Herbata miętowa to napar, który z pewnością zna każdy – serwowany najczęściej jako remedium na ból brzucha lub po obfitym posiłku. Nie bez przyczyny – mięta od wieków cieszy się popularnością ze względu na swoje liczne właściwości zdrowotne. Aromatyczna herbata z mięty pieprzowej nie tylko zachwyca orzeźwiającym smakiem, ale może także przynieść ulgę w wielu dolegliwościach. Jakie herbata miętowa ma właściwości i kiedy warto ją pić?
Herbata miętowa – właściwości
Herbatę miętową przygotowuje się poprzez zalanie wrzątkiem świeżych lub suszonych liści mięty. Napar warto pozostawić pod przykryciem na kilka minut, by stał się esencjonalny i aromatyczny.
Tak przygotowana miętowa herbata to bogactwo składników, które mogą wpływać korzystnie na organizm. Głównym składnikiem oddziałującym na organizm jest mentol, który ma działanie kojące na układ trawienny. Dodatkowo, herbata miętowa posiada właściwości przeciwzapalne, które mogą przynosić ulgę w przypadku bólów gardła lub stanów zapalnych.
Herbata miętowa – na co pomaga?
- Ból żołądka: działa rozkurczowo, redukując skurcze żołądka;
- Mdłości: kojące działanie mięty może pomóc złagodzić mdłości i chorobę lokomocyjną – popijanie herbaty miętowej może przynieść ulgę w uczuciu nudności i uspokoić wzburzony żołądek;
- Łagodzenie dolegliwości podczas przeziębienia: w przypadku bólu gardła czy stanów zapalnych, napar z mięty może przynieść ulgę, działając łagodząco i przeciwzapalnie na błony śluzowe, a także udrażnia górne drogi oddechowe, co może pomóc uporać się z kaszlem i katarem;
- Pomoc przy bezsenności: spożycie herbaty miętowej przed snem może działać relaksująco, pomagając w uspokojeniu i ułatwieniu zasypiania;
- Właściwości antyoksydacyjne: mięta zawiera antyoksydanty, które mogą pomóc w walce z wolnymi rodnikami w organizmie, potencjalnie zmniejszając uszkodzenia komórek i obniżając ryzyko chorób przewlekłych.
Herbata miętowa – przeciwwskazania
Picie herbaty miętowej ma wiele zalet i jest stosunkowo bezpieczne dla wszystkich – z jej dobroczynnych właściwości mogą cieszyć się zarówno dzieci (powyżej 5 roku życia), jak i osoby starsze. Herbata miętowa nie posiada kofeiny. Mimo to, jej wpływ na zdrowie i samopoczucie może być zależny od indywidualnych czynników i stanu zdrowia. Do przeciwwskazań mogą należeć takie choroby jak wrzody żołądka czy refluks, a także astma. W przypadku alergii na składniki zawarte w mięcie, również należy zachować ostrożność. Jeśli masz wątpliwości przed spożyciem herbaty miętowej, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.
Herbata miętowa – jaką wybrać?
Jak w przypadku każdego naparu, warto sięgać po marki wykorzystujące najlepszej jakości składniki. Przykładem doskonałej jakości miętowej herbaty jest ta od teapigs – Peppermint Organic, dostępna w wersji sypanej oraz w piramidkach. Możesz także spróbować smakowitych połączeń mięty z innymi ziołami i składnikami, np. teapigs Chocolate & Mint, Teministeriet – Supertea Seven Herb Wellness, Yogi Tea – Lime Mint.