Komu dripka, komu? Czyli wszystko co musisz wiedzieć o Hario V60
Hario V60, czyli dripper, czyli popularny drip. Każdy miłośnik czarnej alternatywy zetknął się z nim chociaż raz, a jesteśmy przekonani, że większość nieraz i to z dużą dawką uwielbienia. A jeśli chcecie mieć swojego dripka, to wiecie który wybrać? Plastikowy, szklany czy metalowy?
Dzisiejszy przewodnik ma za zadanie pomóc Wam w wyborze Waszego ulubionego Hario V60. Bo możliwości jest kilka, a różnice między nimi z jednej strony nie są aż tak duże, z drugiej, pozwalają na dopasowanie urządzenia idealnie pod swoje potrzeby.
Jaki Dripper do kawy wybrać?
W naszej ofercie znajdziecie bardzo różnorodne dripy. Od niedrogich plastikowych dripperów, przez klasyczne ceramiczne, aż po designerskie metalowe. Do tego dochodzą różne rozmiary i łatwo jest poczuć się zgubionym w tym gąszczu wariacji, dlatego poniżej znajdziecie krótki przewodnik, który pomoże Wam wybrać idealny dripper.
Rozmiar — Hario V60 01 vs 02 vs 03
Mówią, że rozmiar się nie liczy… W przypadku dripka, trochę jednak znaczenie to ma. Dostępne są trzy rozmiary o oznaczeniach… 01, 02 i 03. Gdzie 01 to najmniejszy, a 03 największy. Błyskotliwie, prawda? Więc niezależnie o jakim Hario V60 marzycie, najpierw dobieracie jego wielkość.
Jakiego dripa wybrać? Hario V60 dripper 01 vs 02? Najbardziej rozpowszechnionym i uniwersalnym rozmiarem jest 02. To dripper, w którym zaparzycie bez problemu i 250-300ml kawy, jak i 500-600ml. Jednak, gdy Wasze porcje nie przekraczają 300ml, wygodniej i poręczniej będzie Wam parzyć kawę w 01. Wersja 03 to propozycja dla rodzin wielodzietnych, dla rodzin korporacyjnych i singli, spijających duże ilości kawy na raz.
Dripper plastikowy, ceramiczny, a może metalowy… Który wybrać?
Klasyka – ceramika
Ceramiczne Hario V60 to klasyczna wersja tego urządzenia. To właśnie z tego materiału powstały pierwsze drippery i te są najbardziej rozpowszechnione. Są dość ciężkie, stabilne, dobrze utrzymują temperaturę zawiesiny podczas parzenia, nawet przy lekkim przeciągu. Są miłe w dotyku i wyglądają poważniej niż te z tworzywa sztucznego. Doskonale sprawdzą się w większości kawiarni i w zaciszu domowym.
Jakie są wady ceramicznego Hario V60? Na pewno jest to droższa zabawka w porównaniu do plastikowej opcji, bo tu cena waha się od osiemdziesięciu złotych w górę. Nieco mniej bezpiecznie jest go transportować w walizce czy plecaku, waży też trochę więcej. Jednak ceramika lepiej trzyma temperaturę i zdecydowanie lepiej będzie się prezentować we współczesnych wnętrzach.
Polej w szkło
Szklane drippery V60 dostępne są w szerokiej gamie wersji kolorystycznych. Szkło jest zawsze przezroczyste i białe, jednak różnią się typem podstawek i ich kształtem. Dostępne są z plastikowymi, białymi, czarnymi i czerwonymi bazami, jest też wersja, która najbardziej mi się podoba – olive wood, gdzie podstawka wykonana jest z drewna pochodzącego z drzewa oliwnego. Do zestawu można dołączyć serwer, który ma rączkę z takiego samego drewna. Mam ten serwer i nadal wygląda świetnie. Szkło jest bardzo uniwersalnym tworzywem, jeśli chodzi o łatwość adaptacji do różnych wnętrz i zastosowań. Oczywiście, nie jest tak wytrzymałe, jak plastik pod względem częstego transportu. Jednak przezroczyste szkło ładnie pokazuje co dzieje się w środku podczas parzenia i pasuje do wielu zestawów, czy to serwera, czy filiżanek bądź aranżacji baru w kawiarni.
Podsumowanie — jaki dripper wybrać?
Parzenie kawy w dripperze Hario to jeden z najprostszych sposobów na dobrą kawę w domu. Miłośnicy czarnej kawy z pewnością docenią jego prostotę i funkcjonalność
- Dripper Hario występują w trzech rozmiarach 01, 02 i 03. Jeśli parzcie mniej niż 300 ml wybierzcie 01. Z 02 zaparzycie nawet 600 ml kawy, a 03 idealnie nada się kiedy potrzebujecie potężne ilości kawy (około 800 ml).
- Plastikowy drip świetnie sprawdzi się na wyjazd czy do studenckiego mieszkania. Trwały i budżetowy!
- Ceramiczne drippery dobrze utrzymują temperaturę i pięknie się prezentują. Występują w wielu wersjach kolorystycznych i ich wrogiem jest tylko niedelikatne traktowanie mogące spowodować uszczerbek na ich ceramicznym licu.
- Szklane drippery ładnie pokazują proces zaparzania kawy i będą dobrym dopełnieniem wnętrza.
- Metalowy dripper łączy w sobie lekkość i wytrzymałość plastikowego drippera i elegancję ceramicznego. Świetnie wpasowuje się w industrialne trendy.
- Do parzenia dripków potrzebujecie jeszcze filtrów, o których pisaliśmy niedawno.
- Przyda się także waga, młynek, serwer i dobra kawka, rzecz jasna. A jeśli nie chcecie wydawać ciężkich pieniędzy, możecie zainwestować w podstawowy zestaw, który przewinął się przez bloga o tutaj.
Kiedy będziecie już uzbrojeni w tego jedynego dripka, sięgnijcie koniecznie po nasz przewodnik, jak parzyć dripa. I będzie pysznie!