Nie od dzisiaj wiadomo, że mała czarna skutecznie stawia na nogi. Niemniej jednak, badania pokazują, że jeszcze lepsze efekty otrzymamy po połączeniu kawy z kakao. Według naukowców składniki te razem tworzą energetyczne combo dla umysłu, które jednocześnie pobudza, poprawia koncentrację oraz obniża ryzyko niepokoju i rozdrażnienia wywoływanego przez kofeinę. Jeśli jesteście ciekawi jak przygotować ten dobroczynny napój, zerknijcie poniżej, na prosty przepis na czarną kawę z kakao. Odpowiemy też na pytanie, czy kakao ma kofeinę – jeśli tak, to ile?
Kakao – właściwości zdrowotne i nie tylko!
Kakao jest powszechnym składnikiem wielu produktów spożywczych, między innymi czekolady. Dobrej jakości gorzkie kakao jest cennym źródłem licznych składników i wartości odżywczych, w tym witamin z grupy B, witamin E i K, kwasu foliowego oraz składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, fosfor, potas oraz żelazo. Jednak największa wartość kakao, szczególnie nieprzetworzonego, wynika głównie z wysokiej zawartości polifenoli wykazujących intensywne działanie antyoksydacyjne, usprawniające krążenie krwi oraz mające korzystny wpływ na pracę mózgu. Niemniej, należy zwrócić uwagę na to, że zawartość poszczególnych polifenoli różni się pomiędzy różnymi gatunkami kakao. Polifenole odpowiadają również za gorzki posmak kakao. Ponadto, co ciekawe, proszek kakaowy pomimo zawartości składników pobudzających (kofeina i teobromina), w przeciwieństwie do kawy, łagodzi stres i wycisza, dlatego dobrym pomysłem jest łączenie kawy z kakao.
Kawa z kakao – właściwości
Jak już wspomniałam, samo kakao posiada wiele korzystnych właściwości. Jednak jakiś czas temu naukowcy z Uniwersytetu Clarkson w Nowym Jorku oraz z Uniwersytetu w Georgii przeprowadzili badania na temat działania kakao w połączeniu z kofeiną. Uczestnicy doświadczenia otrzymali cztery rodzaje napojów: kakao, kakao z kofeiną, napój kofeinowy bez kakao oraz placebo, a następnie rozwiązywali zadania. “Pod lupę” wzięto koncentrację, poziom energii i zmęczenia oraz nastrój badanych. Podczas eksperymentu okazało się, że właściwości naparu z kakao oraz kofeiny nie tylko świetnie się uzupełniają, ale także wzmacniają swoje działanie tworząc substancję korzystnie wpływającą na koncentrację oraz funkcje poznawcze, a tym samym przyswajanie i przetwarzanie informacji. Dodatkowo, kakao skutecznie obniża uczucie lęku i rozdrażnienia, które nierzadko pojawiają się po wypiciu nadmiernych ilości kawy.
Kakao a kofeina – ile kofeiny jest w kakao?
Pijąc ulubiony słodki napój kakaowy niewielu z nas zadaje sobie pytanie, czy kakao zawiera kofeinę? Wbrew pozorom odpowiedź brzmi: TAK! Co więcej może ono nawet zastąpić kawę. Kofeina występuje w roślinach i stanowi swojego rodzaju mechanizm obronny przed np. szkodnikami. Zawartość kofeiny w kakao jest bardzo mała ponieważ wynosi ona ok 0,2%. Głównie za działanie pobudzające w kakao odpowiada teobromina, ta sama, która występuje np. w ostrokrzewie lub herbacie chińskiej. Dzięki temu związkowi pozbędziemy się uczucia zmęczenia i poprawimy swoją koncentrację na najbliższe parę godzin. Kofeina w kakao nie stanowi więc głównego składnika pobudzającego, ale ważne jest, aby wiedzieć, czy kakao ma kofeinę na przykład z przyczyn zdrowotnych.
Kawa z kakao – przepis
Jak przygotować kawę z kakao? Nic prostszego… jeżeli tylko potraficie zaparzyć kawę z pewnością sobie poradzicie, ponieważ dobry napar to już połowa sukcesu. Druga połowa to wysokiej jakości, gorzkie kakao, które, przed nalaniem kawy do filiżanki lub kubka, należy wymieszać z niewielką ilością wody. Kakao można dodać do kawy z kawiarki, ale równie dobrze sprawdzi się tutaj kawa lub espresso, które przygotujecie za pomocą ekspresu ciśnieniowego.
Do kawy z kakao można sięgnąć po ciemniej palone, aromatyczne ziarna z nutami czekolady, słodkiego karmelu lub orzechów, które świetnie uzupełniają się z lekko gorzkawym posmakiem zmielonych ziaren kakaowca. W sytuacjach, kiedy nie mamy kakao, można dodać do kawy kostkę lub dwie gorzkiej czekolady z jak największą jego zawartością, aby uzyskać podobny rezultat. Poza walorami zdrowotnymi, dodanie kakao do czarnej kawy może podbić jej walory smakowe, wzbogacając ją wyraźnie kakaowym posmakiem, ale to, czy efekt kawy z kakao Wam zasmakuje zależy od indywidualnych upodobań.
Przepis na kawę z kakao
Składniki (1 porcja):
- filiżanka ulubionej mocnej kawy lub espresso
- 1 łyżeczka dobrej jakości, niesłodzonego kakao + ok. 2 łyżki wody
Przygotowanie:
- W filiżance/kubku, w niewielkiej ilości wody (ok. 2 łyżek) rozpuścić kakao.
- Następnie do kakao dodać ulubioną kawę lub espresso.
Możecie zauważyć, że przepis jest banalnie prosty. Koniecznie dajcie znać czy przetestujecie przepis i czy zważywszy na wspomniane właściwości zamienicie małą czarną na czarną z kakao. Trzymacie się ciepło!
Źródło:
Boolani, A., Lindheimer, J.B., Loy, B.D. et al. Acute effects of brewed cocoa consumption on attention, motivation to perform cognitive work and feelings of anxiety, energy and fatigue: a randomized, placebo-controlled crossover experiment. BMC Nutr 3, 8 (2017).