Dobra, aromatyczna herbata ma wiele twarzy. Zimą potrafi bosko rozgrzać zziębnięte ciało, a latem przyjemnie chłodzić i orzeźwiać. Dlatego dzisiaj pokażę Wam jak zrobić odświeżającą, herbacianą i domową granitę w trzech odsłonach. Każda z nich doskonale sprawdzi się w upalne, wakacyjne dni, przynosząc delikatnie słodkie, rześkie ukojenie. Przekonani? Sprawdźcie zatem nasz przepis na granitę do picia!
Granita – deser prosto z Sycylii
Granita to tradycyjny sycylijski deser, który jest wręcz fenomenalny w swej prostocie, a przy tym zaskakujący wyjątkowym smakiem. Wystarczą dosłownie dwa – trzy składniki, aby go przygotować i odrobina cierpliwości, ponieważ należy go kilka razy wymieszać podczas mrożenia. Mieszanie jest konieczne, aby uzyskać ciekawą, grudkowatą strukturę, której nonen omen zawdzięcza swoja nazwę, bowiem “granire” to po włosku „formować ziarna”. Poza tym to właśnie jego charakterystyczna konsystencja odróżnia go od lodowego sorbetu. Gotowy deser można zjeść standardowo za pomocą łyżeczki lub, kiedy zaczyna topnieć, wypić przez słomkę. Oryginalna granita najczęściej przygotowywana jest z kawy lub soków owocowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić ją z ulubionej herbaty i cieszyć się smacznym, lodowym orzeźwieniem.
Domowa granita z herbatą w roli głównej
Idealną bazą herbacianej granity będzie po prostu Wasza ulubiona herbata. Doskonale sprawdzi się zarówno czarna w różnych odmianach, zielona, jak i wszelkiego rodzaju herbatki owocowe bądź herbaty ziołowe. Równie dobrze nadadzą się mieszanki herbat z dodatkiem ziół, przypraw lub owoców – jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla siebie. Tak czy inaczej, niezależnie od rodzaju herbaty do granity, warto zwrócić szczególną uwagę na jej jakość, na to, aby była przygotowana z całych liści, kawałków suszonych owoców i przypraw. Taki napar zapewni niepowtarzalny smak i aromat deseru. Ponadto napój powinien być intensywny i skoncentrowany, ponieważ podczas mrożenia odrobinę traci na mocy.
Dodatki
Walory smakowe i odświeżające granity herbacianej można wzmocnić odpowiednio dobranymi dodatkami. Najczęstszym urozmaiceniem deseru jest sok z cytrusów, który stanowi dodatkową nutkę orzeźwienia. Świetnie sprawdzą się również aromatyczne przyprawy takie jak kardamon, cynamon, wanilia czy kolendra. Serio, przyprawy korzenne tak samo dobrze jak w rozgrzewających kompozycjach sprawdzają się również w tych mrożonych. Dalej możemy sięgać po świeże owoce, korzeń imbiru, a także słodkie, pełne smaku syropy owocowe lub z kwiatów np. czarnego bzu bądź lawendowy.
Jak zrobić herbacianą granitę? Dzięki przepisom sami zobaczycie jakie to proste. Zaczynajmy!
Przepis na brzoskwiniową granitę z nutą mango
Składniki:
- 1 piramidka herbaty Teapigs Cold Brew Brzoskwinia z Mango
- sok z ½ pomarańczy
- kilka listków mięty
- cukier puder do smaku
Przygotowanie:
- “Zaparzyć” na zimno 400 ml herbaty cold brew brzoskwinia-mango razem z potartymi w dłoniach listkami mięty, tak aby napar był skoncentrowany, najlepiej wydłużając czas maceracji.
- Do gotowego, odcedzonego cold brew dodać sok wyciśnięty z połowy pomarańczy oraz cukier puder według własnych upodobań.
- Całość przelać do płytkiego, szerokiego pojemnika i odłożyć do zamrażalnika na kilka godzin. W trakcie mrożenia przez pierwsze 3-4 godziny (najlepiej do momentu, aż uzyskamy właściwą strukturę), co około 30 minut herbatę mieszać za pomocą widelca, aby powstały drobne kryształki zmrożonej masy.
- Gotową granitę przełożyć do szklanek i podawać z łyżeczką lub ze słomką.
Przepis na super owocową granitę z syropem malinowym
Składniki:
- 2 piramidki owocowej herbaty Teapigs Super Fruit
- ok. 5 łyżek soku malinowego
- 1 laska cynamonu
- opcjonalnie cukier do smaku
- świeże maliny
Przygotowanie:
- Zaparzyć 400 ml herbaty owocowej razem z laską cynamonu, tak aby napar był skoncentrowany.
- Do gotowego naparu dodać syrop malinowy, ewentualnie odrobinę cukru do smaku, wymieszać i wystudzić.
- Wystudzony napar przelać do płytkiego, szerokiego pojemnika i odłożyć do zamrażalnika na kilka godzin. W trakcie mrożenia przez pierwsze 3-4 godziny (najlepiej do momentu, aż uzyskamy właściwą strukturę), co około 30 minut herbatę mieszać za pomocą widelca, aby powstały drobne kryształki zmrożonej masy.
- Gotową granitę przełożyć do szklanek, można polać dodatkowo syropem malinowym i udekorować świeżymi malinami. Podawać z łyżeczką lub ze słomką.
Przepis na granitę z zielonej herbaty z syropem z kwiatów czarnego bzu
Składniki:
- 2 piramidki zielonej herbaty Teapigs z miętą
- ok. 5 łyżek syropu z kwiatów czarnego bzu
- sok z ½ limonki
- opcjonalnie cukier do smaku
Przygotowanie:
- Zaparzyć 400 ml zielonej herbaty, tak aby napar był skoncentrowany.
- Do gotowego naparu dodać sok wyciśnięty z połowy limonki, syrop z kwiatów czarnego bzu, ewentualnie odrobinę cukru do smaku i wystudzić.
- Wystudzony napar przelać do płytkiego, szerokiego pojemnika i odłożyć do zamrażalnika na kilka godzin. W trakcie mrożenia przez pierwsze 3-4 godziny (najlepiej do momentu, aż uzyskamy właściwą strukturę), co około 30 minut herbatę mieszać za pomocą widelca, aby powstały drobne kryształki zmrożonej masy.
- Gotową granitę przełożyć do szklanek i podawać z łyżeczką lub ze słomką.
Śmiało korzystajcie z pomysłów i koniecznie dajcie znać, który z przepisów na domową granitę do picia podbił Wasze kubki smakowe. Słonecznego lata!