Jaka kawa do ekspresu przelewowego? Ranking
Ekspresy przelewowe przeżywają ostatnio swoją drugą młodość. Jeszcze kilka lat temu były kojarzone z przeparzoną, gorzką, przypaloną kawą laną litrami. Dziś dobry ekspres przelewowy zdobi niejedną, współczesną kuchnię oraz dobre kawiarnie. To doskonały sprzęt na prostą, smaczną, powtarzalną, czarną kawę przelewową każdego dnia. Pod warunkiem, że wsypiecie do środka coś dobrego. A jaka jest najlepsza kawa do ekspresu przelewowego? Popatrzmy.
Najlepsza kawa do ekspresu przelewowego - ranking
Gwatemala
Popatrzcie też na dobre kawy z Gwatemali. To region, z którego kawy cechują się najczęściej sporą słodyczą idącą w czekoladowe nuty, ale pojawią się także akcenty czerwonych owoców.
Przykładowa kawa: Story Coffee Poranny Klasyk
Kenia
Jaka kawa do przelewu dla miłośników owoców? Intensywnie porzeczkowe i malinowe Kenie zachwycą Was swoimi smakami. Ziarna z Kenii zazwyczaj są sezonowe, dlatego zachęcamy do próbowania nowości z tego regionu, wypalanych przez różne palarnie.
Przykładowa kawa: Hi! Coffeedesk Juicy Monster
Klasycznie
Parzenie kawy w ekspresie przelewowym sprawdzi się zarówno u współczesnej rodzinki hipsterów z dwoma eko-psami i kotem-weganinem jak i w małomiasteczkowym, radomskim bloku z wielkiej płyty u Mirka i Zosi. Pomiędzy tymi biegunami także! Słowem, wszędzie tam, gdzie chce się dobrej, czarnej kawy. A dobra, czarna kawa to pojęcie dość względne. Mówiąc oczywiście o kwestii gustu, a nie jakości.
Lubicie zwykłą białą kawę, bez fikuśnych wzorków z pianki? Jaką więc kawę do ekspresu przelewowego wybrać? Nic prostszego. Do ekspresu przelewowego nie polecamy kaw ciemno palonych, w stylu włoskim. Te wyjdą płaskie, gorzkie, bez głębi i słodyczy, nawet po dodaniu mleka. Nie będzie się to różniło od tych kaw z dawnych lat.
Fanom klasyki polecamy głównie kawy z Brazylii i Gwatemali. W profilach smakowych szukajcie czekolady, kakao i orzechów. Te kawy fajnie się sprawdzą jako alternatywa dla zalewajek z mlekiem. Będzie dużo łagodniej, czyściej w smaku i przyjemniej, ale jednocześnie smaki nie pogryzą się, gdy odrobinę zabielimy ulubiony napój. Jeśli ktoś woli coś na kształt americano czy czarnej zalewajki, brazylijskie czy gwatemalskie ziarna też będą dobrą opcją. Jaśniej palone mieszanki do espresso też się sprawdzą.
Alternatywnie
Warto pamiętać, że jeśli lubicie kawowe doznania, ale nie chce się Wam stać każdego ranka z konewką, chemexem, dripperem, stoperem i wagą, to ekspres przelewowy będzie doskonałym wyborem. Jaką kawę do niego wybrać? Sprawdzają się w nim bardzo dobrze właśnie takie lekko palone kawy single origin jakości specialty. Odkryjecie tu całą paletę smaków, a jednocześnie taką kawę przygotujecie w bardzo prosty sposób.
Połączenie jasnych singli specialty i parzenie kawy w ekspresie przelewowym w domu to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli przygotowujecie więcej niż jedną porcję. Trudno tu polecać kawę z jakiegoś konkretnego regionu, bo wybór zależy tylko od Waszych preferencji. Brazylie palone pod przelewy mogą mieć posmak ciężkich, dojrzałych, słodkich owoców z nutą czekolady. Kolumbia to przekrój od czekolady i orzechów po cudne maliny i pestkowce. Etiopie, Kenie i Rwandy to często raj dla miłośników owoców w kawie. Świetną opcją jest także Przelew Miesiąca, który zawsze bardzo dobrze sprawdzi się w ekspresie przelewowym, jak sama nazwa wskazuje. To dobra propozycja dla kawowych odkrywców!
Jak zaparzyć kawę w ekspresie przelewowym?
Jeśli masz już ekspres przelewowy oraz wybraną kawę, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się za przygotowanie napoju! Ile kawy na ile wody użyć oraz jak zrobić to poprawnie? To bardzo proste, ponieważ kawa w ekspresie przelewowym praktycznie robi się sama.
Dozowanie – ile kawy do ekspresu przelewowego?
Standardowo przy parzeniu kaw przelewowych stosuje się proporcję 6 g kawy na 100 ml wody. Jeśli chcesz zaparzyć kawę z 1 l wody, odmierz 60 g ziaren.
Filtr
Do przygotowania kawy potrzebujemy filtrów. Jeśli korzystacie z ekspresu Moccamaster, najlepiej zaopatrzyć się w pasujące filtry tej samej marki. Filtr składamy wzdłuż zgrzewów i umieszczamy w odpowiednim miejscu a następnie przepłukujemy pod bieżącą wodą.
Do tak przygotowanego filtra wsypujemy zmieloną kawę, wlewamy odpowiednią ilość wody do zbiorniczka, włączamy ekspres przełącznikiem i… magia dzieje się sama! Po kilku minutach możemy cieszyć się pysznym napojem.
Podsumowanie
Wybór kawy do ekspresu przelewowego może początkowo wydawać się bardzo trudny, ale nic bardziej mylnego. Pamiętajcie o kilku podstawowych rzeczach:
- wybierajcie kawy palone w stopniu jasnym i średnim, które są dedykowane do metod przelewowych,
- jeżeli lubicie kawy, które smakiem przypominają czekoladę, orzechy i kakao lub chcecie dodawać do swojego naparu mleka, sięgnijcie po kawy z Brazylii lub Gwatemali,
- jeśli jesteście miłośnikami owocowych kaw, polecamy spróbować ziaren z Etiopii, Kenii lub Rwandy.
Zachęcamy do eksperymentowania i poszukiwania Waszej ulubionej kawy do ekspresu przelewowego.