Do Coffeedesk trafiła nowa palarnia Spojka, prosto z malowniczego Preszowa! Jej opakowania przyciągają wzrok nie tylko unikalnym designem, ale i obietnicą wyjątkowego smaku. Czym jest Spojka, jak smakuje i czy warto kupić ich kawy?
Spojka Roastery założona w grudniu 2022 roku przez Viktora Štefančíka, zdobywa uznanie dzięki swojemu unikalnemu podejściu do kawy. Viktor, który wcześniej przez wiele lat pracował jako barista, reprezentując słowackie kawiarnie na mistrzostwach krajowych i międzynarodowych, przekuł swoje doświadczenia w wizję własnej palarni.
W kawiarno-palarni, która znajduje się w Preszowie, blisko rzeki Torysy, Spojka oferuje nie tylko miejsce, gdzie można delektować się doskonałą kawą, ale także przestrzeń, gdzie każdy może poczuć się jak w domu. Dzięki otwartym wnętrzom i długim wspólnym stołom, Spojka zaprasza do dialogu i wymiany doświadczeń.
Co znajdziesz w ofercie?
Spojka oferuje szeroką gamę kaw z całego świata, starannie dobieranych pod kątem jakości i różnorodności profili smakowych.Viktor osobiście zajmuje się selekcją ziaren, regularnie odwiedzając plantacje i utrzymując bezpośrednie kontakty z rolnikami.
“Zazwyczaj staram się wybierać od 8 do 9 różnych rodzajów kawy. Nie chcę, aby były one do siebie podobne, ponieważ chcę, aby wszyscy ludzie znaleźli swoją ulubioną spośród tych 9 różnych rodzajów kawy, które oferujemy w danym czasie.” – tłumaczy Viktor Štefančík
Czym kierują się w Spojce?
Misja Spojka Roastery jest prosta – pragną dostarczać kawę, która nie tylko smakuje doskonale, ale również inspiruje i łączy ludzi. Spojka zobowiązuje się do produkcji kawy w sposób zrównoważony i etyczny, co odzwierciedla głębokie wartości firmy, takie jak uczciwość, transparentność i innowacyjność.
Codzienne działania Spojka, od selekcji ziaren po finalny produkt, są przepełnione tymi wartościami. Palarnia stawia na otwartą komunikację z klientami i dostawcami.
“Ponieważ dorastałem jeżdżąc na deskorolce w otoczeniu sztuki ulicznej, chcę przenieść ten uliczny klimat do naszej palarni, czyniąc nasze opakowania kawy i ich zawartość wyjątkowymi. Chcemy, aby w palarni Spojka nie chodziło tylko o pyszną kawę, ale także o ludzi, styl życia i połączenie między tymi wszystkimi światami” – wspomina właściciel
“Poprzez nasze opakowania chcemy uszczęśliwić ludzi, zbliżając się do nich nawet poprzez sztukę uliczną prezentowaną na naszych opakowaniach. W naszym brandingu wykorzystujemy spraye, aby uczynić go wyjątkowym, ponieważ spraye są również używane na ulicach w sztuce graficznej” – dodaje.
Historia palarnii, jak to się zaczęło?
Właściciele palarni Spojka poznali się 20 lat temu, gdy pracowali razem w bratysławskim klubie nocnym z restauracją o nazwie Spojka, po latach otworzyli własną palarnię, o takiej samie nazwie, Spojka jest więc bez wątpienia o przyjaźni. Kolejnym ważnym momentem było otwarcie kawiarni przy palarni, co umożliwiło klientom bezpośrednie doświadczanie jakości produktów Spojka.
“Oferujemy zabawę, człowieczeństwo i pozytywne nastawienie nie tylko poprzez naszą kawę, ale także przez to jak ją prezentujemy. Każde opakowanie jest oryginalne i wykonane z miłością. Nie musimy wydawać się eleganccy ani luksusowi, chcemy być tutaj dla wszystkich i sprawiać, że każdy czuje się szczęśliwy i wyjątkowy bez różnicy” – podsumowuje Viktor
W przyszłości Spojka planuje rozszerzyć swoją działalność na inne rynki międzynarodowe oraz dążyć do ciągłego zwiększania udziału kaw z certyfikatem fair trade w swojej ofercie. Firma ma również na celu większe zaangażowanie w projekty społeczne i środowiskowe.
Jak smakują ich kawy?
Dzisiaj przyglądamy się trzem wyjątkowym kawom z różnych części świata wypalonym przez Spojkę. Pierwsza kawa, Kedamai Cooperative Limu Grade z Etiopii, jest świeża, z wyraźnie przebijającym się owocowym aromatem, po chwili czujemy nuty bergamotki i cytrusów. Jest to kawa lekka i orzeźwiająca.
Następnie mamy brazylijską Vinhal Grape Starfruit, która z kolei wyróżnia się aromatami kwiatowymi. Jej delikatny smak lawendy tworzy przyjemne, słodkie wrażenie na podniebieniu.
Na koniec, Peru Huabal Washed Filter oferuje bardziej intensywne doznania smakowe. Zawiera smaki ciemnej czekolady, migdałów i karmelu, z dodatkowymi nutami cytrusów i tytoniu, co nadaje jej głębi.
Wszystkie te kawy to świetny wybór dla tych, którzy cenią sobie różnorodność i bogactwo smaku w swojej filiżance. Każda z nich ma swój unikalny charakter i może zaoferować coś specjalnego, nieoczywistego. Wszystkie te kawy łączy wysoka jakość ziaren i staranność w procesie palenia, którą najzwyczajniej czuć! Każda z nich może stanowić doskonały wybór dla osób ceniących głębię i złożoność w kawie.
Na koniec podrzucam krótki przepis na zaparzenie kawy z Peru od Spojka, przy użyciu dripa v60 od Hario:
- Zmiel 20g kawy na grubość odpowiadającą 23. klikowi w młynku Comandante.
- Przygotuj 300ml wody podgrzanej do 96°C.
- Zalej kawę 60ml wody i pozostaw na 40 sekund, aby pozwolić kawie „rozkwitnąć”.
- Pierwsze zalanie do 150ml przeprowadź w 40 sekundy.
- Drugie zalanie do 300ml wykonaj w 1:15 minuty.
- Po każdym zalaniu zamieszaj kawę dwa razy używając dripera.
- Całkowity czas parzenia powinien wynosić od 2:45 do 3:00 minut. Zakończ parzenie w 1:45 minuty.
Tak przygotowana kawa powinna cechować się zbalansowanym smakiem, wydobywając najlepsze nuty z kawy. Zachęcam do eksperymentowania z ilością wody oraz czasem parzenia, aby dopasować smak do własnych preferencji 🙂