Kawa po gruzińsku, zwana też kawą po królewsku z Achalciche lub kawą po batumsku, jest przyrządzana na bazie tradycyjnej metody, podobnej do tej z innych krajów regionu, np. Turcji. Kawę gruzińską wyróżnia jednak dodatek specjalnego składnika, który decyduje o jej wyjątkowym, deserowym charakterze. Jeśli próbowaliście kawy po królewsku podczas wyjazdu i chcecie odtworzyć ja w domu, albo dopiero odkrywacie tradycyjne napoje tego regionu, jesteście w dobrym miejscu!
Kawa po gruzińsku z tygielka – co to jest?
Tradycyjna metoda parzenia kawy w Gruzji, ale też Turcji czy Grecji, to parzenie jej w miedzianym tygielku. Zmieloną kawę wraz z wodą (a czasem również cukrem) umieszcza się w naczyniu i podgrzewa w gorącym piasku lub na kuchence, aż do uzyskania esencjonalnego naparu. Jeśli wróciliście z podróży po Gruzji, jest duża szansa, że, zachęceni lokalnymi naparami, przywieźliście ze sobą dżezwę – tradycyjny tygielek. Jeśli nie – nic nie szkodzi. Takie urządzenie można kupić również w Polsce, a ostatecznie również zastąpić napar przygotowywany tradycyjną metodą inną kawą – espresso lub intensywną kawą z kawiarki.
Do parzenia w tygielku sprawdzą się ziarna wypalane ciemniej i przeznaczone do espresso. Warto postawić na klasyczne smaki, jak na przykład Arcaffe Roma i Mokacrema, albo Black Espresso Blend od HAYB.
Zobacz również: Jak zaparzyć kawę w tygielku?
Składnikiem wyróżniającym kawę po gruzińsku jest dodatek kogla-mogla, czyli żółtek jaj ubitych z cukrem, dobrze znanego większości z nas deseru z dzieciństwa. Do kogla-mogla warto użyć najlepszych jajek, do jakich mamy dostęp – to one, ich jakość i świeżość, zadecyduje o idealnej konsystencji, kolorze i smaku jajecznej pianki, a w konsekwencji również całej kawy. Jajka przed użyciem należy doprowadzić do temperatury pokojowej a następnie sparzyć, zanurzając na 10 sekund we wrzątku – dzięki temu usuwa się bakterie, które mogą występować na skorupce.
Kawa po gruzińsku – przepis
Składniki:
- kawa: podwójne espresso lub ok. 150 ml kawy z kawiarki;
- 1 żółtko jaja, uprzednio sparzonego
- 1 łyżka cukru (lub więcej, według preferencji)
Przygotowanie:
Żółtko należy utrzeć z cukrem aż do momentu, gdy całość nabierze konsystencji gęstego, piankowego musu, a drobinki cukru nie będą wyczuwalne. Kawę przygotuj zgodnie z wybraną metodą, najlepiej wykorzystując tradycyjną dżezwę. Gdy będzie gotowa, umieść ją w filiżance. Na gorącą kawę nanieś łyżką kogel mogel. Serwuj od razu i ciesz się błogą konsystencją i słodyczą!