Mocno palona kawa to mocna kawa, a mocno palony ziemniak to mocny ziemniak!
Kawa ciemno palona – czy faktycznie mocniejsza?
W bulwie ziemniaka znajdziemy potas, magnez, żelazo, fosfor, wapń, cynk. I czy twoim zdaniem chipsy lub spalone ziemniaki mają więcej mocy sprawczej od normalnego gotowanego czy pieczonego ziemniaka? Jeśli nie, to dlaczego mocniejsza, czyli po prostu mocniej palona kawa miałaby mieć większą moc od jasno palonej?
Oczywistym jest, że zapomniana i pozostawiona w ognisku bulwa będzie w smaku dużo bardziej intensywna. Wszak węgiel smakuje mocniej niż owoce i warzywa. Podobnie jest z kawą – zwęglona w smaku będzie dużo intensywniejsza, ale czy lepsza i bogatsza w kofeinę? Sposób palenia kawy nie wpływa na zawartą w niej kofeinę, za to dłuższe palenie skutkuje zwęgleniem, zamiast przyjemną karmelizacją. Jasno palona kawa charakteryzuje się kwasowością, bogatym aromatem, wysoką słodyczą. Ciemniej palone ziarna postrzegane są jako mocniejsze przez zwiększenie komponentów gorzkich pochodzących ze spalania węglowodanów i białek.
Kawa jasno czy ciemno palona? Czym się różnią?
Zatem czym różni się kawa wypalona poprawnie, jasno od tej zbyt mocno palonej?
- Smakiem. Jaśniej palona kawa jest słodsza, o wyższej kwasowości. Ciemniej palona ma dużo goryczy.
- W jasno palonej kawie naturalne cukry są skarmelizowane, w ciemnej spalone.
- Jasne palenie wydobywa naturalne i pożądane aromaty w kawie: czekoladowe, słodowe, orzechowe, kwiatowe, owocowe. Wydobywa jej charakter. Ciemne palenie robi z każdej kawy w najlepszym razie drewno i bardzo gorzkie kakao, a najczęściej popiół, węgiel, spaleniznę, gumę, nuty rybne.
- Jasno i średnio palona kawa jest jak stek medium rare, rare, ewentualnie well done. Ciemne palenie nawet nie widzi już granicy z well done. To podeszwa. Trampek.
- Zawartością szkodliwych dla zdrowia substancji. Kawa mocno palona, przemysłowo, w bardzo wysokiej temperaturze, zawiera związki toksyczne takie jak akrylamid. Mocno paloną kawę można postawić obok frytek, chipsów i innych szkodliwych produktów.
Więc jak to jest z tą kofeiną?
Ilość kofeiny waha się od 30 do 180mg na filiżankę kawy. Jej zawartość nie zależy jednak od intensywności wypalenia, a od metody przyrządzenia naparu. Ekstrakcję kofeiny wzmacnia temperatura i czas zaparzania. Tak więc espresso, mimo intensywnego smaku, zawiera znacznie mniej kofeiny niż kawa z metod przelewowych. I paradoksalnie delikatna w smaku i aromacie kawa z dripa czy chemexa, z jasno palonych ziaren, jest w kofeinowym działaniu zdecydowanie mocniejsza niż wszystkie spalone na popiół „mocne espresso”.