Gradacja herbaty to szeroki temat, w zależności od regionu, z którego pochodzą liście herbaciane można spotkać się z rozmaitymi oznaczeniami. Opowiedzieliśmy już o określaniu jakości herbat chińskich, a dziś czas na herbaty indyjskie. Jak zapewne się domyślasz. tutaj będziemy krążyć wokół tematu herbat czarnych, w końcu to właśnie Indie są ich największym producentem. Zabierzemy Cię do regionu Darjeeling, z którego pochodzi delikatna, czarna herbata o kwiatowym zapachu i smaku, nazwana szampanem wśród herbat. Opowiemy również o tym jak wygląda gradacja herbaty w innych krajach, w których silny wpływ na kulturę i produkcję wywarł brytyjski kolonializm.
Herbaty indyjskie – o jakości liści z regionu Darjeeling i nie tylko
Najbardziej znanym systemem gradacji herbaty w Indiach będzie podział herbaty o całych liściach. Pierwszym, podstawowym poziomem będzie oznaczenie OP (orange pekoe). Mówi ono o tym, że herbata powstała z pierwszych dwóch listków, ale nie zawiera pączków, które są bardzo wartościowe i często dużo droższe od liści.
Tipsy herbaciane (czyli tak zwane końcówki liści) często mają wyższą zawartość witamin i minerałów. Zawierają również większe stężenie substancji odpowiadających za ich smak. Dlatego właśnie herbaty wiosenne są często najdroższe oraz najbardziej poszukiwane. Im bardziej naturalnie rośnie krzew i im mniej jest eksploatowany przez człowieka, tym ciekawszy smak ma, jak również cenniejsze właściwości znajdą się w listkach czy pączkach.
Wracając do gradacji herbat indyjskich, produkt oznaczony OP to kompletna podstawa aby mówić o herbacie liściastej. Warto zwrócić uwagę na to, że na przykład herbata posiadająca pierwsze listki (OP), ale zawierająca je połamane będzie oznaczona jako BOP czyli Broken Orange Pekoe.
Dla ułatwienia, w taki sposób możemy zwizualizować najbardziej interesującą nas część krzewu herbacianego:
(źródło: https://www.goodlifetea.com/blogs/news/how-loose-leaf-tea-is-graded-for-quality )
TIP ( inaczej: pączek, igła en./ bud/needle)
OP – Orange pekoe jest pierwszym listkiem po pączku
P – Pekoe to kolejny listek po pierwszym listku.
Idąc dalej w górę gradacji, na kolejnym poziomie znajdziemy oznaczenie FOP czyli głównie zmieszane pierwszy i drugi listek z domieszką pączków herbacianych, które są bardziej wartościowe pod względem zawartości różnych substancji tworzących smak naszej herbaty. Z kolei jeśli spotkasz się z oznaczeniem GFOP (Golden Flowery Orange Pekoe), jest to herbata indyjska zawierająca więcej pączków niż FOP. Herbata TGFOP będzie zawierać jeszcze więcej tipsów i tak aż do najwyższego standardu, którym jest oznaczenie w gradacji STGFOP1 FF czyli Special Tippy Golden Flowery Orange Pekoe one first flush. Jak je odczytać?
Literka 1 podkreśla, że jest to najwyższa możliwa jakość. Literki FF wskazują na pierwszy zbiór – first flush. Co istotnie niekoniecznie jest to pierwszy zbiór z pączków, raczej odnosi się to do pierwszego zbioru jako czasu w roku – okresu wiosennego. Jeśli szukać jeszcze bardziej szczegółowo, pierwszy zbiór w okresie wiosennym określa się mianem first pluck.
Jeśli szukasz herbaty liściastej z Indii o wysokiej jakości to jedyna, interesująca gradacja wygląda w ten sposób (od najwyższej jakości do najniższej):
STGFOP1 FF (Special Tippy Golden Flowery Orange Pekoe one first flush)
STGFOP (Special Tippy Golden Flowery Orange Pekoe)
TGFOP (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe)
GFOP (Golden Flowery Orange Pekoe)
FOP (Flowery Orange Pekoe)
OP (Orange Pekoe)
Koniec końców to testy próbek o tym, czy wprowadzamy daną herbatę z konkretnego ogrodu w Indiach do oferty decydują warunki pogodowe i jak produkt finalnie smakuje. W zależności od pogody i warunków uprawy w bio ogrodach, możemy zdecydować się na import w danym roku lub nie.
Co jest niezwykle ważne – producenci w Indiach niestety często naciągają normy, ponieważ sami decydują co według nich wejdzie do danej kategorii, których (jak widzisz) jest dość dużo. Po raz kolejny powtórzymy więc jak istotne jest kupowanie herbat liściastych od sprawdzonych firm, które wiedzą skąd pochodzi herbata (ogród/uprawa), są w kontakcie z danym ogrodem, testują jakość tych herbat, zanim znajdą się w ich ofercie. Na polskim rynku działają specjalistyczne sklepy z herbatą, które również same importują w małych partiach i testują produkty tak samo, jak niektóre polskie marki herbaciane jest ich jednak niewiele w porównaniu do masowo kupowanych i sprzedawanych gotowych aromatyzowanych mieszanek na wagę. W Coffeedesk budujemy selekcję herbat wysokiej jakości i coraz szerszą ofertę herbat speciality. Budując wiedzę w tym zakresie unikniesz złych wyborów i będziesz mógł cieszyć się smakiem jakościowej, zdrowej herbaty. Uwierz nam, jakość robi różnicę!