Kawa pistacjowa to delikatna, orzechowa wersja klasycznego latte. Espresso i mleko idealnie łączą się z lekko słonym i słodkim smakiem pasty pistacjowej. Przygotowanie jej w domu nie jest trudne, a może umilić nam nie jeden ponury poranek.
Jak powstaje kawa pistacjowa? Przepis
Jak zrobić kawę pistacjową? Zawsze trzeba zacząć od odpowiedniej bazy czyli dobrej jakości składników, w tym przypadku oczywiście pasty pistacjowej, którą dostaniecie w sklepach z włoskimi produktami, ale czasami udaje się ją dorwać w supermarketach, zwłaszcza podczas tygodnia tematycznego. Oprócz pistacjowej pasty potrzebujemy najlepszej kawy — ciemniej palonego espresso. Klasyk taki jak Arcaffe Roma to dobra podstawa do kaw mlecznych. Całość proponujemy dopełnić mlekiem roślinnym, w końcu mamy już 2024 rok, a roślinny napój jest lepszy dla naszego, i tak już szalejącego, klimatu.
Składniki
Przepis na kawę pistacjową wymaga tylko kilku składników i podstawowego sprzętu do kawy — czegoś w czym przygotujecie espresso — ekspres, kawiarka, a nawet nakładka na Aeropress Prismo oraz spieniacza do mleka — ręczny, elektryczny lub French Pressa.
- podwójne espresso z kawiarki lub ekspresu,
- łyżeczka pasty pistacjowej,
- około 200 ml napoju roślinnego lub mleka,
- opcjonalnie — ulubiony słodzik.
Przygotowanie kawy pistacjowej krok po kroku
- Do ulubionego kubeczka o pojemności około 250/300 ml przygotujemy podwójne espresso.
- Do espresso dodajemy łyżeczkę pasty pistacjowej i dokładnie mieszamy. Do tego przyda nam się mała trzepaczka lub ręczny spieniacz. Kiedy espresso połączy się z pastą, możemy zabrać się za spienianie mleka.
- Mleko spieniamy podgrzewając je delikatnie — jego temperatura nie powinna przekroczyć 60 stopni.
- Dolewamy spienione mleko do espresso z pastą pistacjową.
- Słodzimy w razie potrzeby i preferencji.
- Popijamy ciesząc się delikatnym orzechowym smakiem!
Kawa pistacjowa – alternatywa dla zwykłego latte
Zwykłe latte czyli espresso z dużą ilością spienionego mleka z pewnością jest jedną z najbardziej popularnych kaw. Niewielka ilość kofeiny i delikatny smak sprawiają, że latte smakuje nawet osobom, które nie deklarują wielkiej miłości do kawy. Aby nieco podrasować dość konwencjonalne latte warto przygotować je z ciekawym dodatkiem — pistacją, syropem lub likierem.