę). Espresso lungo jest intensywniejsze od espresso i poprzez dłuższy kontakt kawy z wodą ma również więcej kofeiny.
Jak zrobić espresso lungo? Przepis na kawę lungo
Do przygotowania espresso lungo należy podejść podobnie jak do przygotowania espresso. Zaczynamy od odmierzenia odpowiedniej dozy kawy jak do espresso (jeśli nie wiesz jaką dozę stosować, szczegółowo opisujemy to w tym artykule). Mielimy kawę i przystępujemy do parzenia espresso. Kiedy uzyskamy odpowiednią ilość kawy do espresso (ok. 1:2 w stosunku do dozy) nie przerywamy parzenia, ale kontynuujemy aż do uzyskania ok. 50-60 ml napoju.
Espresso lungo może przygotować za nas również automatyczny ekspres ciśnieniowy, np. Melitta Purista Pure Black, Jura E6, Nivona CafeRomatica 820.