W marcu szczególnie celebrujemy wyjątkowe kobiety w naszym otoczeniu. Z tej okazji przybliżamy sylwetki wyjątkowych przedstawicielek branży kawowej – niezwykłych dziewczyn, pasjonatek i profesjonalistek – które odegrały ważną rolę w rozwoju polskiej sceny kawowej. To subiektywna lista bohaterek, których dokonania zaznaczyły się w kawowym kręgu. Zapraszam!
Jak Batman i Robin, czyli Rojes i Paula
Poznańskie Jeżyce – kawowe Gotham City. Właśnie tutaj narodził się superbohaterski duet: Rojes i Paula. Od dekady Agnieszka Rojewska króluje na kawowej scenie, mając w swoim teamie ogarniaczkę-perełkę Paulę, która dba o wszystkie ważne elementy i zapobiega ucieczce cennych punktów. Ponadto Paula Adamska spełnia się jako sędzia i krytyczka przed zawodami. Ten oto tandem – niczym Batman i Robin – sięgał po laur zwycięstwa na Mistrzostwach Świata Baristów. Razem też uczestniczyły w światowych finałach Latte Art oraz CiGS. Bezapelacyjnie najmocniejszy duet w polskiej kawie.
Kawowe przedsiębiorczynie
Mistrzostw kawowych mamy sporo i równie wiele mistrzyń, które udowadniają jak sukcesy w zawodach przekuć w sukcesy zawodowe.
Po wygranej w Brewers Cup 2018 Kamila Adamiec postanowiła otworzyć na toruńskiej starówce „Projekt Nano”, a niedawno ruszyła z najbardziej obleganą w mieście śniadaniownią – „Projekt Rano”. Kama ma znaczący wpływ na rozwój sceny kawowej w stolicy piernika. Sama jest osobą, która nie ucina sobie drzemek, bo klepie drożdże i nie kładzie się spać, bo przygotowuje wypieki na jutro. Osobiście pilnuje wszystkiego. Pracuje czynnie za barem, trzyma pieczę nad najdrobniejszymi szczegółami, a mimo to znajdzie zawsze czas, żeby wyjść na wino lub zadzwonić do przyjaciół zapytać, co słychać (nie mam pojęcia, jak ona to robi).
Olsztyn. Natalia Kwiatkowska, czyli aktualna mistrzyni i obrończyni tytułu Mistrza Polski Baristów 2020/2021. Po ten tytuł sięgała także w 2017 roku. Dwukrotnie została mistrzynią Irlandii w latach 2015 oraz 2016. Natalia wraz z mężem Konradem prowadzą od 2017 roku olsztyńską palarnię Bless. Obecnie interes się rozrasta i z małego baru kawowego, powstaje piękna piekarnia z dobrą kawą. Bless Natalii stał się wizytówką miasta na Warmii.
Polska siła sądownicza
Nasz kraj może pochwalić się nie tylko kawowymi zawodniczkami, ale również wybitnymi sędzinami, które co roku wyrokują na lokalnych oraz międzynarodowych zawodach.
Janina Łaszkiewicz zaczynała od sędziowania najbardziej zwariowanym mistrzostwom Aeropress w kilku krajach, by ostatecznie trafić do jury światowych finałów Aeropress w 2017 roku. Następnie przyszło kilka krajowych edycji Brewers Cup, a w tym roku międzynarodowy finał Brewersów. Janina to kawowy autorytet, prowadząca własny projekt palarniany z kawami serii competition (gorąco polecam!).
Anna Oleksak, czyli nasza Q- i R-graderka – specjalistka od arabiki i robusty w jednej osobie.
Międzynarodowa jurorka w każdej konkurencji, sędziująca finały mistrzostw świata od dekady. Konsultantka związana z poważnymi firmami, a także jedna z twarzy branży kawowej w telewizji.
Katarzyna Zyzało-Moczydłowska – Mistrzyni Polski Baristów 2012 oraz 2014. W 2013 zadebiutowała jako sędzia na polskich mistrzostwach CiGS oraz Latte art. Od kilku lat pełni funkcję międzynarodowego Q-gradera i sędziego na mistrzostwach. Ze względu na swoje doświadczenie, Kasia doskonale rozumie wysiłki baristy na zawodach. Wie, z czego biorą się jego błędy i doskonale potrafi je wytłumaczyć w briefingu. Można się o tym przekonać też na Barista Campie, na którym opowiada o skoroszycie od sędziowskiej strony.
„Weź napisz do Pauli”
Paula z Bero, czyli Paula Gwarek – kultowa, a nawet mityczna postać w naszej branży. Mogę się założyć, że gdy nie wiedzieliście, co robić zielonym ziarnem lub mieliście inne dylematy, to ktoś poradził wam, żebyście napisali do Pauli z Bero. Ona wie, co i jak. Od już naprawdę dobrych kilku lat Gwarek jest Q-graderką związaną z Bero Polska – importerem o niemałym wpływie na rozwój kawy w naszym kraju, zwłaszcza gdy chodzi o podstawę, czyli zielone ziarno.
Kawowa siła mediów
Władzia. Kojarzysz Coffeedeskowe koty. Fajnie jest, kiedy dostajesz na kartonie z kawą kota, czy inne zwierzę, o które prosiłeś. Musisz wiedzieć, że to zasługa – Pauliny Władzińskiej – social media ninja w Coffeedesk. To dzięki Władzi – i jej akcjom promocyjnym – pytamy „ile klików?”, Seba Kownacki stał się królem Internetu, każdy może zamówić kotka jakiego chce, a na premierę nowego czajnika czeka się, jak na nowego Bonda.
Agnieszka Bukowska. Książek o tematyce kawowej powstało kilka, ale to Aga podeszła do tematu od innej strony, dając nam narzędzie do poruszania się po kawiarniach. „Coffee Spots” to książka napisana wraz z Krzysztofem Rzymanem, która odgrywa rolę przewodnika po polskich kawiarniach specialty. Rolę tę spełniła znakomicie. Sam spotkałem wielu klientów, którzy wpadali do kawiarni z tą publikacją w dłoni, podróżując od jednej kafejki do drugiej.
Pamiętam też czas powstawania tej książki, trasy po Polsce, czy świetną premierę (chociaż jeszcze wtedy raczkowałem w kawie). Agnieszka wydała również drugą pozycję – „Less Waste”, o której też warto tu wspomnieć, bo to jednak temat pokrewny. Aga jest autorką niezliczonych fotografii, które ukazują polskie kawiarnie nie tyle w reklamowym, co artystycznym świetle.