Poświęciliśmy kawie już dziesiątki artykułów, przyglądając się jej walorom smakowym pod każdym kątem: różne gatunki i odmiany botaniczne, różne metody obróbki, sposoby i parametry mielenia a w końcu różne narzędzia i przepisy zaparzania. Dziś, spójrzmy na tę wyjątkową roślinę ze strony kosmetycznej – bierzemy na tapet domowy peeling kawowy. To nie tylko prosty (i tani) trick pielęgnacyjny, ale też świetny sposób na ponowne wykorzystanie cennych ziaren. Zamiast wylądować w koszu, kawowe fusy mogą zyskać drugie życie w domowym spa. Jak zrobić peeling z kawy? Otwieramy Coffeedeskowy kącik beauty!
Zastosowanie i właściwości peelingu z kawy
Zadaniem peelingu jest złuszczanie martwego naskórka, pozwalając tkankom na szybszą regenerację. Dzięki niemu skóra jest również bardziej podatna na przyjęcie dobroczynnych składników z pozostałych etapów pielęgnacji, jak serum, krem czy balsam. Są różne metody peelingowania, a wybór odpowiedniej zależy od miejsca na ciele oraz rodzaju cery (w przypadku twarzy). Peeling mechaniczny to taki, w którym zawarte w nim drobinki działają na skórze poprzez pocieranie. Inne rodzaje, takie jak peelingi enzymatyczne, czy kwasowe, zawierają substancje chemiczne, które wywołują odpowiednie reakcje w różnych warstwach naskórka.
Peeling kawowy to taki typu mechanicznego, co oznacza, że trzeba być uważnym w stosowaniu go na twarzy. Zbyt duże drobinki mogą wyrządzić szkody naszej cerze, zwłaszcza jeśli jest zbyt wrażliwa. Dlatego jeśli masz jakieś obawy, najlepiej skonsultuj wykonanie peelingu kawowego z kosmetyczką lub dermatologiem. Drugim rozwiązaniem jest dostosowanie grubości mielenia kawy do zastosowania peelingu – ale o tym za chwilę!
Peeling kawowy – jak zrobić? Prosty przepis
Do wykonania peelingu kawowego wykorzystujemy kawę pozostałą po zaparzeniu naparu – czyli zawartość filtra po przygotowaniu smakowitego dripa lub kolby ekspresu po zaparzeniu espresso. Tak, jak grubość mielenia ziaren dobieramy do metody parzenia, tak różne kawowe fusy możemy wykorzystać do peelingu w różny sposób. Kawa mielona grubiej, czyli do metod alternatywnych jak V60, aeropress czy chemex świetnie sprawdzi się do peelingu ciała, a ta mielona drobniej – do espresso – lepiej sprawdzi się na twarzy.
Jak więc zrobić domowy peeling z kawy?
Składniki na peeling kawowy
- kawowe fusy pozostałe po parzeniu ulubionej kawy (wystudzone)
- ulubiony olejek/żel do mycia twarzy
lub - ulubiony żel pod prysznic/olejek do ciała
Wykonanie peelingu z fusów kawy
Weź na dłoń odrobinę wybranych fusów z kawy i delikatnie zmocz wodą, odsącz i dodaj ulubiony żel lub olejek, a następnie rozprowadź na ciele lub twarzy kolistymi ruchami. Uważaj, żeby nie pocierać skóry zbyt mocno – zwłaszcza na twarzy. Spłucz skórę wodą i wytrzyj miękkim ręcznikiem. Voilà! Teraz już wiesz, jak zrobić peeling z kawy!
Tip: Skórę po peelingu potraktuj ulubionym kosmetykiem – serum, kremem, olejkiem lub balsamem.