Yerba mate pochodzi z Ameryki Południowej. To mocny, wyrazisty napar o smaku, którego nie da się pomylić z niczym innym. Ostrokrzew paragwajski, z którego wytwarzana jest yerba mate, ma właściwości pobudzające. Zawiera więcej kofeiny niż kawa, a jednocześnie ma sporo składników odżywczych i mikroelementów. Jest narodowym napojem Argentyny. W zależności od obróbki ma mniej lub bardziej dymny i wędzony posmak. Wiele mieszanek zawiera w sobie dodatek ziół, owoców czy guarany, co dodatkowo uszlachetnia smak tego wyjątkowego naparu. Jeśli chcecie spróbować napoju, który da wam zastrzyk energii na cały dzień i nie boicie się nowych, ciekawych smaków, koniecznie spróbujcie yerba mate.
Yerba Mate jak parzyć? Klasycznie
Parzenie yerba mate to rytuał podobny do ceremonii parzenia herbaty w Japonii. Tradycyjnie parzona herbata yerba mate jest przygotowywana w specjalnej tykwie lub ceramicznym matero. Okrągłe, gruszkowate naczynie zasypujemy obficie yerba mate, do około 1/3 pojemności. Susz zalewamy wodą w temperaturze od 70 do 85 stopni. Parzenie trwa od kilku do kilkunastu minut, aż napar nabierze odpowiedniej mocy. Następnie do naczynia wkładamy specjalną słomkę z sitkiem, zwaną bombillą i powoli sączymy ciepły płyn. Pierwsze parzenie jest najbardziej wyraziste, a z kolejnymi yerba staje się nieco delikatniejsza.
Jak parzyć yerba mate? Alternatywnie
Jak parzyć yerba mate bez specjalnego naczynia i słomki? Oczywiście alternatywnie! Chcąc spróbować yerba mate nie musicie od razu inwestować w cały zestaw startowy. Warto wypróbować yerba mate w torebkach, np. marki Teapigs, jednak prawdziwy charakter tego naparu możemy poznać parząc go z całych listków. Jeśli posiadacie głębokie sitko do herbaty, możecie zaparzyć w nim dużą ilość yerby i cieszyć się wszystkimi jej właściwościami.
Yerba mate we French Pressie
French Press to bardzo uniwersalne urządzenie do parzenia kawy i herbaty. Jeśli posiadacie je w domu i chcecie skosztować yerba mate, z łatwością zaparzycie ten napar z pomocą french pressu. Wystarczy wsypać do zaparzacza sporo suszu ostrokrzewu paragwajskiego – do około 1/3 pojemności, zalać go wodą w temperaturze około 80 stopni i dać mu minimum 5 minut. Po tym czasie możemy przecisnąć susz, oddzielając go od naparu i cieszyć się yerba mate.
Aeropress — strzykawka do zadań specjalnych
Ciekawym sposobem na parzenie yerby – jeśli nie macie French Pressu lub dużego sitka do herbaty – jest zaparzenie jej w Aeropressie. Wiele lat temu w kawiarni w Kołobrzegu prowadziłam warsztaty z alternatywnego parzenia yerba mate i yerba zaparzona w strzykawce była naprawdę interesująca. O wiele czystsza w smaku dzięki papierowemu filtrowi, ale z zachowaniem wszystkich swoich sensorycznych walorów.
Cold brew — parzenie yerba mate na zimno
Zimne gazowane napoje na bazie yerba mate podbiły serca wielu osób. Możemy przygotować taki napar w domu na bazie cold brew z yerba mate. Jak parzyć yerbę na zimno? Wystarczy zostawić susz zalany zimną, przefiltrowaną wodą na noc w naczyniu, słoiku lub dzbanku, a rano oddzielić susz od naparu. Jeśli chcecie uzupełniać go gazowaną wodą, przygotujcie bardziej skoncentrowany napar. Jeśli wolicie niegazowaną yerbę na zimno, użyjcie nieco mniej suszu. Możemy dodać do niej miód lub inny ulubiony słodzik, doprawić ją cytryną lub pomarańczą i cieszyć się chłodnym, pobudzającym napojem własnej roboty.