Kawa 3w1 szczyty popularności osiąga na wakacjach i biwakach, spotykana niekiedy w nieco bardziej „konserwatywnych” miejscach pracy czy w hostelach. Błyskawiczna w przygotowaniu, mleczna i słodka. Przez producentów opisywana jako „wyjątkowa kompozycja łagodnej białej kawy z cukrem”, „dawka optymizmu w idealnych proporcjach” oraz „doskonała propozycja dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją przygodę z kawą”. Dostępna w każdym sklepie, w wygodnych jednorazowych saszetkach. Ale jaki skład ma dokładnie kawa 3w1 i skąd się wzięła? Czy na pewno jest tak świetnym rozwiązaniem? Czy kawę 3w1 warto pić? Jaka jest jej szkodliwość dla naszego organizmu?
Kawa instant – idealna dla żołnierzy
O kawie rozpuszczalnej, jej produkcji i wpływie na zdrowie pisaliśmy już jakiś czas temu na naszym blogu. Powstała pod koniec XIX wieku, wytwarzana jest z ziaren kawowców gorszej jakości. Na początku swojego istnienia zyskała szczególne zainteresowanie amerykańskiej armii, która w trakcie II wojny światowej wykupiła większość produkcji, aby zaopatrzyć stacjonujących w okopach żołnierzy w łatwą w przyrządzeniu kawę – jej paczuszki były częścią jednodniowych racji żywieniowych. Jakiś czas później najwięksi producenci wpadli na pomysł, by jeszcze bardziej ułatwić życie konsumentom. Co gdybyśmy zaoszczędzili kolejne drogocenne sekundy i nie musieli samodzielnie dodawać do kawy cukru ani mleka? I tak powstała jeszcze bardziej ekspresowa kawa instant – kawa 3w1.
Kawa 3w1 a szkodliwość – czyli cukier z kawą. I utwardzonym tłuszczem palmowym
Co znajdziemy w saszetce takiej kawy 3w1? Oceńmy jej szkodliwość. Przykładowy skład prezentuje się następująco:
Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami z dziedziny dietetyki, już na pierwszy rzut oka widzimy, że nie jest to zdrowa kombinacja. Kawa, która zawiera tylko 10% kawy (rozpuszczalnej!)? A na dodatek na pierwszym miejscu składu widnieje cukier, a na drugim syrop glukozowy…
Czy kawa 3w1 ma kofeinę? Jeśli tak, to ile?
Jeśli chodzi o wpływ samej kawy rozpuszczalnej na nasze zdrowie, na pewno należy pamiętać, że jest to produkt o wysokim stopniu przetworzenia. W porównaniu do kawy świeżo palonej ma też niższe właściwości pobudzające i znacznie bardziej obniża przyswajalność żelaza. Czy kawa 3w1 ma kofeinę? W saszetce kawy 3w1 jej zawartość to średnio 10% kawy w kawie. Co z tego wynika? Kawa 3w1 nie pobudzi – już sama kawa rozpuszczalna ma mniej kofeiny niż świeżo palona, więc co można powiedzieć o napoju, który ma jej w składzie 10%? Tutaj warto wspomnieć, że nawet producenci zdają sobie sprawę z tego, jak niewiele wspólnego z kawą ma ich produkt – na opakowaniach kawy rozpuszczalnej umieszczają napis: „napój kawowy”.
Cukier i inny cukier, czyli podstawa składu kawy 3w1
Dwie substancje o największym udziale w składzie tego napoju to cukier oraz syrop glukozowy. Szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na występowanie syropu glukozowego. Jest to mieszanina glukozy (ok. 80%) oraz wielocukrów niskocząsteczkowych (ok. 20%). Wytwarzany jest ze skrobi różnego pochodzenia, najczęściej z pszenicy, ziemniaków lub kukurydzy. Z powodu bardzo wysokiej przyswajalności zawartych w nim cukrów, powoduje bardzo szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Nie należy mylić go z syropem glukozowo-fruktozowym – to dwie różne substancje, o różnym wpływie na organizm człowieka.
Cukier i syrop glukozowy, spożywane w racjonalnych ilościach, nie są szkodliwe dla zdrowia. Oba jednak zaliczane są do cukrów prostych, które, zgodnie z zaleceniami WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Czy nie lepiej więc wypić kawę bez cukru albo samodzielnie posłodzić kawę, kontrolując jego ilość?
Tłuszcz palmowy w najgorszej postaci
Co dalej? Na trzecim miejscu składu kawy 3w1 znajdziemy szkodliwy, utwardzony tłuszcz palmowy – to główny składnik śmietanki w proszku. Tłuszcz palmowy występuje w przemyśle spożywczym w kilku formach o różnym stopniu szkodliwości dla zdrowia, tutaj jednak mamy do czynienia z jego najgorszą postacią – tłuszczem utwardzonym. W wyniku procesu uwodornienia, w jego strukturze powstają kwasy tłuszczowe w konfiguracji trans, które mają udowodnione negatywne działanie na zdrowie. Przyczyniają się do wystąpienia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, wzrostu poziomu cholesterolu LDL („złego cholesterolu”) oraz obniżenia poziomu HDL („dobrego cholesterolu”).
Pozostałe (nie)zbędne substancje w kawie 3w1
Poza substancjami opisanymi powyżej w napoju kawowym 3w1 znajdziemy również regulatory kwasowości – E331, E340, E452 – białka mleka, sól, emulgatory – E471 i E472e – oraz aromaty. Wszystkie z nich mają na celu poprawę konsystencji, trwałości i smaku produktu. Co kryje się pod tymi tajemniczymi skrótami? E331 to cytrynian sodu, E471 i E472 to mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, a E452 – polifosforany; wszystkie cztery substancje uważane są za bezpieczne dla zdrowia. E340 to natomiast oznaczenie fosforanów potasu, które w nadmiarze mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm. Czy nie lepiej więc wypić tradycyjną kawę, która nie potrzebuje chemicznych dodatków dla poprawy smaku?
Czy kawa 3w1 jest zdrowa i czy warto ją pić?
Bez wątpienia ogromną zaletą kawy 3w1 jest prostota jej przygotowania, tak jak w przypadku kawy rozpuszczalnej. Jednak na uwagę zasługują jej liczne wady – bardzo niska zawartość kawy słabej jakości – a więc znikome właściwości pobudzające, wysoka zawartość cukrów, obecność utwardzonego tłuszczu palmowego oraz szereg dodatkowych substancji, które mimo wszystko nie pozostają całkowicie obojętne dla naszego organizmu. Jeśli więc nie jesteś żołnierzem, polecamy picie kawy świeżo palonej. Kawa 3w1 może być szkodliwa – zwłaszcza w dużych ilościach.
Czy kawa 3w1 pobudza? Podsumowanie
Jeśli po prostu potrzebujesz prostych rozwiązań, polecamy Bagdripy! Alternatywa zdrowsza i bliższa kawie speciality. Bagdrip to kawa i specjalny jednorazowy filtr zapakowane do małej saszetki. W środku znajdują się najwyższej jakości, świeżo palone i zmielone ziarna z plantacji z różnych stron świata. Kubek i gorąca woda – to jedyne, czego potrzebujesz, aby otrzymać 185 ml pysznej kawy przelewowej. Świetnie sprawdza się na biwaku czy w podróży. Osobiście wypróbowałam i polecam!
Źródła:
www.medonet.pl/zdrowie,syrop-glukozowy—czym-jest-i-co-warto-o-nim-wiedziec-,artykul,1731415.html)
www.ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/tluszcz-palmowy—–mity-i-fakty,
www.ncez.pl/abc-zywienia-/co-kryje-etykieta/izomery-trans—–warto-wiedziec
www.ncez.pl/abc-zywienia-/co-kryje-etykieta/olej-palmowy-w-produktach-zywnosciowych—polecany-czy-niewskazany-
www.vitalia.pl/mid/90/fid/1046/diety/odchudzanie/dodatki_chemiczne/emulgatory/reset/1
[…] – na opakowaniach kawy rozpuszczalnej umieszczają napis: „napój kawowy” – zwraca uwagę Coffee […]