Darmowa dostawa od 199 zł
Błyskawiczna wysyłka
365 dni na zwrot

Rodzaje zielonych herbat – czy da się wybrać najlepszą? Oto nasz ranking i krótki przewodnik

Zielona herbata jest dosyć zagadkowa – z jednej strony bardzo popularna, z drugiej – wymagająca, trudna do przygotowania i łatwo ulegająca przeparzeniu. Zapewne z tego powodu taką popularnością cieszą się jej wersje aromatyzowane. Tym razem jednak wracamy do korzeni: przed Wami krótki przewodnik po zielonych herbatach. Przedstawiamy również ranking zielonych herbat. Jaka zielona herbata będzie najlepsza dla początkujących amatorów, a jaka dla długoletnich miłośników? I jakie dokładnie rodzaje wyróżniamy?

Zielone herbaty – ranking

Poniżej prezentujemy mini ranking zielonych herbat, które warto rozważyć podczas degustacji różnych odmian tego ulubionego napoju. Zostały one wybrane ze względu na swoje wyjątkowe smaki i jakość, które wyróżniają je na tle innych produktów dostępnych na rynku.

Paper & Tea Imperial Dragon

Paper & Tea Imperial Dragon to ekskluzywna herbata oferująca wyjątkowy, złożony smak, który jest zarazem intensywny i subtelny, co sprawia, że jest to doskonała propozycja dla prawdziwych koneserów. Wyczujemy w niej delikatne nuty orzecha, kwiatów, a także świeżego pieczywa.


Teapigs Mao Feng


Teapigs Mao Feng to herbata, która ma delikatny i kwiatowy smak. Da się w niej wyczuć również nuty brzoskwiniowo - morelowe. Subtelny smak, ale jednocześnie wyraźny. Jest to dobra propozycja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z zieloną herbatą. Dostępna jest w formie sypanej i w torebkach.


Teasome Sencha Yamabuki


Chcecie spróbować klasycznej japońskiej senchy? Spróbujcie Teasome Sencha Yamabuki! Jest to zielona herbata pochodząca z wczesnych, wiosennych zbiorów. W smaku, oprócz charakterystycznych dla japońskich sench aromatów zielonych warzyw, wyczuć można smaki melona i ananasa. Idealny wybór dla wszystkich, niezależnie od tego, czy dopiero zaczynacie odkrywanie nowych smaków herbat, czy jesteście już długoletnimi herbaciarzami!


Leaf Liturgy The Eventide Spirit


Jeśli szukacie genmaichy, spróbujcie Leaf Liturgy The Eventide Spirit. To klasyczna mieszanka zielonej herbaty oraz lekko palonego i prażonego ryżu, zapakowana w estetyczną puszkę. W smaku jest wyrazista i orzechowa. Dość charakterna, ale właśnie za to ją lubimy.


Teasome Hojicha Sand Roasted


Teasome Hojicha Sand Roasted to hojicha, która zachwyci Was swoim smakiem – ciepłym, przyjemnym i otulającym. Wyczujecie w niej przede wszystkim aromat spieczonej skórki chleba, niezwykle charakterystyczny dla tego rodzaju herbat, a także delikatne nuty owocowe. W pierwszej chwili może być to zaskakujące doznanie, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie próbowały tego rodzaju herbaty, jednak zdecydowanie polecamy.

Matcha Bros Ceremonial Matcha

Matcha Bros Ceremonial Matcha to jedna z lepszych sproszkowanych zielonych herbat, o pięknym, intensywnie zielonym kolorze. Charakteryzuje się niską goryczką, przyjemną kremowością i wyraźnym smakiem umami. Sprawdzi się idealnie z samą wodą, jak i z mlekiem lub napojem roślinnym.

Rodzaje zielonej herbaty


Jak część z Was na pewno już wie, rodzaj herbaty – czarnabiała, zielona lub inne – zależy od procesu produkcji i stopnia utlenienia liścia. Oznacza to, że choć istnieją odmiany Camellia Sinensis, które lepiej nadają się np. na białe herbaty, teoretycznie każda z nich może powstać z tego samego krzaka.

Ojczyzną zielonej herbaty są Chiny, choć obecnie jej uprawa i produkcja rozprzestrzeniła się po kolejnych krajach Azji; mimo wszystko do głównych producentów zalicza się przede wszystkim właśnie Chiny oraz Japonię. Każdy kraj wypracował własny, unikalny sposób obróbki liścia, dzięki czemu możemy doświadczyć niesamowitego bogactwa smaków – owocowo-kwiatowy chiński long jing, koreański sejak o intensywnie zielonych aromatach, japońska hojicha przypominająca w smaku spieczoną skórkę chleba. Czy da się jednak wybrać najlepszą zieloną herbatę? To już zależy od indywidualnych preferencji i od Ciebie!

Althaus - Fine Jasmine Deli Pack - Herbata 20 saszetek

Producent: Althaus

Althaus to seria herbat i ziół stworzona w Niemczech. Każda z nich jest inną kompozycją starannie dobranych składników o bogatym smaku i aromacie. Herbaty Althaus są dostępne w różnych formach opakowań. Deli Pack to opakowanie zawierające 20 oddzielnych saszetek, w których kryją się torebki z herbatą na pojedynczą porcję naparu. Torebka zawiera 1,75 grama suszu i jest odpowiednia do przygotowania 200ml herbaty. Fine Jasmine to zielona herbata z płatkami jaśminu. Zmysłowa, aromatyczna herbata z jaśminem pochodząca wyłącznie z regionu Jingxi. Odświeżający lekki smak i wyraźny posmak czystej, zielonej herbaty. Składniki: Zielona herbata, płatki jaśminu.
Althaus - Fine Jasmine Grand Pack - Herbata 15 dużych saszetek

Producent: Althaus

Althaus to seria herbat i ziół stworzona w Niemczech. Każda z nich jest inną kompozycją starannie dobranych składników o bogatym smaku i aromacie. Herbaty Althaus są dostępne w różnych formach opakowań. Grand Pack to opakowanie zawierające 15 oddzielnych saszetek, w których kryją się duże torebki z herbatą na dzbanek naparu. Torebka zawiera 4 gramy suszu i jest odpowiednia do przygotowania 400ml herbaty. Fine Jasmine to zielona herbata z płatkami jaśminu. Zmysłowa, aromatyczna herbata z jaśminem pochodząca wyłącznie z regionu Jingxi. Odświeżający lekki smak i wyraźny posmak czystej, zielonej herbaty. Składniki: Zielona herbata, płatki jaśminu.
Althaus - Fine Jasmine Pyra Pack - Herbata 15 piramidek

Producent: Althaus

Althaus to seria herbat i ziół stworzona w Niemczech. Każda z nich jest inną kompozycją starannie dobranych składników o bogatym smaku i aromacie. Herbaty Althaus są dostępne w różnych formach opakowań. Pyra Pack to opakowanie zawierające 15 oddzielnych saszetek, w których kryją się piramidki z herbatą na dużą pojedynczą porcję naparu. Torebka zawiera 2,25 grama suszu i jest odpowiednia do przygotowania 300ml herbaty. Fine Jasmine to zielona herbata z płatkami jaśminu. Bardzo armatyczna, jaśminowa herbata z prowincji Fujian, znana ze swojego eleganckiego, harmonijnego smaku i wyjątkowego koloru. Składniki: Zielona herbata, płatki jaśminu.
Althaus - Grun Matinee Deli Pack - Herbata 20 saszetek

Producent: Althaus

Althaus to seria herbat i ziół stworzona w Niemczech. Każda z nich jest inną kompozycją starannie dobranych składników o bogatym smaku i aromacie. Herbaty Althaus są dostępne w różnych formach opakowań. Deli Pack to opakowanie zawierające 20 oddzielnych saszetek, w których kryją się torebki z herbatą na pojedynczą porcję naparu. Torebka zawiera 1,75 grama suszu i jest odpowiednia do przygotowania 200ml herbaty. Grun Matinee to aromatyzowana zielona herbata. Wyjątkowy blend zielonej herbaty Sencha oraz płatków kwiatów. Składniki: zielona herbata, aromat.
Althaus - Grun Matinee Grand Pack - Herbata 15 dużych saszetek

Producent: Althaus

Althaus to seria herbat i ziół stworzona w Niemczech. Każda z nich jest inną kompozycją starannie dobranych składników o bogatym smaku i aromacie. Herbaty Althaus są dostępne w różnych formach opakowań. Grand Pack to opakowanie zawierające 15 oddzielnych saszetek, w których kryją się duże torebki z herbatą na dzbanek naparu. Torebka zawiera 4 gramy suszu i jest odpowiednia do przygotowania 400ml herbaty. Grun Matinee to aromatyzowana zielona herbata. Wyjątkowy blend zielonej herbaty Sencha oraz płatków kwiatów. Składniki: zielona herbata, płatki slonecznika, płatki chabra, płatki róż, aromat.
Althaus - Grun Matinee Pyra Pack - Herbata 15 piramidek

Producent: Althaus

Althaus to seria herbat i ziół stworzona w Niemczech. Każda z nich jest inną kompozycją starannie dobranych składników o bogatym smaku i aromacie. Herbaty Althaus są dostępne w różnych formach opakowań. Pyra Pack to opakowanie zawierające 15 oddzielnych saszetek, w których kryją się piramidki z herbatą na dużą pojedynczą porcję naparu. Torebka zawiera 2,25 grama suszu i jest odpowiednia do przygotowania 300ml herbaty. Grun Matinee to aromatyzowana zielona herbata. Wyjątkowy blend zielonej herbaty Sencha oraz płatków kwiatów. Składniki: zielona herbata, płatki slonecznika, płatki chabra, płatki róż, aromat.
Althaus - Lung Ching Pyra Pack - Herbata 15 piramidek

Producent: Althaus

Althaus to seria herbat i ziół stworzona w Niemczech. Każda z nich jest inną kompozycją starannie dobranych składników o bogatym smaku i aromacie. Herbaty Althaus są dostępne w różnych formach opakowań. Pyra Pack to opakowanie zawierające 15 oddzielnych saszetek, w których kryją się piramidki z herbatą na dużą pojedynczą porcję naparu. Torebka zawiera 2,25 grama suszu i jest odpowiednia do przygotowania 300ml herbaty. Lung Ching to czysta zielona herbata. Charakteryzują ją długie i płaskie liście,  wyważony smak i żółto-zielony kolor naparu. Bardzo popularna odmiana tradycyjnej chińskiej herbaty. Składniki: Zielona herbata.
Althaus - Sencha Select Pyra Pack - Herbata 15 piramidek

Producent: Althaus

Althaus to seria herbat i ziół stworzona w Niemczech. Każda z nich jest inną kompozycją starannie dobranych składników o bogatym smaku i aromacie. Herbaty Althaus są dostępne w różnych formach opakowań. Pyra Pack to opakowanie zawierające 15 oddzielnych saszetek, w których kryją się piramidki z herbatą na dużą pojedynczą porcję naparu. Torebka zawiera 2,25 grama suszu i jest odpowiednia do przygotowania 300ml herbaty. Sencha Select to czysta zielona herbata. Sencha to jedna z najpopularniejszych herbat w Japonii. Jest ona delikatna i słodka w smaku. Składniki: Zielona herbata.
Brown House & Tea - Cool Ocean Tea - Herbata sypana - Suplement diety 50g

Producent: Brown House & Tea

Brown House & Tea Cool Ocean Tea to herbata do przygotowania na zimno, czyli cold brew tea. Jest to mieszanka na bazie zielonej herbaty jaśminowej (Jasmine Green Tea) z niespotykanymi dodatkami idealnymi na lato. Słodka bazylia i mięta idealnie łączą się z kwiatami jaśminu i zieloną herbatą tworząc niesamowity, orzeźwiający smak. Aby przybliżyć lato, został tu dodany jeszcze jeden kwiat – klitoria ternateńska, która sprawia, że napar nabiera turkusowoniebieskiego koloru! Idealna na upalne dni, spotkania ze znajomymi i letni wypoczynek. Suplement diety w formie herbatki. Zbawienie na upalne dni! Smakuje rześko, miętowo – jaśminowo. Słodka bazylia współgra z zieloną herbatą i podkręca kwiatowy smak. Składniki: liść zielonej herbaty*, kwiat klitoris ternateńskiej, liść mięty pieprzowej, kwiat jaśminu płatki, liść bazylii słodkiej. *z uprawy ekologicznej JAK PRZYGOTOWAĆ Wymieszaj dokładnie przed nabraniem! NA ZIMNO: HERBATA: 2,5 g WODA: zimna CZAS: 15 min WIELKOŚĆ KUBKA: 200 ml NA CIEPŁO: HERBATA: 2,5 g TEMPERATURA: 80°C CZAS: 2 – 3 min WIELKOŚĆ KUBKA: 200 ml ZALECANE SPOŻYCIE Stosować raz dziennie. Zalecana porcja dzienna: 2,5 g (łyżka stołowa). Nie należy przekraczać zalecanej dziennej porcji do spożycia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zalecany jest urozmaicony sposób żywienia oraz zdrowy tryb życia. ŚRODKI OSTROŻNOŚCI Nie zaleca się stosowania kobietom w ciąży, karmiącym oraz dzieciom. Nie stosować przy nadwrażliwości na składniki preparatu. Odpowiedni dla wegan i wegetarian.
Brown House & Tea - Crazy Good Matcha - Herbata sypana 40g

Producent: Brown House & Tea

Brown House & Tea Crazy Good Matcha to luksusowa, sproszkowana zielona herbata uprawiana w japońskim bio ogrodzie. Jej liście zaciemniane są bambusowymi matami, aby zachować dużą dawkę chlorofilu, a zbierane są wczesną wiosną (first Flush). Smakuje obłędnie, aksamitnie i niezwykle delikatnie, jest pozbawiona jakiejkolwiek goryczki, ten smak na pewno docenią wytrawni konsumenci, jak i osoby, które dopiero zaczynają przygodę z matchą lub nie są jeszcze przekonani do jej charakterystycznego smaku. Fakty Zbiór: Wiosenny Zaciemnienie liści: przez około 30 dni przed zbiorem. Poziom zaciemnienia 95%. Wysokość uprawy: 200 – 400 m Kultywar: Yabukita i Sayamamidori Produkcja: tradycyjna, ręczna Pochodzenie: Japonia Liście MATCHY CRAZY GOOD pochodzą z japońskiego bio ogrodu, są ręcznie zbierane i obrabiane. W trakcie dojrzewania okłada się je bambusowymi matami przynajmniej na miesiąc, aby zachowały jak najwięcej chlorofilu. Ich zaciemnienie wynosi minimum 95%. Ten etap jest wyjątkowo ważny i obowiązkowy przy produkcji matchy wysokiej jakości, bowiem przekłada się to na jej kolor, właściwości oraz obłędny, pozbawiony goryczy, smak. Następnie liście sterylizowane są parą, suszone i mielone na aksamitny, seledynowy proszek. Przygotowanie Sposób przygotowania matchy zależy od Ciebie i Twoich upodobań smakowych. Nasza propozycja (1g na 100 ml): Łyżeczkę matchy zalej 100 ml gorącej (75°C) lub zimnej wody. Dokładnie wymieszaj i dopełnij kubek wodą o tej samej temperaturze lub napojem roślinnym. Możesz również ubić lekką pianę przy pomocy spieniacza do mleka Składniki: Zielona herbata japońska sproszkowana*(100%). *z uprawy ekologicznej

Chiny

Zielona herbata produkowana w Chinach różni się od innych sposobem, w jaki zatrzymuje się oksydację liści. Po zebraniu pozostawia się je przez kilka godzin, by zwiędły, a następnie piecze lub praży w olbrzymich wokach, by zahamować proces utleniania.

Na rynku istnieje wiele odmian dobrej zielonej herbaty produkowanej w Chinach; do najpopularniejszych należą: long jing, bi luo chun, mao feng, bai cha, gunpowder i parę innych.

Long Jing (Dragonwell)

Jedna z flagowych herbat chińskich. Charakterystyczne podłużne, płaskie, lekko złote liście po zaparzeniu dają jasne, owocowe nuty. Oryginalny long jing musi pochodzić z prowincji Zhejiang; w przeciwnym wypadku uważa się go za podrobionego (podobnie do szampana i Szampanii).

Bi Luo Chun

Obok long ling, bi luo chun uważana jest za klasyk wśród rodzajów chińskich zielonych herbat. Jej nazwa pochodzi od wyglądu liści, zwiniętych niczym ślimaki. Aromatem odbiega nieco od long linga, idąc w kierunku kwiatowości i świeżych warzyw (ale zdecydowanie mniej od herbat japońskich).

Mao Feng

Herbata uprawiana oryginalnie w prowincji Anhui, najdelikatniejsza wśród chińskich herbat, cechująca się wytrawnymi, słonawymi aromatami. W przeciwieństwie do pozostałych odmian, którym nadaje się podczas przetwarzania charakterystyczny kształt (np. zwiniętych kulek), w przypadku mao feng ten krok jest pominięty, co sprawia, że jej wygląd to w dużej mierze „freestyle”.

Gunpowder

Dobra zielona herbata uprawiana w całych Chinach, która swą nazwę zawdzięcza charakterystycznemu wyglądowi zwiniętych liści, przypominających proch strzelniczy. Klasyczne aromaty, idealna na co dzień.

Japonia

Japońska herbata zielona, podobnie jak chińska, powstaje z liści, których utlenianie zostało zatrzymane poprzez podgrzanie – zamiast woków i prażenia/podpiekania stosuje się jednak metodę „na mokro”, tzn. parę wodną.

W konsekwencji otrzymujemy orzeźwiające, warzywne aromaty świeżej trawy, szparagów, nuty umami i mniej owocowości niż w przypadku herbat chińskich. Japońskie herbaty należą do moich ulubionych – manipulowanie warunkami uprawy i przetwarzania daje w rezultacie skrajne różne smaki. Próbując kilku herbat z tego kraju będziecie zaskoczeni bogactwem aromatów, jakie można uzyskać z jednego krzewu.

Sencha

Klasyk wśród japońskich zielonych herbat, stanowiący ok. 80% produkcji w tym kraju. Senchę otrzymuje się z liści zbieranych na przełomie kwietnia i maja; kolejny, późniejszy zbiór z tych samych krzewów daje z kolei banchę. Sencha ma delikatne, trawiasto-morskie aromaty, tak charakterystyczne dla wszystkich japońskich herbat.

Gyokuro

Wielu uważa, że to najbardziej niezwykła i najlepsza zielona herbata na rynku – mówi się, że gyokuro to nie napój na co dzień, ale wyjątkowe doświadczenie kulinarne. Herbatę tę otrzymuje się z krzewów, które zostały zacienione na trzy tygodnie; zabieg ten powoduje, że roślina produkuje zwiększoną ilość chlorofilu. Jak wpływa to na smak herbaty? Już od pierwszego łyku możemy poczuć wyrazisty smak umami, morskie, niekiedy wręcz słone aromaty bulionu warzywnego i mięsisty napar o niesamowitym body.


Matcha


Zapytaj dowolną osobę, czym jest matcha, i w odpowiedzi najprawdopodobniej usłyszysz: „sproszkowana zielona herbata”. Jest to tylko częściowo prawda; rzeczywiście matcha ma formę roztartych liści, ale nie otrzymasz jej, kupując senchę i ucierając ją w domu na proszek. Różnice pojawiają się już w momencie uprawy krzewów; te, z których ma powstać matcha są zakrywane, podobnie jak przy gyokuro. Zacienienie sięga czasem nawet 90% – wszystko po to, by uzyskać charakterystyczny, piąty smak – umami. Jeśli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z herbatą, smak czystej matchy może być dla Was nieco zbyt kontrowersyjny – trochę jak z kwasowością w kawie, do której przyzwyczajamy się z czasem. Mimo wszystko polecam jej spróbować – sposób produkcji i uzyskane aromaty to niesamowity przykład kreatywności w świecie herbaty.

Hojicha

O hojichy warto wspomnieć z kilku powodów – nie jest najpopularniejszym rodzajem japońskiej zielonej herbaty, nie jest też równie ekskluzywna, co gyokuro lub matcha – mimo to jej smak, mocno odbiegający od pozostałych, zasługuje na uwagę. Hojicha powstaje przez prażenie liści banchy, dlatego często uważa się ją za herbatę gorszej jakości i traktuje po macoszemu. Jednak dodatkowy proces w produkcji wprowadza do hojichy ciekawe nuty sosu sojowego, słodycz i rozgrzewające aromaty karmelu; to interesująca odmiana w japońskiej tradycji herbacianej i niezwykłe połączenie aromatów, którego na próżno szukać wśród innych herbat.

Gyokuro

Kolejna interesująca pozycja i jedyna herbata z dodatkami na naszej liście – genmaicha składa się z liści senchy lub banchy i prażonego brązowego ryżu; z tego powodu możecie również spotkać się z wdzięczną nazwą popcorn tea. Mówi się, że genmaicha początkowo była herbatą pitą przez uboższych, którzy, nie mając pieniędzy na czystą zieloną herbatę, zwiększali jej objętość dodając prażonego ryżu. Obecnie genmaichę docenia się za niezwykły, nieco orzechowy smak i delikatną słodycz.

Podsumowanie


Jak sami widzicie, świat zielonych herbat to wachlarz aromatów – od owocowości long jing do intensywnego umami gyokuro. Kreatywność farmerów nie ma granic i sprawia, że każdy z nas znajdzie coś dla siebie – dlatego gorąco zachęcamy do odkrywania nowych smaków i samodzielnego sprawdzenia, jaka zielona herbata jest najlepsza dla Was.



Źródła:

  1. https://tea-drunk.com/tea-fundamentals-green-tea
  2. https://sevencups.com/learn-about-tea/green-tea/
  3. https://meileaf.com/article/japanese-vs-chinese-green-tea/
  4. https://www.chinahighlights.com/travelguide/chinese-tea/green-tea.htm

Zobacz również