Są tacy, którzy z kubkiem lub filiżanką ciepłej herbaty nie rozstają się przez cały rok, ale jesienią i zimą popularność tego napoju osiąga rekordowe wartości. A to za sprawą rozgrzewających i prozdrowotnych właściwości zarówno samej herbaty, jak i różnych napojów przygotowywanych na jej bazie. W chłodniejszej części roku wzbogacamy napar cytrusami, przyprawami lub… miodem. To płynne złoto pełne jest dobroczynnych składników wspierających organizm, ale czy dodawanie miodu do gorącej herbaty to na pewno dobry pomysł? Kiedy warto dodawać miód do herbaty? Czy miód traci właściwości w gorącej herbacie?
Miód – jakie ma właściwości i jaki jest najlepszy?
Rodzaj miodu zależy od rodzaju surowca pozyskiwanego przez pszczoły do produkcji. Mamy miody wielokwiatowe, gryczane, lipowe, spadziowe i wiele innych. Właściwości, smak, kolor i konsystencja każdego z nich trochę się różnią. Stosowany regularnie miód może zwalczać przeziębienie, wyciszać i ułatwiać zasypianie lub wzmacniać działanie układu krwionośnego.
Kiedy warto dodać miód do herbaty?
Herbata z miodem i cytryną jest polecana na przeziębienie, szczególnie we wczesnej jego fazie. Spożywając napar możemy liczyć na prozdrowotne właściwości miodu (warto sięgnąć po miód lipowy ze względu na działanie rozgrzewające i łagodzące podczas infekcji oskrzeli i zatok), ale również przyjemnie się rozgrzać.
Kiedy jeszcze dodawać miód do herbaty? Miód do herbaty sprawdzi się również jako zamiennik cukru – ma trochę mniej kalorii i zdecydowanie więcej dobroczynnych składników. Dobra herbata z miodem i przyprawami może zastąpić deser.
Miód może również zmienić smak herbaty, a nie tylko ją osłodzić. Dodany do czarnej herbaty zamaskuje jej goryczkę, ale nie zdominuje całości napoju. W niedużych ilościach może również stworzyć ciekawą kompozycję smakową z zieloną herbatą.
Jaki miód do herbaty?
Każdy miód sprawdzi się jako dodatek do herbaty, wszystko zależy od naszych preferencji. Miód gryczany będzie ostry i wyrazisty, miód wrzosowy niezbyt słodki, miód nawłociowy lekko kwaskowy a miód wielokwiatowy jest prawdopodobnie najbardziej uniwersalny – słodki i delikatny.
Miód do herbaty – ile stopni powinien mieć napój?
W jakiej temperaturze miód traci swoje właściwości? Czy można dodać miód do gorącej herbaty? Jak pewnie się domyślacie – im wyższa temperatura, tym mniej właściwości pozostaje w naszym miodzie. Optymalna temperatura dla miodu to około 35 stopni celsjusza, ponieważ taka temperatura panuje w ulu. Większość swoich właściwości traci on jednak w temperaturze powyżej 45-50 stopni. Jeśli więc chcemy skorzystać z miodu dla zdrowia, a nie tylko dla smaku, powinniśmy znacznie przestudzić herbatę przed jego dodaniem – herbata powinna być ciepła a nie gorąca.
Źródła:
- https://pzp.biz.pl/2017/12/17/rodzaje-miodow/
- https://faktyozywnosci.pl/w-jakiej-temperaturze-miod-traci-swoje-wlasciwosci/
- https://medicaldiet.pl/w-jakiej-temperaturze-miod-traci-wlasciwosci/