Jak wyczyścić kubek termiczny i butelkę termiczną? Podpowiadamy jak usunąć osad z herbaty i kawy
Przychodzi taki moment w życiu każdego kawosza czy kawoszki, gdy trzeba zrewidować stan posiadanych dóbr kawowych i ocenić jego zużycie. Niestety w przypadku naczyń termicznych sezon zimowy odciska na nich piętno zabrudzeń – wszak kawa barwi i pozostawia osad, a ten ze stali nierdzewnej nie tak łatwo usunąć. Niemniej, nie jest to niemożliwe… Jak więc wyczyścić kubek termiczny?
SPIS TREŚCI
Jak wyczyścić kubek termiczny z osadu po kawie? A jak wyczyścić kubek z osadu herbaty?
Metal i powłoka ceramiczna kubka termicznego: jak to wyczyścić? Instrukcja krok po kroku
Co z plastikiem? Co z wieczkiem? Jak wyczyścić nakrętkę od kubka termicznego?
Lepiej czyścić niż… szorować
Podsumowując
Zobacz również
Jak wyczyścić kubek termiczny z osadu po kawie? A jak wyczyścić kubek z osadu herbaty?
Kawa jako napój silnie barwiący, obok herbaty czy wina, wpływa na stan naszego uzębienia jak i dowolnego naczynia, z którego czarny trunek spożywamy. Osad kawowy i herbaciany jest osadem natury mineralnej, co oznacza, że dobrze będą na niego działały specyfiki bazujące na pochodnych kwasku cytrynowego. Soda oczyszczona natomiast poradzi sobie z osadami odzwierzęcymi – np. brudnymi naczyniami w zmywarce, więc jest dobrym substytutem, gdy w mieszkaniu zabraknie tabletek do zmywarki. Soda doskonale także dezynfekuje różne powierzchnie – może stanowić końcowy element całej procedury czyszczenia metalowych naczyń.
Warto wspomnieć, że niewłaściwe, bądź całkowite zaniechanie czyszczenia kubka czy butelki termicznej, poza oczywistym wpływem na smak, może odcisnąć piętno na szczelności konstrukcji i długości czasu utrzymywania ciepła (bądź chłodu) wewnątrz naczynia. Czy kubek termiczny można myć w zmywarce? Większość producentów odradza mycie swoich produktów w zmywarkach. Silne strumienie wody pod ciśnieniem mogą porysować zewnętrzną powłokę kubka a nawet uszkodzić izolację termiczną. Zatem jak czyścić kubek termiczny? Lepiej będzie wybrać bezpieczniejszą dla naszego termonu opcję — mycie ręczne.
Metal i powłoka ceramiczna kubka termicznego: jak to wyczyścić? Instrukcja krok po kroku
W zależności od materiału wewnątrz termicznego naczynia można przydzielić nasz kubek/butelkę do jednej z dwóch kategorii: z wnętrzem metalowym (najczęściej będzie to stal nierdzewna) bądź wyściełanego powłoką ceramiczną (coraz śmielej wykorzystywanej w nowych produktach). Wnętrza metalowe łatwo absorbują zapachy poza samym brązowym osadem. Dobrze jest więc skorzystać ze środków usuwających olejki kawowe, tj. Urnex Clearly Coffee, który usunie drobne zanieczyszczenia i pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu ze stalowego wnętrza.
A jak wyczyścić termos, gdy mamy do czynienia z większymi zabrudzeniami? W takiej sytuacji można wytoczyć działo z „domowego” kwasku cytrynowego:
- Zawartość jednej saszetki kwasku (ok. 20g), wsypujemy go do butelki bądź kubka.
- Zalewamy wrzątkiem i zostawiamy na parę godzin aby „zaczął działać”.
- Następnie całość dokładnie płuczemy i myjemy w zwykły sposób korzystając z gąbki i płynu do mycia naczyń.
Możemy użyć też specjalistycznego produktu czyszczącego – Urnex Cafiza 2. W przypadku Cafiz’y działamy podobnie jak z kwaskiem, tylko wystarczy nam do tego jedna czubata łyżeczka tego specyfiku.
Jak wyczyścić kubek termiczny sodą oczyszczoną? Usuwa ona różne osady, w tym tłuszcze. Jeśli przechowywaliśmy w naczyniu np. kawę z mlekiem, bądź po prostu chcemy naczynie porządne zdezynfekować to warto skorzystać z tego zasadowego proszku. Jak wyczyścić w ten sposób termos?
Wsypujemy do środka połowę standardowej torebki tego specyfiku (40g) i zalewamy wrzątkiem.
Całość mieszamy i zostawiamy na kilkanaście minut.
Po tym czasie płuczemy i wykonujemy standardowe mycie całego termosu/butelki.
Co z plastikiem? Co z wieczkiem? Jak wyczyścić nakrętkę od kubka termicznego?
Wnętrze przenośnych schowków na kawę to nie jedyny element, który należy wziąć pod uwagę przy czyszczeniu. Warto również pamiętać o wieczku, nakrętce – zawiera ona dużo zagłębień, szczelin i rowków, w których z łatwością mogą gromadzić się osady. Jak wyczyścić nakrętkę kubka termicznego? Tutaj z pomocą przyjdą szczotki, szczoteczki, gąbki i gąbeczki. Wszystko to co pomoże wyczyścić możliwie dobrze każdą szczelinę. Niezaprzeczalnym ułatwieniem będzie wcześniejsze rozebranie pokrywki na możliwe drobne elementy – uszczelki można wyjąć, poszczególne elementy daje się czasem rozkręcić bądź rozłożyć. Wspomniane uszczelki, gdy producent przewidział taką możliwość, można co jakiś czas wymienić – zwiększy to szczelność termicznego naczynia oraz wydłuży utrzymanie temperatury napoju znajdującego się wewnątrz. Jakim specyfikiem czyścić wieczka i nakrętki od kubka termicznego? Tak samo jak w przypadku głównej części warto skorzystać z tego, czego potrzebujemy, w zależności od rodzaju zabrudzenia.
- Brzydkie osady z kawy usuniemy poprzez kąpiel w roztworze kwasku cytrynowego – 40g kwasku na 500ml bardzo ciepłej wody.
- Osady pozostałe w szczelinach po mleku przepędzi soda oczyszczona – tutaj również sprawdzi się doza 40g sody na 500ml bardzo ciepłej wody (chodzi o wodę możliwe gorącą, ale nie wrzącą aby nie uszkodzić plastikowych elementów).
Niektóre wieczka i nakrętki można myć w zmywarce, wtedy sprawa ich czyszczenia wydaje się być sporo ułatwiona. Warto mimo wszystko raz na jakiś czas poświęcić im czas i uwagę na ręczne, dokładniejsze czyszczenie. Czyż wiosna nie jest na to idealną porą?
Lepiej czyścić niż… szorować
Ważne, aby na bieżąco dbać o nasz termos bądź butelkę. Należy pamiętać, aby w środku nie pozostawiać zawartości na wiele dni, zwłaszcza jeśli jest to kawa z dodatkiem mleka. Po każdorazowym użyciu warto podjąć się dokładnego mycia wraz z wyciągnięciem i umyciem uszczelek – przedłuży to ich żywotność oraz zapobiegnie osadzaniu się resztek wewnątrz wąskich szczelin i zakamarków. Jeśli pozostałości zagnieździły się w wąskim dnie butelki termicznej pomocny może okazać się wycior, który zmieści się w wąskiej szyjce i dotrze na samo dno czyszcząc je z pozostałości po naszym ostatnim, smacznym lecz równocześnie brudzącym napoju. Wszystkie elementy po myciu, do którego użyć można zwykłego płynu do mycia naczyń, suszymy, skręcamy i chowamy w suchym miejscu, gdzie w sposób bezpieczny i higieniczny oczekiwać będą na przyjęcie kolejnej porcji małego co nieco. Jak wyczyścić kubek termiczny? Warto pamiętać, że butelek i termosów nie można myć w zmywarce – wyjątek stanowią niektóre plastikowe przykrywki, wtedy taką informację znajdziemy w dołączonej do produktu instrukcji obsługi. Jednak łatwiej przyjąć, gdy mamy co do tego jakieś wątpliwości, że danej butelki, kubka czy termosu nie należy myć w zmywarce.
Podsumowując
Jak czyścić kubek termiczny z osadów po kawie i herbacie? Ano skutecznie i bezpiecznie zarazem.
- Warto pamiętać o kilku zasadach, dobrać odpowiedni środek czyszczący z szerokiego wachlarza możliwości i… zabrać się do czyszczenia. To nic trudnego a efekt pozbawienia naczynia niechlujnego wnętrza będzie wyczuwalny (a raczej NIE wyczuwalny) i zauważalny „gołym okiem”.
- Kubki i termosy myj ręcznie.
- Poświęć wiosenny czas na porządki w kawowym ekwipunku – gwarantujemy, że nie będzie to chybiony pomysł.
- Kubek termiczny odwdzięczy się sprawnym działaniem bez nieprzyjemnego posmaku.