Mistrzostwa baristów to profesjonalny sport. Co warto o nim wiedzieć? Pytamy wybitnych specjalistek: Agi Rojewskiej, Mistrzyni Świata Baristów i Coffee in Good Spirits i wielokrotnej Mistrzyni Polski oraz Ani Oleksak, sędziującej wszystkie kategorie Mistrzostw Świata w parzeniu kawy, która w 2025 roku w Genewie stanie na czele całego zespołu sędziowskiego WLAC.
Czy w zawodach największe znaczenie mają ziarna, które się wybierze?
Agnieszka Rojewska: Kiedyś kawa była ważniejsza. Jak startowało się na mistrzostwach, to trzeba było mieć dostęp albo do plantacji, albo do palarni, która z tą plantacją się kontaktowała. Dziś zakup kawy na poziom mistrzostw świata jest dość prosty, trzeba tylko wiedzieć jakie są trendy i gdzie szukać. Waga posiadania świetnej kawy zmalała przez globalizację. Teraz dużo bardziej liczy się przygotowanie, pomysł, wyćwiczenie, to że jesteś unikalnym baristą. To są zawody baristów, nie kawowe.
Ania Oleksak: Poznaliśmy już tyle wybitnych i niesamowitych kaw i nowych odmian i nowych obróbek, że to już nie jest tak zadziwiające, żeby na tym budować cały pomysł prezentacji. Ewolucja zasad i regulaminu zmierza w tym kierunku, żeby podkreślać tę profesję. Trzeba wiedzieć po co się idzie na te zawody. Czy ja mam rzeczywiście coś ważnego do przekazania lub czy ja mam jakiś cel, który chcę osiągnąć dzięki zawodom? Ja bym tak do tego podchodziła, traktowała zawody jako narzędzie.
Co jest ważne aby wygrać zawody, jakie cechy powinien mieć dobry zawodnik?
AO: Autentyczność, czuje się to, że ktoś się przygotował, a nie odtwarza jakiś trend czy pomysł kogoś innego. Autentyczność i chęć wyrażenia czegoś ważnego i oczywiście to, jak potrafisz ugościć sędziów czyli Twoich gości, czy oni rozumieją, co chcesz przekazać, czy Twoja kawa i prezentacja sprawiają, że to jest spójne doświadczenie.
AR: Zawodnik nad swoją prezentacją pracuje bardzo długo i doskonale wie, co chce przekazać, ale czasami zapomina o tym, że siedząca przed nim czwórka oceniających słyszy jego przekaz pierwszy raz i to jest jedyna szansa, żeby zrozumieli o co chodzi. Jeśli podczas wystąpienia skupia o chemii, posługuje się wzorami, łacińskimi pojęciami, to jest duża szansa, że sędziowe nie zrozumieją. Ważne jest to, żeby znać swoje mocne strony i na nich się skupić. To, że ktoś zaparzy espresso z 20,5 czy z 20,2 grama to nie będzie miało znaczenia, bo sędziowie nie spróbują tego drugiego espresso tylko to jedno.
Jakie znaczenie mają stres i emocje?
AR: Ja na przykład stresuje się zawsze, mam problem z zapominaniem tekstu, mój zegarek pokazuje mi alarm wysokiego tętna. Wydaje mi się, że każdy zawodnik powinien pierwszy raz wystartować, żeby zobaczyć jak w ogóle reaguje na takie emocje. Drugi raz wystartować, żeby zobaczyć, czy sobie jest w stanie z tym poradzić i zaakceptować, ze stresem trzeba współżyć, w momencie kiedy zaczyna się z nim walczyć, nasila się. Na stres trzeba znaleźć swój własny sposób.
Wypowiedzi pochodzą z rozmowy z Agnieszką Rojewską i Anią Oleksak w podcaście Coffee Spots Polska. Cała rozmowa dostępna jest na Spotify i Apple Podcasts.
Zdjęcia: World Coffee Events, Agnieszka Rojewska