Herbata, jak każdy produkt spożywczy, ma swój termin przydatności do spożycia. Jako czwarty naród w Europie pod względem ilości wypijanej herbaty, powinniśmy doskonale wiedzieć jak ją przechowywać, by zachować jej wszystkie walory. Co zrobić, żeby herbata na naszych półkach nie psuła się, a my sięgając po swój ulubiony susz byli pewni, że po zaparzeniu będzie smakować jak zawsze?
Jest kilka prostych zasad poprawnego przechowywania herbaty, najważniejsze z nich to:
Opakowanie – w czym przechowywać herbatę?
To najważniejszy element, który pomijany jest nawet przez sprzedawców herbaty. Ile razy spotkaliśmy się z pięknymi szklanymi pojemnikami, prezentującymi liście herbaty w całej okazałości? Pewnie nie raz. Niestety jest to błąd. Wystawianie liści na działanie promieni słonecznych jest dla nich szkodliwe.
W czym powinniśmy więc przechowywać herbatę? Jakie opakowanie wybrać? Szczelne, nie przepuszczające ani światła, ani zapachów z zewnątrz. Może to być puszka, lub foliowy worek strunowy. Idealnie jednak byłoby, gdyby każda herbata, której nie zamierzamy pić w najbliższym czasie, była przechowywana w próżni. Kontakt z tlenem sprawi, że prędzej czy później zwietrzeje.
Jak więc przechowywać herbatę, aby zawsze dawała aromatyczny napar?
Otoczenie w jakim przechowywana jest herbata
Herbata lubi towarzystwo, ale tylko swoje – a więc jeśli przechowujemy herbaty, róbmy to w większych ilościach. Co istotne – miejsce, w którym będziemy trzymać nasz susz powinno być bezwonne. Gdy herbata leży pomiędzy przyprawami, czosnkiem, kawą i słodyczami – możemy być pewni, że na pewno nie zachowa ona swoich oryginalnych walorów smakowych i zapachowych. Co gorsza, może „złapać” zapach innych produktów leżących tuż obok. Jeśli dodamy do tego kiepskie opakowanie – katastrofa gotowa.
Wilgoć i wysoka temperatura – wrogiem herbaty
To chyba oczywiste, że delikatny susz herbaciany w kontakcie z wilgocią szybko obrośnie pleśnią. Picie takiej herbaty jest nie tylko nieprzyjemne, ale może być szkodliwe. Podobnie z resztą w sytuacji, gdy temperatura, w której przechowywana jest herbata jest tak wysoka, że susz łamie się w dłoniach. Herbata zepsuta na skutek zbyt wysokiej temperatury lub wilgotności to najłatwiejsze „przypadki” do wykrycia, jeśli mowa o słabej herbacie. Rozpoznamy je bardzo szybko, mimo iż wielu nieuczciwych producentów próbuje je maskować dodając aromaty. Ich celem jest nas zmylić – pokazać, że skoro produkt pięknie pachnie – to musi być dobry, dlatego też naprawdę istotne jest, jak prawidłowo przechowywać herbatę.
Czy herbata może się zepsuć?
Tutaj odpowiedź będzie bardzo dyplomatycza: to zależy! W herbacie najważniejsze jest jej odpowiednie przechowywanie, jeśli dopełniamy jego wszystkich warunków i do czynienia mamy z dobrej jakości herbatą, jedyne co może się stać to częściowa utrata walorów smakowych, herbata taka dalej będzie pijalna i nie będzie stanowiła zagrożenia dla naszego zdrowia. No dobrze ale czy w takim razie można pić herbatę po terminie ważności? Już odpowiadam: Herbaty najczęściej będą miały oznaczenia „najlepiej spożyć przed”, a nie „termin ważności”. Oznacza to, że herbata przechowywana w odpowiednich warunkach spożyta przed datą wyznaczenia na opakowaniu zachowa swoje wszystkie właściwości, natomiast nie powinna stać się nikomu krzywda jeśli będzie pił ją również po wskazanym terminie.
Podsumowanie – w czym przechowywać herbatę?
No dobrze, a gdyby te wszystkie rady podać w pigułce? Wyklaruje nam się kilka prostych zasad. Jeśli przechowujemy herbatę w papierowych woreczkach strunowych – nie trzymajmy ich w pobliżu innych produktów o silnym zapachu. Herbata powinna być trzymana przede wszystkim w suchym, wolnym od wszelkich zapachów miejscu. Dobrze byłoby, gdybyśmy oprócz światła i zapachów ograniczyli również wilgotność. Najlepszym rozwiązaniem okazują się strunowe woreczki foliowe, lub szczelne puszki. Niezbyt popularnym, ale genialnym patentem jest pakowanie próżniowe. Tak zamkniętą herbatę, możemy dodatkowo umieścić w lodówce. W ten sposób przechowuje się najwyższe gatunkowo zielone herbaty japońskie, ale przecież to nie problem pakować tak inne rodzaje herbat.
Ostatnim, jednocześnie najważniejszym sposobem, by herbata się nie zepsuła – pijmy herbatę, zanim zdąży nam się zestarzeć. Nie będziemy musieli się wtedy martwić, czy przechowujemy ją dobrze.