Co kraj to obyczaj – kultura parzenia i picia kawy znacząco różni się w zależności od części świata. Dzisiaj zabierzemy was do Brazylii – królestwa kawy i miejsca skąd pochodzi, zapewne większości dobrze znana, delikatna w smaku klasyka gatunku. Niemniej myślę, że może Was zaskoczyć sposób, w jaki Brazylijczycy parzą kawę. Dlatego dzisiaj przybliżymy Wam tamtejsze zwyczaje i pokażemy jak zaparzyć mocną kawę po brazylijsku. Przepis czeka na Was!
Kawa z Brazylii
Położenie geograficzne i klimat Brazylii sprzyjają uprawie kawy. Produkcja kawy odbywa się tutaj w przeważającej części w sposób maszynowy, na dużą skalę. Oczywiście można również znaleźć farmy specialty, gdzie z wyjątkową troską dba się o jakość kawy i sposób zbioru. Brazylia uprawia zarówno kawy arabika, jak i robusta. Uogólniając, można powiedzieć, że ziarna pochodzące z Brazylii są łagodne w smaku, zbalansowane, o niskiej kwasowości i umiarkowanej goryczy, za to często ze słodką nutą czekolady i orzechów. Dzięki swojemu klasycznemu, delikatnemu profilowi większości przypadną do gustu. Kawa z Brazylii zazwyczaj doskonale sprawdza się do parzenia w ekspresie i w kawiarce.
Kawa po brazylijsku
W Brazylii kawa stanowi nieodłączną część codziennego życia. Co więcej, Brazylijczycy lubią kawę mocną i słodką. Rano do śniadania sięgają po cafe com leite, czyli kawę z gorącym, spienionym mlekiem. Jednak najpopularniejszym typem kawy serwowanym w Brazylii o każdej porze dnia jest cafezinho – czarna kawa, którą można porównać do espresso, podawana z dużą ilością cukru. Duża ilość cukru wynika z tego, że wysokiej jakości kawa z Brazylii jest niemal w 100% uprawiana pod eksport i Brazylijczycy mają dostęp do niskiej jakości surowca. Kawa parzona po brazylijsku brzmi dobrze, prawda?
Klasyczne cafezinho jest także parzone zupełnie inaczej, niż dobrze nam znana, tradycyjna “mała czarna”. A mianowicie, jeśli chcecie je przygotować w oldschoolowy sposób należy gotować wodę z cukrem oraz świeżo mieloną kawą, a następnie całość przefiltrować przez bawełniany filtr, ewentualnie papierowy. W zależności od użytego filtra napar będzie się trochę różnił.
Obecnie, powszechną metodą parzenia kawy w Brazylii jest również przelanie wrzątku, przez nałożoną na dzbanek nakładkę/drip z papierowym filtrem z mieloną kawą lub wymieszanie mielonej kawy z wrzątkiem, a następnie przelanie przez filtr. Wodę należy przelewać stopniowo, zbyt szybkie przelanie wrzątku może sprawić, że napar będzie płytki w smaku. Najlepiej metodą prób i błędów dostosować szybkość parzenia do własnych oczekiwań. Dodatkowo, warto pamiętać o wcześniejszym przelaniu papierowego filtra gorącą wodą, aby pozbyć się posmaku papieru oraz rozgrzać naczynie.
Kawa używana do parzenia po brazylijsku powinna być grubiej zmielona niż do kawiarki, lecz drobniej niż do przelewu. Sama do mielenia używałam młynka Wilfa z ustawioną grubością pomiędzy moccą, a filtrem. Nie muszę chyba dodawać, że do parzenia kawy po brazylijsku najlepiej wykorzystać ziarna pochodzące z Brazylii, aby lepiej odwzorować tamtejszy klimat napoju.
Mocna kawa parzona po brazylijsku z dużą ilością cukru ma bardzo charakterystyczny smak, który na pewno nie każdy go polubi. Zamiast cukru kawę można urozmaicić dobrej jakości syropem smakowym, cynamonem lub czekoladą i mlekiem, a nawet odrobiną bitej śmietany.
Przepis na kawę po brazylijsku
Składniki:
- 2 czubate łyżeczki mielonej kawy na filiżankę/kubek naparu
- woda
- brązowy cukier do smaku
Przygotowanie:
- W rondelku podgrzać wodę.
- Dodać cukier i mieszać, aż się rozpuści.
Następnie dodać świeżo mieloną kawę, wymieszać i zagotować.
- Na koniec, całość przefiltrować przez bawełniany filtr lub ewentualnie papierowy (w zależności od użytego filtra napar będzie nieco inny) do dzbanka.
- Chwilę poczekać, aż cała kawa spłynie, usunąć filtr z kawą i gotowe.
Koniecznie dajcie znać, czy przetestujcie brazylijski sposób parzenia kawy, a może mieliście już okazję takiej kawy próbować? Trzymajcie się!