Ważnym, ale też kontrowersyjnym tematem jest to, czy dzieci mogą pić kawę? Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Według badania z 2020 roku w Stanach Zjednoczonych niemal połowa młodych dorosłych w wieku 18-24 lata deklaruje regularne picie kawy, a nawyk ten zaczerpnęli z dużym prawdopodobieństwem od rodziny – we wszystkich kolejnych grupach wiekowych spożycie wynosi od 63% do 68%. Zdarza się, że młodzi chętnie naśladują dorosłych w piciu kawy chcąc podkreślić swoją dojrzałość, a w niektórych regionach świata podawanie kawy już we wczesnym okresie nastoletnim to normalność, ze względu na tradycję wspólnego spożywania tego napoju w rodzinie. Jak jednak spożycie kawy w młodym wieku wygląda z perspektywy zdrowotnej? Od jakiego wieku można pić kawę? Odpowiemy na te i inne pytania.
Od ilu lat można pić kawę?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiek, od którego można pić kawę, może się różnić w zależności od wielu czynników. Wpływ na to ma przede wszystkim indywidualna tolerancja na kofeinę, a także ogólny stan zdrowia oraz rodzaj spożywanego napoju. Kwestia od ilu lat można pić kawę, zależy więc od indywidualnych predyspozycji organizmu.
Czy dzieci mogą pić kawę? Od ilu lat?
Zgodnie z zaleceniami Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetyków, dzieci w wieku poniżej 12 lat powinny unikać kofeiny. Dla młodszych dzieci kofeina może być niebezpieczna, ponieważ ich organizmy nie są jeszcze w pełni rozwinięte i nie są w stanie efektywnie przetworzyć tej substancji. Nie ma jednoznacznych zaleceń dotyczących spożycia kofeiny przez młodzież w wieku od 12 do 18 lat, jednak zalecana dawka kofeiny wynosi do 100 mg dziennie. Warto pamiętać, że tolerancja na kofeinę jest indywidualna i niektóre dzieci mogą być bardziej wrażliwe na jej działanie. Picie kawy przez dzieci nie jest zakazane, ale z pewnością nie jest zalecane.
Przeciwwskazania do spożycia kawy przez nastolatków
Kofeina jest substancją, która pobudza układ nerwowy i wpływa na samopoczucie i koncentrację. W związku z tym, jeśli dziecko ma problemy z zasypianiem, zaburzeniami emocjonalnymi, nadmierną pobudliwością lub nadpobudliwością, warto powstrzymać spożycie kofeiny, lub ograniczyć je do minimalnej ilości. Kawa dla nastolatków pita w odpowiednich ilościach nie powinna powodować znaczących szkód. Jednak, aby mieć pewność co do jej działania, nie zaleca się nadmiernego spożywania kawy.
Jaka kawa jest najlepsza dla dzieci i nastolatkó w młodym wieku?
Zawartość kofeiny różni się w zależności od napoju. Średnia zawartość kofeiny w kawie przelewowej to 72 mg/100 ml, czyli 144 miligramy w porcji. Tymczasem średnia zawartość kofeiny w espresso to 110 mg/100 ml, czyli w zaokrągleniu 44 miligramy w porcji (pojedyncze espresso).
Trzeba pamiętać, że kofeina zawarta jest również w herbacie, czekoladzie i napojach takich jak Cola, i biorąc pod uwagę całościowe dzienne spożycie wszystkich produktów wybrać odpowiedni rodzaj kawy.
Wśród młodych osób często popularne są kawy mleczne, takie jak latte (z największą ilością mleka), oraz cappuccino i flat white. Uzupełnienie napoju kawowego o mleko może być sposobem na regulowanie ilości przyjmowanej kofeiny.