Musicie przyznać, że rok 2020 nie daje nam taryfy ulgowej. Mnóstwo odwołanych imprez, przełożone terminy, nowe obostrzenia. Na szczęście w tym całym ferworze udało się wrócić do serii Kawowych Mistrzostw Polski organizowanych przez SCA Polska. Mistrzostwa Polski Latte Art 2020, choć bez udziału publiczności, przyniosły wiele emocji.
„Rozpoznam swoich ludzi nawet w masce…”
Tak było. Tekst Sokoła z #hot16challenge2 doskonale wpisał się w Mistrzostwa Polski Latte Art 2020, które odbyły się po raz kolejny w Akademii Kawy i Herbaty Darboven w Rumi. Nowe realia sanitarne wymusiły pewne zmiany w przebiegu mistrzostw. Zawodnicy i sędziowie musieli występować w maskach i jednorazowych rękawiczkach, stanowiska były dokładnie czyszczone i dezynfekowane przez dzielnych wolontariuszy i, niestety, zawody można było oglądać tylko przez transmisję online (nadal dostępną na profilu SCA Polska).
To, co na pewno się nie zmieniło, to emocje i zaciętość zawodników, by pokazać na co ich stać. Dwanaścioro baristów i baristek wystartowało w rundzie eliminacyjnej. Wszyscy musieli sprawdzić się w rundzie Art Bar, gdzie w ciągu pięciu minut mieli przygotować wzór mleczny dowolną techniką. Sędziowie oceniali efekty tych prac nie wiedząc, kto je wykonał. Liczyła się tylko pomysłowość, estetyka oraz dokładność wykonania.
Drugim elementem był występ na scenie, już przed sędziami. Tu już liczyła się prezentacja i prezencja, schludność pracy z ekspresem, młynkiem i mlekiem, efekty w filiżance i dokładność odwzorowania projektów, które przygotowali bariści na swój występ.
Wszyscy zawodnicy startowali na tym samym mleku dostarczonym przez OSM Piątnica i wylewali wzory do filiżanek Loveramics Egg 300ml, dostarczonych przez Coffeedesk. Warto nadmienić, że Loveramics to oficjalna ceramika Mistrzostw Świata Latte Art, dlatego polscy zawodnicy mogli od razu poczuć się jak na światowych scenach.
Sposoby tworzenia wzorów
Być może zastanawiacie się, w jaki sposób tworzy się wzory zwane latte artem? Bazą jest espresso oraz poprawnie spienione mleko, które musi mieć gęstą, jogurtową, gładką konsystencję. Tylko takie pozwala na stworzenie odpowiednich obrazów.
Gdy te warunki są spełnione, barista, przy pomocy dzbanka, jest w stanie wylać odpowiedni wzór. Wiedząc ze swojego doświadczenia, z jakiej wysokości należy lać mleko i w którym momencie odpowiednio poruszać ręką, tworzą fantazyjne wzory zwane freepourem. To tak właśnie powstają słynne rozety czy tulipany. Natomiast w filiżance, w której zawodnik ma przedstawić tak zwany designer, może skorzystać z dodatkowych technik, jak choćby etching. To użycie rysika bądź patyczka, którym można domalować pewne elementy, rozciągając mleczne plamy i zaciągając cremę, tak aby namalować oczy, ręce, kontury i inne szczegóły wymagające większej precyzji.
Podczas rundy Art Bar i przy wzorze typu Designer można użyć dodatkowo barwnika spożywczego, aby podkreślić pewne elementy.
Kreatywność przede wszystkim
W Mistrzostwach Latte Art liczy się przede wszystkim kreatywność i niesztampowe podejście do wzorów. Oryginalność wzoru wylanego w filiżance jest jednym z najważniejszych punktów ocenianych przez sędziów.`
Pomysłów było wiele. Pojawiła się opowieść o Wiedźminie, przygotowana przez Mateusza Dąbka, pojawiły się gwiazdy polskiej popkultury – Beata Kozidrak i Krzysztof Krawczyk – malowane przez Agnieszkę Rojewską czy, zwracające uwagę na problemy świata, zagrożone gatunki zwierząt pokazane przez Magdalenę Głowacką.
Jednak największe uznanie zyskała opowieść oraz rysunki Dominika Dobosza, ubiegłorocznego wicemistrza Polski Latte Art. W jego wzorach pojawił się wilk, niedźwiedź oraz orzeł.
Warto dodać, że Mistrzostwa Polski Latte Art 2020 były pierwszymi zawodami kawowymi tej rangi w Europie w nowej rzeczywistości epidemiologicznej. Czekamy z niecierpliwością na informacje z innych państw. Poszczególni mistrzowie krajowi tej konkurencji przyjadą do Warszawy na Mistrzostwa Świata, które, jeśli nic się nie zmieni (trzymamy kciuki, aby tak było!), odbędą się w październiku w ramach World of Coffee.
Oczywiście najbardziej liczymy na występ Dominika Dobosza, który z pewnością będzie miał największy doping podczas swojego występu na Mistrzostwach Świata!
Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Polski Latte Art 2020
- Dominik Dobosz – 454,5 pkt
- Agnieszka Rojewska – 437,5 pkt
- Magdalena Głowacka – 399,0 pkt
- Aleksandra Rutka – 377,0 pkt
- Maciej Szymański – 365,0 pkt
- Mateusz Dąbek – 350,5 pkt