Herbata jest obok wody i kawy najczęściej spożywanym i najbardziej lubianym napojem na całym świecie! Szacuje się, że w ciągu miesiąca wypijamy około 50 filiżanek herbaty. Producenci herbat nie mają obowiązku umieszczania na opakowaniu informacji żywieniowej dotyczącej wartości kalorycznej produktu i zazwyczaj tego nie robią. Czy herbata ma zatem kalorie? Czy znacząco wpływa na nasze dzienne zapotrzebowanie energetyczne? Oraz ile kalorii ma herbata z cukrem czy innymi dodatkami? Odpowiedź brzmi… To zależy!
Czy herbata ma kalorie?
Czystą herbatę bez dodatków możemy traktować jako płyn praktycznie nieposiadający wartości energetycznej! 100g zaparzonej bez dodatków herbaty dostarcza nam bowiem około 1 kcal. W szklance czy kubku mieści się około 250-300 ml tego naparu, czyli około 2-3 kcal – tyle samo dostarczamy naszemu organizmowi, spożywając przykładowo jednego tic taca. Pijąc nawet duże ilości takiej herbaty w ciągu dnia, nie musimy się więc martwić o jej wpływ na dzienną pulę kalorii, ponieważ jest on znikomy.
Co więcej, wiele badań wskazuje na korzyści z picia herbaty. Sięgając po nią 3-4 razy dziennie, umożliwiamy zawartym w niej składnikom zmniejszenie wchłaniania tłuszczów i białek, a co za tym idzie – wpływamy na obniżenie podaży kalorii z innych spożywanych przez nas produktów!
Różne rodzaje herbat a kalorie
To, ile kalorii ma herbata, w dużej mierze zależy od tego, jaki jej rodzaj wybieramy.
- Czyste herbaty liściaste lub w saszetkach, bez dodatków – nie posiadają ich praktycznie w ogóle.
- To samo tyczy się herbat ziołowych czy herbaty zielonej – liczba kalorii jest znikoma. Często sięgamy po tego typu napoje długimi, jesiennymi wieczorami. W końcu nic tak nie wycisza, jak zielona herbata. Na szczęście nie musimy się martwić o liczbę kcal.
- Nieco inaczej kształtuje się kaloryczność herbaty z dodatkiem owoców, kwiatów czy aromatów. Niektóre z pożądanych i smacznych urozmaiceń mogą mieć wpływ na kaloryczność naszego herbacianego naparu. Na szczęście nie są to ilości, których powinniśmy się obawiać! Przykładowo herbaty owocowe lub smakowe mogą dostarczać dosłownie kilka kcal więcej w przeliczeniu na jedną szklankę naparu. Znajomość dokładnej liczby kcal w herbacie owocowej nie jest jednak możliwa do ustalenia. Wynika to z czynników, które składają się na kaloryczność produktu końcowego, czyli między innymi: sposobu parzenia herbaty, czasu moczenia owoców czy też ich wielkości. Podczas tych procesów cukry i węglowodany z owoców trafiają do naszej herbaty. Herbaty owocowe nie mają jednak więcej niż 10 kcal, a są to raczej wartości niższe, zbliżone do herbat bez dodatków.
- Nieco większej wartości kalorycznej możemy się spodziewać po sproszkowanej zielonej herbacie – matcha, której płaska łyżeczka (około 2 gram) dostarcza nam około 6 kcal. Nad jej kalorycznością ma jednak przewagę bogactwo antyoksydantów, które niesie za sobą codzienne spożywanie 2-3 filiżanek matchy.
- Jednym z pozornie bardziej kalorycznych naparów jest yerba mate. Jej kaloryczność różni się w zależności od rodzaju wybranego produktu. Liczba kcal w zwyczajowo pitej porcji suszu (około 50 gram) mieści się w przedziale od 25 do 50 kcal. Należy jednak pamiętać, że jeden susz zalewamy wodą kilkakrotnie – jest to więc kaloryczność orientacyjna, którą należy rozłożyć między liczbę przygotowanych przez nas z jednego suszu naparów. Dodatkowo picie yerby mate niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych.
- Warto też w tym temacie wspomnieć i zwrócić szczególną uwagę na „herbaty” granulowane/instant, które z herbatą mają niestety niewiele wspólnego. Składają się przede wszystkim z cukru i śladowych ilości ekstraktu herbaty, co przekłada się na ich kaloryczność – 1 szklanka takiego naparu to już około 80 kcal.
Ile kalorii ma herbata z cukrem czy miodem?
Herbata sama w sobie nie dostarcza zbędnych kcal, jednak wiele osób lubi poprawiać jej smak przez dodatek substancji słodzących. Dodatek 1 łyżeczki cukru podbija kaloryczność herbaty o około 20 kcal.
Gdy pijemy 3 szklanki herbaty dziennie z 2 łyżeczkami cukru, jest to już dodatkowe 120 kcal! W dodatku są to kalorie puste – niewnoszące do organizmu cennych wartości odżywczych. Lepszym wyborem wydaje się wówczas zastąpienie cukru miodem.
A ile kalorii ma herbata z miodem? Nie zdajemy sobie często sprawy, że 1 łyżeczka miodu to dodatek około 40 kcal – czyli wartość dwukrotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnego cukru. Z drugiej strony miód dostarcza naszemu organizmowi dużo cennych składników mineralnych i mimo wyższej kaloryczności będzie on dobrym substytutem cukru. Należy natomiast pamiętać o dodawaniu go do herbaty przestudzonej – miód traci swoje właściwości w temperaturze wyższej niż 45°C.
Czym jeszcze można posłodzić herbatę?
Poza szeroko stosowanym cukrem i miodem często poprawiamy walory smakowe herbaty poprzez dodatek słodzików, syropów, konfitur lub owoców, mleka czy nawet alkoholu. Wartość energetyczna herbaty zależy w takim przypadku od rodzaju zastosowanego środka słodzącego. Słodziki nie dostarczają co prawda kalorii, jednak często mają charakterystyczny posmak, a używane w dużych ilościach mogą nieść negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Jednym z najpopularniejszych napoi w chłodniejsze dni jest herbata z cytryną. Ile kalorii możemy w niej naliczyć? Syropy, konfitury, owoce czy mleko to natomiast dodatkowe źródło kalorii, w granicach od 15 do nawet 150. W zależności od tego, czego użyjemy do herbaty, jej kaloryczność będzie się różnić. Herbatki „z prądem” również do niskokalorycznych nie należą. Przykładowo kieliszek rumu dodany do herbaty to już dodatkowe 50 kcal!
Ile kalorii ma herbata z cytryną i innymi dodatkami? Podsumowanie
Badania wykazują, że picie herbaty zapewnia naszemu organizmowi wiele korzyści, w postaci wsparcia w redukcji masy ciała czy zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym i cukrzycy, głównie za sprawą obecnych w niej polifenoli. Warto jednak przyjrzeć się swoim praktykom picia herbaty. Możemy wówczas z łatwością dostrzec czy lub jak dużo substancji dodatkowych używamy. Często nieświadomie lub siłą przyzwyczajenia, niepotrzebnie dostarczamy sobie z nimi dodatkowych kilokalorii. Na pewno dobrym rozwiązaniem będzie zastąpienie białego cukru czymś zdrowszym lub mniej kalorycznym. Dlatego też warto wiedzieć, ile kalorii ma herbata z miodem, cytryną lub innymi dodatkami. Ważny będzie również rodzaj wybranej przez nas herbaty oraz codzienne nawyki żywieniowe.
Warto jest znaleźć taką, której smak odpowiadałby nam na tyle, by użycie substancji słodzących było zbędne! Wówczas picie herbaty stanie się przyjemnym rytuałem o pozytywnym wpływie na zdrowie, nieniosącym przy tym za sobą skutków w postaci zwiększenia dziennej puli zapotrzebowania na kilokalorie.
Źródła:
- Wolf, A., Bray, G. A., & Popkin, B. M. (2008). A short history of beverages and how our body treats them. Obesity Reviews, 9(2), 151–164.
- www.tabele-kalorii.pl, www.kalkulatorkalorii.net, https://www.ilewazy.pl/, https://nutritiondata.self.com/
- Yang, C. S., Zhang, J., Zhang, L., Huang, J., & Wang, Y. (2015). Mechanisms of body weight reduction and metabolic syndrome alleviation by tea. Molecular Nutrition & Food Research, 60(1), 160–174.
- Pan, H., Gao, Y., & Tu, Y. (2016). Mechanisms of Body Weight Reduction by Black Tea Polyphenols. Molecules, 21(12), 1659.
- M. Dykiel, M. Pisarek, B. Krochmalarczak, M.Gargała. Trendy w żywieniu człowieka. Preferencje konsumenckie dotyczące picia herbaty. Wydawnictwo Naukowe PTTŻ Kraków 2015
- Regina Wierzejska. Wpływ picia herbaty na zdrowie – aktualny stan wiedzy. PRZEGL EPIDEMIOL 2014; 68: 595 – 599
- Jakubczyk, K., Kochman, J., Kwiatkowska, A., Kałduńska, J., Dec, K., Kawczuga, D., & Janda, K. (2020). Antioxidant Properties and Nutritional Composition of Matcha Green Tea. Foods, 9(4), 483.
- Długaszek, M., & Kaszczuk, M. (2019). Assessment of the nutritional value of various teas infusions in terms of the macro- and trace elements content. Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, 126428.
- https://www.coastalteaco.com/
- Heck, C. I., & de Mejia, E. G. (2007). Yerba Mate Tea (Ilex paraguariensis): A Comprehensive Review on Chemistry, Health Implications, and Technological Considerations. Journal of Food Science, 72(9), R138–R151.
- Chandra, S., & Gonzalez de Mejia, E. (2004). Polyphenolic Compounds, Antioxidant Capacity, and Quinone Reductase Activity of an Aqueous Extract ofArdisia compressain Comparison to Mate (Ilex paraguariensis) and Green (Camellia sinensis) Teas. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 52(11), 3583–3589.
- Kang, Y.-R., Lee, H.-Y., Kim, J.-H., Moon, D.-I., Seo, M.-Y., Park, S.-H., … Oh, H.-G. (2012). Anti-obesity and anti-diabetic effects of Yerba Mate (Ilex paraguariensis) in C57BL/6J mice fed a high-fat diet. Laboratory Animal Research, 28(1), 23.