Jaką kawę do cold brew wybrać?
Patrząc za okno, zerkając na prognozę pogody i termometry możemy stwierdzić oficjalnie i z wielką radością: przyszło lato! I zostanie z nami na dobre przez najbliższe tygodnie. Dla kawoszy to wyjątkowa okazja na wypróbowanie dziesiątek przepisów i ziaren w formie cold brew.
SPIS TREŚCI
Jaką kawę do cold brew wybrać?
Niekończąca się opowieść
Zobacz również
Jaką kawę do cold brew wybrać?
Jaka kawa do cold brew będzie najlepsza? Poniżej przedstawiamy przykłady polecanych kaw, w zależności od preferencji smakowych.
Przypadek 2: “W lato piję wyłącznie świeże, owocowe soki!”
Intensywnie owocowa kawa do cold brew? Spróbujcie szklaneczki macerowanej na zimno Etiopii obróbki naturalnej lub mytej Kenii. Dla wielbicieli kwasowości oraz bardzo owocowej słodyczy to najprostsza droga do uzyskania ochłody. W tych pierwszych znajdziecie stonowaną kwasowość w towarzystwie bardzo dużej słodyczy, najczęściej przypominającej jagody, maliny, truskawki lub owoce tropikalne. Druga świeża i rześka propozycja, czyli Kenia to kawa, którą łatwo opisać kolorem, bo jest ewidentnie czerwona. Wiśnie, porzeczki, czerwone pomarańcze, grejpfruty, cytrusy – to co tygryski lubią najbardziej!
Żeby Wasze cold brew z tego typu kaw było jeszcze bardziej soczyste polecamy mielić kawę podobnie, jak przy kawach z poprzedniego przypadku – odrobinę drobniej oraz zastosować wyższe ratio kawy do wody – 6,5-7 g / 100 ml. Zagwarantuje to wyższą soczystość kawy, a dzięki drobnemu mieleniu nadal poprawną ekstrakcje.
Polecane kawy dla miłośników owoców: Hi! Coffeedesk Juicy Monster, COFFEE PLANT FLOW Very Berry, Johan & Nyström Strawberry Fields, Bracia Ziółkowscy Etiopia Szybki Przelew.
Przypadek 3: “Czarna kawa? FUJ!”
Kawa z mlekiem nadal stanowi większość napojów wydawanych w kawiarniach. Choć w lato coraz częściej ustępuje kawom łączonym z tonikiem lub właśnie cold brew. Co jednak robić w domu, kiedy nie mamy profesjonalnego ekspresu ciśnieniowego? Kawiarka jeszcze bardziej podniosłaby temperaturę w kuchni, a my potrzebujemy mleczno-kofeinowego kopa… Wrzućcie na noc do słoika intensywniej wypaloną kawę lub kawę o klasycznym smaku! Spełnią one Wasze najskrytsze marzenia. Najbardziej klasyczne kawy z Brazylii czy bardziej owocowe Etiopie dzięki ciemniejszemu profilowi palenia nie “znikną” w mleku. Wręcz przeciwnie, przy zachowaniu odpowiednich proporcji, czyli dolaniu od 20 do 50 ml mleka do szklanki, ich walory mogą zostać jeszcze bardziej podkreślone!
Jak zaparzyć takie cold brew? Zmiel kawę nie tak drobno oraz użyj klasycznych 6 g kawy na 100 ml wody. Z ciemniej wypalonej kawy dużo łatwiej wyekstrahować interesujące nas smaki i aromaty. Działa to nie tylko na naszą korzyść – przez to nasza kawa, jeżeli zbyt drobno zmielona, może smakować bardzo gorzko.
Polecane kawy dla fanów mlecznych kaw: Audun Coffee Brazylia Fazenda Rainha Miaki, SIMPLo Brazylia Aguas de Marco.
Przypadek 4: “Dajcie mi po prostu zimną, czarną kawę!”
Jaka kawa do cold brew, jeżeli nie chcecie mieć w filiżance soku z owoców, herbaty ani mleczno-orzechowego orzeźwiacza? Ten akapit pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie! Korzystając z jasno wypalonych kaw z Ameryki Środkowej i Południowej uzyskacie dość klasyczny napar, który zadowoli wszystkich wielbicieli kawy, w której znaleźć można mnóstwo orzechów, mlecznej czekolady czy tych mniej kwaskowatych owoców. Przed wrzuceniem kawy do zimnej wody na całą noc skonsultujcie się jednak z etykietą swoich ziaren. Jeżeli wypisane przez palarnie atrybuty smakowe są dla Was zbyt owocowe, to sama maceracja zamiast parzenia gorącą wodą raczej tego nie ukryje.
Stosując jednak drobniejsze mielenie oraz używając lekko podwyższonej dozy kawy w stosunku do wody, takiej jak 6,5-7 g na 100 ml wody, w filiżance znajdziecie dość spokojny, mocno skoncentrowany napar mający mniej kompleksowy, lecz intensywny smak.
Polecane kawy dla fanów klasycznych smaków: Hi! Coffeedesk Good Chief, Bracia Ziółkowscy Brazylia Szybki Przelew, Johan & Nyström Bold Statement, HAYB Się Przelewa Klasyk.
Niekończąca się opowieść
Cold brew jest jednym z najbardziej uniwersalnych napojów kawowych. Dzięki tylko dwóm składnikom, z czego jeden (woda) jest neutralny w smaku, wszystko można regulować za pomocą ziaren. Ich pochodzenie, stopień wypalenia, ale również proporcje, jakich użyjemy, będą gwarantowały pełen wachlarz smaków. Ilość kawy oraz parametry, które możemy do woli zmieniać w naszych maceratach jest nieograniczona. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby każda butelka cold brew, którą będziecie trzymać w lodówce tego lata była inna. Pijcie, próbujcie, znajdujcie swoich faworytów. O mnogość kaw na półce oraz najlepsze akcesoria dajcie się zatroszczyć nam!