Jaki ekspres do kawy do biura kupić? Ranking
Jeśli dobra kawa ma Ci towarzyszyć każdego dnia w domu lub biurze, warto zaparzyć ją w odpowiedni sposób. Na rynku dostępnych jest masa ekspresów różnego typu. Jak się połapać w tym gąszczu modeli? Jaki ekspres do biura? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Po pierwsze, musimy określić, gdzie ekspres będzie parzył kawę i w jakiej ilości. Zupełnie innych parametrów będziemy oczekiwać od automatu, który ma zadowolić dziesiątki osób, a czym innym powinien charakteryzować się sprzęt dla kilku osób. Zatem do dzieła!
Ekspres do kawy do biura ranking
Dr. Coffee Minibar S
Wygodny i wszechstronny ekspres Dr. Coffee Minibar S idealnie sprawdzi się w średnich i dużych biurach. Umożliwia korzystanie z 4l pojemnika na wodę lub podłączenie do sieci wodociągowej. Oprócz zbiornika na kawę, posiada osobny pojemnik dający możliwość przygotowania gorącej czekolady lub mleka z proszku.
Moccamaster KBG 741 Select
Ekspres przelewowy to dobry wybór dla małych biur, w których nie ma dużego zapotrzebowania na mleczne kawy, ale są osoby, które cenią kawę przelewową. Moccamaster KBG 741 Select jednorazowo przygotuje 1,25l kawy w zaledwie 5 minut! Wyposażony jest w płytę grzewczą, która utrzyma odpowiednią temperaturę kawy przez długi czas.
Jaki ekspres do kawy do biura wybrać?
Wiadomo jak wygląda biurowa rzeczywistość – wszyscy są spragnieni, każdemu się spieszy, a kawa ma zrobić się sama. Do tego nikt nie ma czasu, aby zaprzątać sobie głowę czyszczeniem i konserwacją sprzętu. Jednym zdaniem – ekspres ma działać szybko, być prosty w obsłudze i najlepiej by sam o siebie zadbał. Jakiego ekspresu do biura zatem szukamy? Odpowiedzią będzie ekspres automatyczny – taki, do którego wsypujemy ziarna, wlewamy wodę i pozostaje nam tylko nacisnąć przycisk wyboru ulubionej kawy. Dobry automat będzie posiadał młynek z regulacją grubości mielenia, wbudowany filtr do wody oraz automatyczny system czyszczący, który sam przypomina o konieczności konserwacji maszyny, a także odkamienianiu.
Równie istotne jest dobranie maszyny o odpowiedniej do naszych potrzeb wydajności. Jeśli tutaj zechcemy zaoszczędzić na zakupie, to z pewnością potem to odczujemy. Ekspres ma określoną dzienną wydajność liczoną w zrobionych kawach. Jeśli zacznie pracować pod zbyt dużym obciążeniem, musimy się liczyć z częstymi naprawami, niezadowoloną kadrą i rosnącymi kosztami eksploatacji. Stąd też niewielkie ekspresy automatyczne nie zdadzą egzaminu w kilkudziesięcioosobowych zespołach pracujących dzień i noc. Przykładowo, w jednym miejscu sprawdzi się niewielka Melitta Barista TS Smart PLUS za nieco ponad pięć tysięcy złotych, a w drugim, kosztująca w okolicach trzydziestu tysięcy, spora Jura Giga X8C, której wydajność dzienną wylicza się na poziomie 200 kaw dziennie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie jaki ekspres ciśnieniowy do biura wybrać? Pamiętajmy, że ekspres ciśnieniowy nie zaoferuje nam również najwyższej jakości parzenia, porównywalnej z manualnym odpowiednikiem obsługiwanym przez baristę. Zatem mamy tutaj do czynienia z pewnym kompromisem na rzecz szybkości i prostoty użytkowania – kosztem jakości samego espresso. Co nie znaczy, że z żadnego ekspresu automatycznego nie uzyskamy przyzwoitych efektów (ot, choćby ekspresy Jura), jednak wiąże się to oczywiście z ceną całego sprzętu.
Podczas wyboru ekspresu do biura warto przyjrzeć się jeszcze takim parametrom, jak choćby ile kaw można zaprogramować w danym ekspresie, czy może przygotowywać na przykład dwie na raz, bądź zwrócić uwagę, w jaki sposób jest spieniane mleko – czy przez pobieranie mleka bezpośrednio z kartonu, czy z wbudowanego pojemnika, albo zewnętrznej przystawki. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Pierwsze jest najłatwiejsze w utrzymaniu higieny, to z pewnością.
Ach, te życiowe wybory, czy mamy jakąś alternatywę dla drogiego automatu? Oczywiście!
Z odsieczą jak zwykle przychodzi nam ekspres przelewowy. Jest znacznie tańszy od automatycznego kombajnu, równie prosty w obsłudze i daje napar doskonałej jakości. Można w nim zaparzyć kawę dla całego biura na raz, bo nawet i kilka litrów. Wykorzystajmy to, aby zostać pracownikiem miesiąca, przynosząc napar wszystkim spragnionym przed samym deadlinem. Nie napijemy się z niego latte, ani cappuccino, ponieważ przelewówka nie posiada spieniacza do mleka. Ale jeśli w naszym biurze nikt nie płacze za takimi specjałami i zadowala się dużym kubkiem doskonałej czarnej lub mlecznej kawy, to wybór staje się prosty. Również konserwacja takiej maszyny jest tańsza. Dzięki znacznie niższej cenie w porównaniu do ekspresu ciśnieniowego, możemy przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na lepszej jakości kawę i uczynić każdy dzień wspanialszym.
Oczywiście ekspres przelewowy nie jest wyposażony w młynek. Ten trzeba kupić osobno, ale jest to wydatek niezbędny, by cieszyć się dobrą, świeżą kawę. W zupełności wystarczy coś pokroju Baratzy Encore.
Podsumowując: jaki ekspres do biura?
Wybierając ekspres do biura zwracajmy uwagę na kluczowe cechy i zastanówmy się nad kilkoma aspektami.
- Jaka jest wydajność ekspresu? Ile kaw dziennie może przyrządzić?
- Jaka jest pojemność pojemnika na wodę? A może jest możliwość podpięcia maszyny do sieci wodociągowej?
- Ile kaw na raz jest w stanie przyrządzić?
- Czy chcemy, żeby przygotowywał tylko czarną kawę czy białą również? A może, żeby miał podwójny pojemnik na ziarno?
- Czy jest łatwy w obsłudze i konserwacji?
Warto zadać sobie te pytania i przeanalizować potencjalne opcje pod kątem tego, jak duże jest nasze biuro i jakie ma zapotrzebowanie na kawę.