Herbata i napary to dobry sposób na rozgrzanie się podczas długich i zimnych wieczorów. Co dodać do naszej ulubionej herbaty kiedy znudzą nam się już napary imbirowe i zwykła cytryna? Pigwa w herbacie może stanowić ciekawe urozmaicenie naszego herbacianego repertuaru i wzmocnić nas podczas jesiennej słoty. Jak przygotować herbatę z pigwą i ile jej dodać?
Herbata z pigwą – właściwości
Pigwa to trochę polska cytryna, jak mówi moja babcia chwaląc ten dodatek do herbaty. Jest to bardzo twardy owoc, zawierający całą masę witamin i minerałów, które dobrze uzupełniają właściwości herbaty. Co da nam pigwa herbata? Właściwości tego dodatku są szerokie. Przede wszystkim zawiera ona witaminę C, która wspiera układ odpornościowy i pomaga w walce z infekcjami. Oprócz tego pigwa wykazuje właściwości przeciwzapalne przez wysoką zawartość polifenoli i flawonoidów, które pomagają zwalczać stany zapalne. Pektyny zawarte w tym owocu pomagają także na trawienie! Napakowana antyoksydantami, pomoże nam w walce ze stresem oksydacyjnym.
Pigwa w herbacie – ile jej dodać?
Pigwa ma dość intensywny smak i aromat, dlatego wystarczą dwa lub trzy plasterki świeżej pigwy na każdy kubek herbaty. W przypadku użycia syropu z pigwy, wystarczy jedna lub dwie łyżeczki, w zależności od preferencji smakowych. Ważne jest, aby szukać balansu, dodać tyle pigwy, aby harmonijnie grała z herbatą, ale nie przytłaczała całego naparu swoim aromatem.
Jak przygotować idealną herbatę z pigwą?
Jaka herbata będzie pasowała do pigwy? Przede wszystkim czarna i zielona, pigwa dobrze uzupełni ich naturalny słodki i lekki aromat. Przygotowanie każdej herbaty warto zacząć od poprawnego parzenia — w odpowiednich proporcjach (1-2 gramy na 100 ml wody) oraz optymalnej temperatury (100 stopni w przypadku herbaty czarnej i około 80 dla zielonej).
Pigwę możemy dodać do herbaty w postaci świeżych plasterków lub syropu, który przygotujemy samodzielnie gotując pokrojone pigwy do czasu, aż puszczą sok i dodając trochę słodzika do smaku.
Najprostszy przepis na herbatę z pigwą to dodanie dwóch plasterków pigwy do suszu herbacianego i zaparzenie jej w odpowiedniej temperaturze przez około 3-4 minuty.
Herbata z pigwą zamiast cytryny
Pigwa to dobra alternatywa dla cytryny. Jest naturalnie kwaśna i owocowa, ale nie wchodzi w reakcje z niektórymi metalami tak jak cytryna. Jest naładowana witaminami i witaminą C, a do tego nie musi przebywać długiej drogi, aby dotrzeć do Polski — kupicie ją od lokalnych dostawców na każdym straganie. Jeśli znudziła się Wam klasyczna herbata z cytryną, to znak, żeby tej jesieni zaprosić pigwę do swojej kuchni.