Latem często zapominamy o ciężkich, pieczonych ciastach i z większą ochotą sięgamy po przyjemnie chłodzące, zimne desery. Dlatego, chcąc zatrzymać lato na dłużej, pokażę Wam dzisiaj jak zrobić panna cottę kawową, czyli włoski specjał prosto z lodówki z pobudzającym, intensywnym aromatem espresso. Idealny do spałaszowania na tarasie lub w ogrodzie, w leniwych promieniach słońca. Oto prosty przepis!
Panna cotta
Klasyczna panna cotta to prosty, rozpływający się w ustach deser, który powstaje na bazie słodkiej, tłustej śmietanki z dodatkiem cukru. Jej delikatny smak wzbogaca się rozmaitymi dodatkami, najczęściej wanilią. Zaś sama nazwa “panna cotta” z włoskiego oznacza dosłownie “gotowaną śmietankę” i w skrócie opisuje sposób jego przygotowania, jednak dokładny przepis znajdziecie poniżej. Pamiętajcie tylko, żeby nie przesadzić z substancją żelującą, której należy dodać zaledwie tyle, aby deser trzymał ładny kształt, ale nie stał się zbyt twardy, nieco drgał na talerzu i pozostał kremowy. Panna cottę zazwyczaj serwuje się na talerzu, wyjętą z foremki lub filiżanki do góry dnem, rzadziej w pucharkach lub słoiczkach. Tak czy inaczej, obowiązkowo udekorowaną dużą ilością, najlepiej sezonowych, owoców lub musem owocowym.
Deser z aromatem kawy – panna cotta kawowa
W naszej panna cotcie kawowej, obok delikatnej śmietanki, drugim kluczowym składnikiem jest intensywne espresso ze sprzętu ciśnieniowego lub mocna kawa z kawiarki. Czarny napar wzbogaca deser niepowtarzalnym aromatem i sprawia, że smakuje wyjątkowo. W końcu nie od dziś wiadomo, że z kawą wszystko smakuje lepiej. Aby jednak tak było, ziarna muszą być wysokiej jakości, świeżo palone i odpowiednio mielone. Zapewne niejeden koneser czarnego trunku przyzna mi rację, dlatego warto poświęcić im szczególną uwagę. Jeżeli chodzi o profil kawy, doskonale sprawdzą się tutaj zarówno ziarna o wyraźnych, czekoladowych oraz orzechowych nutach, jak i delikatniejszych, owocowych. Aromat kawy oraz subtelną słodycz panna cotty świetnie dopełniają i przełamują lekko kwaskowe maliny i porzeczki, ale spokojnie można je zastąpić truskawkami, wiśniami lub innymi ulubionymi owocami.
Gwarantuję, że intensywnie kawowa wersja panna cotty podana w towarzystwie małego espresso, dobrego przelewu lub zimnego cold brew będzie doskonałą, słodką przyjemnością na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje.
A teraz śmietanka w jedną dłoń, espresso w drugą i do dzieła!
Przepis na włoską panna cottę kawową
Składniki (4 porcje) na coffee panna cottę:
Panna Cotta:
- 500 ml śmietanki kremówki 30%
- 100 ml espresso lub mocnej kawy
- 3 łyżki cukru lub do smaku
- 1 laska wanilii
- 3 łyżeczki żelatyny + 2 łyżki zimnej wody
Mus malinowy:
- 150 g malin
- 1 łyżka cukru
Dodatkowo:
- świeże, najlepiej sezonowe owoce
Przygotowanie panna cotty kawowej:
- Żelatynę zalać 2 łyżkami zimnej wody i odstawić na kilka minut do napęcznienia.
- Do rondelka wlać śmietankę, dodać cukier, wydrążone ziarenka oraz strąk wanilii. Całość podgrzewać na niskiej mocy palnika, od czasu do czasu mieszając, aby śmietanka się nie przypaliła.
- Kiedy śmietanka zacznie się gotować, zdjąć z palnika, wyjąć strąk wanilii, dodać gorące espresso oraz żelatynę i energicznie mieszać, aż cała się rozpuści, a składniki dobrze się połączą. Tak przygotowaną masę należy przestudzić, dzięki stopniowemu chłodzeniu, ziarenka wanilii nie opadną na dno.
- Wystudzoną kawową panna cottę przelać do pojemniczków/filiżanek, przykryć folią spożywczą i odstawić do lodówki na co najmniej 4-5 godzin, najlepiej na całą noc do stężenia.
- Maliny z cukrem zmiksować za pomocą blendera na mus, a następnie przetrzeć przez sitko, żeby pozbyć się pestek.
- Aby wyjąć deser, foremkę/filiżankę należy na kilka sekund zanurzyć w gorącej wodzie, uważając, żeby woda nie nalała się do środka i wyłożyć na talerz do góry dnem.
- Gotową coffee panna cottę podawać z musem malinowym i świeżymi owocami.
Koniecznie wypróbuj nasz przepis na panna cottę kawową, odpręż się i delektuj jej śmietankowo-kawowym smakiem!