28 września w palarni Czarna Fala w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Aeropress 2019. Sędziowie (w tym dumna reprezentacja Coffeedesk – Paulina Władzińska i Piotr Sowa) wybrali zwycięzcę, który pojedzie na Mistrzostwa Świata do Londynu. Pierwsze miejsce zajął Maksym Volkovytskyi, drugie przypadło Piotrowi Mrozowi, a trzecia na mecie zameldowała się Oksana Rokosz. Jaką kawę zaparzyli? Sprawdźcie!
Rozgrywka
Mistrzostwa Aeropress to zawody składające się z wielu rund eliminacyjnych. W każdej rundzie trzech uczestników parzy kawę w tym samym czasie. Zawodnicy mają tylko 8 minut, by przygotować, zaparzyć i zaprezentować napar aspirujący do zwycięstwa.
Kiedy czas na parzenie się kończy, kawy są prezentowane w identycznych naczyniach sędziom, którzy na ślepo oceniają każdy napar. Numery przypisane uczestnikom znajdują się pod miseczkami cuppingowymi, aby były niewidoczne dla sędziów i publiczności. Nie ma żadnego formalnego kryterium oceniania. Sędziowie decydują po prostu, która kawa smakuje im bardziej niż inne i który przepis na Aeropress jest najlepszy. Nie dyskutują między sobą, tylko po odliczeniu do trzech wszyscy wskazują w tym samym momencie napar, który smakował im najbardziej. Po sędziowaniu, podnoszona jest zwycięska miseczka i odkrywane imię zwycięzcy. Jeśli każdy z sędziów wskaże inną kawę, główny sędzia testuje napary ponownie i wskazuje ostatecznego zwycięzcę.
W tegorocznych eliminacjach Mistrzostw Aeropress uczestniczyło 81 osób, co złożyło się w sumie na 40 startów i aż 120 filiżanek kawy wypitej przez sędziów!
Aeropress
W konkursie może być używany tylko i wyłącznie oryginalny Aeropress. Do zaparzenia mistrzowskiej kawy uczestnicy muszą wykorzystać wszystkie trzy części Aeropressa, czyli cylinder, tłok i sitko na filtr. Wszystkie zamienniki i nieoryginalne części mają kategoryczny zakaz wstępu na Mistrzostwa. Jedyne dozwolone akcesoria to zmielona kawa, woda i dowolny rodzaj filtra (może być zrobiony z papieru, metalu, tkaniny lub innych materiałów).
Uczestnicy mogli przynieść na zawody swoje własne młynki, czajniki, wagi, wodę i inny sprzęt. Wszyscy parzyli natomiast tę samą kawę, której próbki otrzymali przed Mistrzostwami do treningów. Zawodnicy musieli zaprezentować minimum 150 ml zaparzonego naparu. W przypadku niezastosowania się do którejkolwiek z zasad, byli dyskwalifikowani.
Mistrzowskie przepisy na kawę z Aeropressa
A oto trzy mistrzowskie przepisy, które możecie wykorzystać parząc u siebie w domu kolejny Aeropress!
Przepis Maksyma
- Metoda: Aeropress standard
- Temperatura: 88 C
- Doza: 24 g
- Mielenie: 29 klików Comandante
- Uzysk: ~250
- Ratio: 9,6
- TDS: ~1,35%
- Filtracja: dwa papierowe filtry
- Woda: AKVO 140ppm, 25 Mg, 40 bufor
- Sortujemy ziarna. Odrzucamy defekty.
- Gotujemy wodę i w trakcie gotowania mielimy kawę.
- Moczymy dwa filtry.
- Przekręcamy sitko, rozgrzewamy wrzątkiem Aeropress i szklankę.
- Wsypujemy kawę.
- W ciągu 20 sekund wlewamy 70 ml wody, kręcąc Aeropress, żeby równomiernie zmoczyć kawę.
- 0:30-0:45 – analogicznie dolewamy do 150 ml.
- 0:50-1:20 – wyciskamy.
- Temperatura gotowego naparu powinna wynosić około 65 stopni, trzymając się tego wlej ~100 ml gorącej/zimnej wody. Wlewaj pomału, za każdym razem próbuj.
- Gotowe!
Przepis Piotra
- Doza: 35 g kawy
- Mielenie: 81 klików na Comandante z Red Clicksem
- Pojedynczy papierowy filtr wcześniej zamoczony
(I teraz jeśli jest na tyle zimno, że parzymy go w kurtce, to delikatnie rozgrzewamy Aeropress w invercie, jeśli radzimy sobie w samej koszuli to nie trzeba go rozgrzewać wcześniej 😉 )
- Woda: Kryształ Żywiecki zagrzany do 85 stopni Celsjusza
- 0:00 – 0:30 – zalewamy 100 ml wody
- 0:30 – 0:45 – delikatnie mieszamy przez 15 sekund, po czym zakładamy nakrętkę i przygotowujemy się do odwrócenia
- 1:00 – 1:30 – wyciskamy przez 30 sekund
- Dostajemy około 60 ml uzysku.
- Dolewamy 108 gr wody w temperaturze 85 stopni Celsjusza i mieszamy napar.
Przepis Oksany
- Klasyczna forumowa receptura. Klasyk gatunku
- Kawa grubo mielona – na EK 18
- Wysoka temperatura wody – 95 stopni Celsjusza
- 17 g kawy
- 220 ml wody
- 4 razy mieszanie
- Parzenie w jednej minucie
- W 1:20 kończymy wyciskać
Przepis na Aeropress – podsumowanie
Znacie już mistrzowskie przepisy z użyciem Aeropressu. Parzenie kawy tą metodą nie jest skomplikowane, jednak w przypadku tak wielu uczestników, każdy sposób jest inny. Przygotujcie ją w domu na miarę swoich możliwości i przekonajcie się, jaka kawa smakuje wam najbardziej!
Wybaczcie, ale zawody w parzeniu kawy to jakiś absurd. Przecież to trzeba się wstrzelić w gust sędziów. Jeden lubi kwaśną drugi nie. Fajne urządzenie ale nie podniecajmy się nim do przesady.