Coraz częściej kawa to nie tylko synonim dawki kofeiny w płynnej formie, ale cała kultura, która za ciemnym naparem stoi. Nic więc dziwnego, że nowinki technologiczne dotarły także na ziarnisty grunt i zakwitły w nim bardzo dobrze. Prześledźmy razem trendy, nowości i nietypowe rozwiązania w świecie kaw.
Acaia app – inteligentny przelew raz!
Brewprint – to hasło rozgrzewa każdego zapalonego coffee geeka nawet w najchłodniejsze wieczory. Jest to nic innego jak finalny wykres przygotowania kawy przelewowej (prędkości przelewania wody w jednostce czasu, ilości wody w filtrze, uzyskanego finalnie naparu, itd.). Jednym z urządzeń, które umożliwiają monitoring procesu zaparzania kawy są wagi firmy Acaia.
Poprzez połączenie telefonu z urządzeniem zyskujemy trenera personalnego w parzeniu przelewów. Możemy nauczyć się odpowiednio szybkiego przelewania kaw w zależności od wgranego programu! Co więcej, aplikacja „Brewbar” umożliwia, poza połączeniem się z wagą tego producenta, przyłączenie inteligentnych sprzętów innych firm – młynka Baratza, czajnika Fellow EKG+ – i przez to kontrolowanie całego procesu na swoim smartfonie czy tablecie. Po udanym parzeniu możemy zapisywać swoje brewprinty, udostępniać je, uczyć się, poprawiać technikę (w aplikacji „Brewmaster”) i… przyrządzać coraz smaczniejsze kawki.
W wersji EKG+ możliwe jest, wcześniej wspominane, połączenia czajnika przez bluetooth z telefonem i sparowanie z aplikacją do obsługi wag Acai. Co ciekawe, czajnik narodził się dzięki finansowaniu społecznemu na Kickstarterze.
W klasycznym zaparzaniu pomoże appkowa wersja wyświetlacza na wadze – „Acaia Coffee”, a w podstawach zaparzenia poprawną drogę wskaże aplikacja „Brewguide”.
La Marzocco Home – smart espresso migusiem!
Nie zabrakło nowoczesnych rozwiązań w sprawdzonych klasykach – La Ma to wyjątkowo lubiane stworzenie, zarówno w kawiarniach, jak i w domowych wnętrzach kawowego geeka. La Marzocco to firma z bogatą, prawie 100-letnią historią w produkcji maszyn do przygotowywania profesjonalnego espresso. Ich Linea Mini to ekspres do użytku domowego, który poza ponadczasowym, klasycznym wyglądem oraz dużą wytrzymałością jest napakowany (wewnętrznie) nowinkami technologicznymi. Dzięki połączeniu smartfonu z ekspresem zyskujemy kontrolę nad temperaturą parzenia, długością preinfuzji espresso czy harmonogramem nagrzewania bojlera tak, aby rano cieszyć się espresso lub kawą mleczną bez czekania na poprawne rozgrzanie ekspresu. Możemy również włączyć bądź wyłączyć urządzenie będąc poza domem. W aplikacji możliwe jest śledzenie ilości wypijanych kaw oraz obejrzenie najnowszych tutoriali i przeczytanie porad od producenta.
Loveramics – 3x dripper, byle szybko (albo wolniej)!
Loveramics zaprezentował ostatnio swoje trzy nowe drippery. Poza niepowtarzalnymi wzorami na barwionej porcelanie, urządzenia te różnią się szybkością przelewania kawy. Specjalne żłobienia, poza rzecz jasna rolą estetyczną, pełnią też funkcję przyśpieszającą bądź spowalniającą przepływ wody podczas zaparzania. Biały Strong dzięki budowie wypustkowej wydłuża czas parzenia, jasnozielony Smooth umożliwia średni czas parzenia, jasnoniebieski Mellow spowoduje znaczne skrócenie czasu parzenia dzięki „łezkowej” strukturze ścianek filtra. Poza regulacją grubości mielenia kawy, szybkością przelewania i temperaturą dochodzi nam jeszcze… wybór rodzaju drippera. Co stwarza jeszcze więcej możliwości testów i zabawy z aromatami wyciąganymi z ziaren kawy.
Co więcej?
Rynek kawy się rozrasta, mamy kapsułki z dobrej jakości kawą, urządzenia łączące wiele funkcji w jednym, np. Gina od Goat Story czyli stacja-dripper łącząca dripper z serwerem, wagą i zaparzaczem do cold brew. A także coraz to nowsze pomysły na produkty fundowane na Kickstarterze, które nierzadko w momencie zbiórki środków zbierają przeszło 20-krotne (i większe!) przebicie początkowej, wymaganej kwoty, tj. Cafflano Krinder czy Delter Cold Drip Coffee Maker. Wszystko to wskazuje na dużą przestrzeń na nowe urządzenia i jeszcze większe oczekiwania potencjalnych nabywców. Kto wie, co czeka nas dalej…
Barista w twoim smartfonie
Poza masą nowinek i sprzętu możemy skorzystać z naszych smartfonów, które z łatwością mogą stać się nauczycielami-przewodnikami po świecie kawowych napojów. Liczba aplikacji kawowych ciągle rośnie, lecz te wymienione poniżej, nie dość, że są już od pewnego czasu obecne na rynku, to są również bezpłatne, działają i co najważniejsze – są dostępne zarówno na telefony z Androidem jak i iOS’em. Wszystkie pozwalają na parzenie kawy z instruktarzem do wybranej metody. W części z nich można tworzyć swoje przepisy, modyfikować już zapisane lub dodawać zdjęcia do raportu z przygotowanej przed chwilą kawy.
Filtru Coffee – aplikacja umożliwiająca połączenie z wagami bluetooth, zawiera dużo instrukcji do różnych metod parzenia (znajdziemy tutaj syfon, kawiarkę czy kilka rodzajów dripperów). Podczas parzenia towarzyszą nam wizualne, dźwiękowe i tekstowe instrukcje, za którymi możemy podążać. Bez podłączonej wagi aplikacja nieco gubi się w czasie parzenia kawy.
Coffee.cup.guru – apka z nieco ubogą warstwą wizualną, ale bogatą listą przepisów, zwłaszcza zaparzania kawy w AeroPressie. Znajdziemy tutaj receptury zwycięzców World AeroPress Championship począwszy od 2014 roku oraz m.in. instrukcje jak przeprowadzić cupping kawy w domu. Instrukcje prezentowane są w przyjemnej gifowo-tekstowej formie z dźwiękami.
Brewtime – minimalistyczny design i 7 podstawowych urządzeń do parzenia kawy nie powinno wprowadzić chaosu nawet dla początkujących domowych baristów. Jest tu tylko to, co najbardziej potrzebne – tekst i stoper.
AngelsCup – aplikacja dla nieco bardziej zaawansowanych, spełnia rolę cyfrowego notatnika sensorycznego do oceny wypijanej kawy. Aplikacja oferuje zagraniczną, płatną funkcję subskrypcji kawy – lecz funkcję notesu do sensoryki otrzymujemy za darmo.
Wszystkie powyższe aplikacje są dostępne w języku angielskim, lecz najczęściej spotykamy się tam z podstawowym słownictwem, więc każdy powinien dać sobie radę z ich obsługą.
Podsumowanie
Jeśli w twoim wnętrzu narodziła się chęć, aby zostać mianowanym coffee geekiem, to świat pełen dobrych ziaren stoi otworem. Od Ciebie zależy czy wejdziesz doń korzystając z aplikacji, specjalistycznej wagi czy ekspresowego kombajnu o jakości wprost z kawiarni. Ty decydujesz, Ty wybierasz…