Odbywające się co roku targi kawowe wyznaczają w trendy w branży na kolejne miesiące. Co przykuło naszą uwagę podczas World of Coffee w Atenach?
Mistrzostwa
Od 22 do 24 czerwca w ateńskim Metropolitan Expo odbywały się finałowe rozgrywki mistrzostw świata Barista, Brewers, Cup Tasters i Cezve (Ibrik). Najlepszym baristą świata został w tym roku reprezentant Brazylii, Boram Um, pochodzący z rodziny producentów kawy. Kawę produkowaną przez jego rodzinę podał jednak dopiero w drugiej części występu. Temat jego wystąpienia brzmiał: Teamwork makes the dream work. Boram powiedział sędziom, że jego marzeniem zawsze było osiągnięcie doskonałości w przygotowywaniu kawy, wiedział jednak, że będzie potrzebował do tego zespołu. Opowiedział o swojej podróży do Panamy i o tym, jak zakochał się w geshach, a ich producent – Kai stał się częścią jego teamu. Jako pierwszą kawę podał właśnie geshę, fermentowaną przez 48 godzin w warunkach beztlenowych, a potem jeszcze kilkanaście dni przechowywana w wysokiej wilgotności. W drinku mlecznym Boram zmieszał różowy bourbon z Fazenda Um – swojej rodziny z Geshą Kaia. Podkreślił wkład roastera i miksologa, Paula Stevensa, kolejnego członka swojej kawowej grupy. Zaprosił także sędziów do dołączenia do tego zespołu, prosząc ich o samodzielne wymieszanie mleka z naparem. Na końcu umieścił przed zespołem sędziowskim pudełko zawierające składniki reprezentujące wszystkie 4 grupy: producentów (sok z wiśni i limonki), roasterów (olej kawowy), miksologów (napar cytrynowy) i konsumentów (sok z cytryny). To właśnie takie najprostsze składniki, mogą zdaniem Borama, przyciągnąć klientów i zachęcic ich do dalszej eksploracji świata kawy.
Warsztaty
Podczas zawodów prym wiódł teamwork. W tym samym czasie na World of Coffee odbyło się także całe mnóstwo warsztatów i wykładów. Najciekawsze, naszym zdaniem, dotyczyły 3 kwestii:
- nauki i jej wykorzystania w branży: integracji między farmerami i badaczami w celu polepszania jakości kawy, elektrochemii, czy chemii podczas palenia;
- troski o środowisko: zarządzania odpadami kawowymi i ich przekształcania, czy rozwiązań, które można wprowadzać na farmach;
- zwiększania świadomości na temat krajów pochodzenia kawy: pojawił się wykłady na temat dyskryminacji ze względu na pochodzenie kawy, zrównoważonego modelu uprawy i sprzedaży, czy identyfikowalności jej pochodzenia.
Nowości
SCA ogłosiło podczas zawodów zwycięzców konkursu Best new product. W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
- akcesoria kawowe – nowy Orion Nano od Acai;
- komercyjny sprzęt do przygotowywania i serwowania kawy – Probat AG (zrównoważony dzięki wykorzystaniu wodoru jako podstawowego źródła energii bez wpływania na smak);
- open Class – Pentair Everpure Oxidice (lód utrzymuje świeżość żywności i napojów, a ta maszyna robi to samo z lodem, m.in. zapobiega powstawaniu zanieczyszczeń)
- napój niekawowy – kakao od belgijskiej firmy Ander (więcej o nim w kolejnym akapicie);
- sprzęt do przygotowywania i serwowania kawy dla konsumentów – HOOP Coffee Brewer od Ceado (no bypass zaparzacz, w którym dzięki specjalnym otworom woda filtruje się równomiernie, w płynny i regularny sposób).
Wręczono także nagrody Best Coffee Design, za branding została nagrodzona opolska palarnia Hard Beans!
Nasze spostrzeżenia
Nagrodzone przez Jury SCA kakao zachwyciło też większość Coffeedesków obecnych na targach. To była chyba jedyna wizytówka, którą zgarnął ze stoiska każdy z nas niezależnie. Produkt ander do kakao, które można parzyć jak kawę, za pomocą french pressa, Moccamastera, czy V60. Przywieźliśmy i testujemy, zgodnie z rekomendacjami producenta. Mamy duże nadzieje związane z tą kategorią. Kakao naładowane jest teobrominą, naturalnym i długo uwalniającym się związkiem powodującym stały zastrzyk energii bez przekofeinizowania, które wszyscy dobrze znamy, zwłaszcza podczas targów. Produkt pełen przeciwutleniaczy i flawonoidów oraz stymulujący produkcję endorfin. Czego można chcieć więcej?
Inną nowością, w której dostrzegliśmy spory potencjał (który jednak może być zahamowany przez dość wysoką planowanącenę, około 150$) jest Loop brewer. Na targach zaprezentowany został prototyp urządzenia, które tworząc wir, jest w stanie przygotować filtr w 2 minuty i cold brew – w 4. Czekamy na finalny produkt!
Ubermilk – maszyna do spieniania mleka, która zawładnęła sektorem mlecznym w Azji i szturmem podbija resztę świata. Naciskasz przycisk i dostajesz spienione mleko, gotowe do nalania do kubka czy filiżanki, bez najmniejszych nawet strat na foodcoście. Inwestygujemy temat, a w międzyczasie zostawiamy Was z filmem tłumaczącym ten fenomen.
W świecie kawy natomiast można było obserwować jeszcze więcej niż zwykle, bo zamiast zwyczajowego jednego Roasters Village, w wyniku ogromnego zainteresowania, w Atenach pojawiły się aż dwie wioski roasterów. I co ciekawe, na bardzo wielu z nich można było spróbować po pierwsze blendów kawowych, a po drugie robusty. Robusta zyskuje coraz większą popularność, powoli też rośnie jej cena. Wzrost ten przypisuje się wyczerpywaniu się zapasów robusty w następstwie dużego popytu i potencjalnym suszom w Azji Południowo-Wschodniej spowodowanych El Niño, czyli zjawiskiem pogodowym występującym w strefie równikowej Pacyfiku. Z robustą zaprzyjaźniamy się już od pewnego czasu, a producenci i roasterzy znajdują coraz więcej sposobów, żeby polepszać jej smak. Albo może nie tyle polepszać, co dostosowywać do naszych kubków smakowych.
Zauważyliście coś więcej? Koniecznie dajcie znać w komentarzach i do zobaczenia za rok w Kopenhadze!