Herbata może nam się kojarzyć z nudnym napojem z torebki, jednak to równie krótkowzroczne, jak ocenianie kawy na podstawie spróbowania rozpuszczalki. Jeśli już zdążyliście otworzyć się na kawę wysokiej jakości, to czas poszerzyć swoje horyzonty i wyruszyć na poszukiwanie ciekawej herbaty z najwyższej półki.
Skąd pochodzi herbata? Krótka historia
Popularna herbata, pita na całym świecie, może zaskoczyć nie tylko swoim smakiem, ale także bogatą historią. W gruncie rzeczy poprzez analizę historii herbaty możemy prześledzić historię całego świata — od odkrycia właściwości herbaty w Chinach w III wieku p. n. e., aż do współczesności. W telegraficznym skrócie: herbata zaczyna swoją karierę w Chinach, następnie staje się bardziej popularna w Japonii, rozchodzi się po całym kontynencie razem z Jedwabnym Szlakiem, aby w XVIII wieku podbić Europę wraz z działaniami kolonizacyjnymi Wielkiej Brytanii na terenie Indii. W XIX wieku postępująca globalizacja i industrializacja doprowadziła do zwiększenia dostępności herbaty przede wszystkim w Europie i Ameryce Północnej. Dziś mamy dostęp do najróżniejszych rodzajów herbaty, a niemal w każdym kraju wytworzyła się specyficzna kultura jej picia.
Rodzaje herbaty
Gatunki herbaty sprowadzają się do jednej rośliny — camelli sinensis czyli herbaty chińskiej. To jaki rodzaj herbaty pijemy zależy od momentu zbioru i poziomu oraz metody fermentacji liści herbaty. Zatem biała herbata pochodzi z najwcześniejszych zbiorów, a czarna z najpóźniejszych. Potocznie nazywamy herbatą także napary, które nie pochodzą z tej rośliny — dotyczy to wszystkich herbat ziołowych, yerba mate, herbaty owocowej, a także Rooibosa.
Nazwy herbaty często pochodzą od miejsca jej wyrastania. historii powstania mieszanki lub jej charakterystyki. Na przykład herbata Earl Grey — czarna herbata z bergamotka, została tak nazwana podobno na cześć hrabiego Greya, a nazwa zielonej herbaty Sencha pochodzi od japońskiego słowa oznaczającego gotowanie na wolnym ogniu.
Ciekawe herbaty – nietypowe smaki (nie) tylko dla odważnych!
Zielona herbata Matcha
Matcha to sproszkowane liście zielonej herbaty, które zaparza się w specjalnej czarce i roztrzepuje bambusowym mieszadełkiem zwanym chasen. To ciekawa herbata pełna antyoksydantów i teiny, która pobudzi nas na dłuższy czas. Smakuje dość intensywnie, umami, algami, trochę tak pachną drzewa i tak jak wyobrażacie sobie, że smakuje kolor zielony.
Yerba Mate WildPower
Yerba Mate czyli suszony ostrokrzew paragwajski to bardzo intensywny napar, tradycyjnie pity w Ameryce Południowej z czarki w kształcie gruszki przez bombillę — słomkę z sitkiem. Jest bardzo pobudzający, ale także zaskakujący w smaku, wytrawny, goryczkowy, ziołowy. Wybierając zestaw degustacyjny WildPower możecie spróbować yerby z różnymi dodatkami.
Rooibos z owocami Dear Tea Society Mellow Mr Bloom
Rooibos to czerwonokrzew afrykański, ziołowy napar, który nie zawiera substancji pobudzających, dlatego można go pić o każdej porze dnia i nocy, zawsze kiedy potrzebujemy spokoju, a umówmy się — kto go nie potrzebuje w tych czasach? Dear Tea Society stworzyła mieszankę Rooibosa z owocami, który pomoże Wam przetrwać nawet najgorszy dzień. Czerwonokrzew ma naturalnie słodki smak, który świetnie komponuje się z owocami.
Gatunki herbat – jak się z nimi obchodzić?
Niezależnie od tego jaką herbatę wybierzecie, warto wiedzieć czym się różnią, charakteryzują, a także jak poprawnie zaparzyć poszczególne rodzaje herbaty. W tych artykułach znajdziecie wszystko co powinniście wiedzieć o czarnej, białej i zielonej herbacie.